Projekce  probíhala v době, kdy se Milada Horáková připravovala na vynesený rozsudek smrti, psala poslední dopis svým nejbližším a symbolicky také v čase, kdy byla komunisty brutálním způsobem oběšena. Od justiční vraždy Milady Horákové uplynulo letos přesně 70 let.

„Projekce bude probíhat přibližně od půlnoci a bude časově přizpůsobena faktu, že kolem půl šesté ráno byl rozsudek smrti vykonán. Chceme touto pokojnou pietní akcí připomenout, čeho se dopouštěli komunisté během minulého režimu a zároveň tak osvěžit paměť našeho národa, abychom na tyto skutečnosti nezapomínali," vysvětlil autor myšlenky této akce Jaroslav Kysilko, který ji zároveň financuje.

70. výročí procesu s Miladou Horákovou připomínají plakáty na pražských budovách. Na snímku Právnická fakulta.
Justiční vražda Milady Horákové? Levici se „kolovrátkový antikomunismus“ nelíbí

Myšlenka vznikla spontánně na základě diskuze na sociálních sítích a není organizována ani financována žádnou z politických stran. „Napadlo mě to při čtení jednoho z mnoha článků o Miladě Horákové a během několika minut jsem měl ve zprávách reakce lidí, kteří to byli ochotní a schopní technicky vymyslet a realizovat. Doposud jsme se neznali, ale z celého srdce si přejeme, aby komunisté již neměli faktický podíl na moci v této zemi a jejich zástupci neměli po příštích volbách poprvé od sametové revoluce žádné místo v Poslanecké sněmovně," doplnil Kysilko.

Patnáct minut škrcení

„Když jsem ve středu odpoledne četl na sociálních sítích tento nápad od pana Kysilky, neváhal jsem a oslovil jej s tím, že této bohulibé myšlence pomohu dát život a pomohu mu ji zrealizovat, protože si myslím, že by se měly věci pojmenovávat pravým jménem. Lidé hodně rychle zapomínají, a proto pokládám za důležité, abychom si nejen tento zločin, který komunisté spáchali, připomínali,“ říká spoluorganizátor akce Robin Suchánek.

Milada Horáková.
Zatčení Milady Horákové: její muž unikl StB v pantoflích, ji varovat nestihl

Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy začal 31. května 1950 a byl zinscenován jako veřejný politický proces. Trval osm dní a na jeho konci byla Milada Horáková se svými třemi kolegy odsouzena k trestu smrti oběšením. Proti rozsudku protestovali britská vláda, Winston Churchill, Albert Einstein, arcibiskup z Canterbury i paní Eleonor Rooseveltová.

Prezident Gottwald žádnou přímluvu nevyslyšel a poprava byla vykonána 27. června 1950. Milada Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice v 5.35 jako poslední ze čtyř odsouzených a podle posledních studií byla zabita zvláště brutálním způsobem, když ji kat na primitivním zařízení škrtil dlouhých 15 minut.

V pražské zahradě Ztracenka byl odhalen památník obětem dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je komunisty popravená Milada Horáková. Autory pomníku jsou Ladislav Sorokáč a Ondřej Tuček. Mezi hosty byla i dcera Milady Horákové Jana Kánská.
Památník obětem totality v pražské Ztracence odhalila i dcera Milady Horákové