Tentokrát se vydáme do domácího prostřední, navštívíme mého dědečka. Ten nás i přes současnou situaci rád uvítal. Ještě před dvaceti lety k nám do organizace jezdil na velikonoční dílny, aby zájemcům z řad veřejnosti pletení nejen ukázal, ale i vysvětlil. Postupně jsem si pletení z vrbového proutí osvojila i já, ale není nad rady "starého praktika".

Co je k pletení základního tvaru pomlázky potřeba? Postačí zahradnické nůžky, devět mladých vrbových proutků a stužka. Můžeme se dát do díla. Po vytvoření rukojeti, kdy jedním proutkem šikovně omotáme svazek osmi zbylých prutů, začíná pletací část. Svazek je nutné rozdělit na dvě části po čtyřech. Pravý horní proutek provlečeme mezi dva a dva proutky na protější straně, následně jej spodem vrátíme doprava, tentokrát ale dolů. Teď levý horní proutek… A pořád dokola. Jakmile máme hotovo, můžeme zdobit stužkou.

Video návod je možné si prohlédnout na Youtube kanálu DDM Astra (Zažeň nudu s DDM Astra: Velikonoční pomlázka). Nenechte se zastrašit. Vysvětluje se těžce, ale nakonec není důvod, proč si ještě dnes nevyrobit vlastní tatar.

Nezbývá, než poděkovat!

Iva Vladíková, Dům dětí a mládeže Astra ve Zlíně