Diskutovat za nimi přijel Jiří Skalička z Jaderné elektrárny Temelín. Během dvou vyučovacích hodin se hovořilo o významu elektřiny pro běžný život a také o tom, jaká omezení a náklady, ekologická, zdravotní i životní rizika spojená s výrobou a spotřebou elektřiny jsme ochotni podstoupit.

Ačkoliv se výběr energetických zdrojů zdá na první pohled bohatý, uspokojit rostoucí požadavky lidstva lze jen rozumným využíváním všech možností. O poměru si pak rozhoduje každá země v návaznosti na přírodní, ekonomické a politické podmínky.

Velký zájem dětí vzbudily praktické ukázky, především pak měření přírodní radioaktivity okolního prostředí a vybraných předmětů přenosným radiometrem DC-3E-98, v žargonu energetiků zvaným „žehlička“. V této souvislosti si účastníci mohli pod dohledem Tomáše Hejla ověřit izolační schopnost lidského těla, které díky vysokému obsahu vody tlumí intenzitu záření.

Osvětové přednášky Energie - budoucnost lidstva se konají pod heslem slavného německého filosofa Immanuela Kanta „Neboj se používat vlastní rozum“. Program běží nepřetržitě od roku 2000 a dosavadních více než 7500 besed se zúčastnilo téměř 270 tisíc mladých lidí ve věku od 14 do 19 let. Besedy jsou pro školy zdarma a je možné si je objednat na mailové adrese: info@hejlservis.cz

Martina Drábková