Nárůst teplot probouzí k životu nejen přírodu, ale i otravný hmyz. Mouchy létají kolem a svou přítomností narušují průběh dne, včely opylují rostliny a vosí královny hledají místo pro stavbu hnízda, ve kterém založí novou kolonii. I přesto, že je hmyz pro život na planetě nepostradatelný, nic to nemění na tom, že když vlétne do obýváku otevřeným oknem, nikoho tím nepotěší.

Jak na otravný hmyz v domácnosti:

| Video: Youtube

Vniknutí otravného hmyzu lze však do jisté míry zabránit pěstováním vhodných bylin či pokojových rostlin. Jednou z nich je oblíbená bazalka, jejíž chuť a aroma si běžně užíváme především na talíři. Na rozdíl od nás ale hmyz její vůni přímo nenávidí, a je pro něj dokonce toxická.

Hmyzem nenáviděná bazalka

Pokud něco hmyz opravdu nesnáší, pak je to vůně bazalky. Jak vyplývá z výzkumu s názvem Přehled o léčivých rostlinách používaných jako insekticid a repelent, bazalka odpuzuje jak mouchy domácí, tak komáry pisklavé, vosy či můry. Obsahuje totiž čtyři těkavé sloučeniny, které hmyz odrazují: estragol, citronellal, limonen a nerolidol. Jedná se o velice štiplavý a účinný zápach, který hmyz zaručeně odradí od poletování v jeho okolí.

Bazalka by neměla v domácnosti chybět:

Oblíbenou bylinku se proto vyplatí umístit i s květináčem do blízkosti okna. Snese i přímé slunce, proto ji můžete pěstovat i na parapetu. Tím z ní uděláte strážce, který bude prolétajícímu hmyzu svým pachem znepříjemňovat vniknutí do vašeho obydlí.

„Stačí jediný jemný dotyk listů této bylinky, aby se uvolnila její vůně. Dotkněte se jí vždy, když budete procházet kolem. Zvýšíte tím její repelentní účinnost,“ radí hobby magazín The Spruce.

Tip na bazalkový sprej proti hmyzu

Vyrobte si bazalkový sprej proti hmyzu podle magazínu Treehugger, který se věnuje udržitelnému životnímu stylu:

„Do 120 ml vroucí vody vložte 120 g bazalkových listů i se stonky. Nechte několik hodin louhovat, sceďte a vmíchejte 120 ml vodky. Uchovávejte v chladničce a používejte jako repelent či postřik na otravný hmyz.“

Další rostliny, které odpuzují hmyz 

Máta

Další rostlinou, která dobře odpuzuje svou přítomností hmyz, je i máta, jejíž vůni si mnoho lidí spojuje především s čajem či osvěžující žvýkačkou. Podle specialisty na hubení hmyzu Insects and Organic Gardening odpuzuje především mouchy a mravence, ale i blechy, můry, mšice a housenky, což ocení především vaše rostliny a mazlíčci.

Tymián

„Tymián má silnou vůni, kterou vosy nenávidí,“ tvrdí odborník na škůdce Robert Collins pro hobby magazín Ideal Home.

Navíc se jedná o bylinu, která skvěle dochutí omáčky, krémové polévky, saláty, pečené brambory, ale i pizzu či nádivky. Zastřiháváním bylinka nabývá na objemu, čehož využijete jak v kuchyni, tak proti otravnému hmyzu.


Nahrává se anketa ...

Majoránka

Bylina, která vás zbaví především otravných much. „Bylina odpuzuje hlavně mouchy, a to díky své vůni, kterou má na svědomí velké množství terpeninů a kyselina rozmarinová,“ tvrdí odborník na škůdce School of Bugs.

Muškáty

Hmyz v neposlední řadě odpuzují i královny parapetů. Pelargonie neboli muškáty nejenže dokonale ozdobí vaše okna, parapety i balkony a provoní váš domov svou nezaměnitelnou vůní, ale navíc vás zbaví otravného hmyzu. Jejich vůně se uvolňuje ve chvíli, kdy se dotknete listu, nebo pokud se nachází na obzvlášť teplém a slunečném místě.

„Vosy se svým extrémně citlivým čichem jejich zápach prostě nesnesou. Je to pravděpodobně kvůli chemikáliím, které jsou obsaženy v muškátovém oleji. Patří sem zejména citronellol, nerol, geraniol a linalool,“ tvrdí zahrádkářský magazín Homes and Gardens.

Jak rostliny odpuzují hmyz

Většina rostlin obsahuje sloučeniny, které používá jako prevenci proti napadení hmyzem. Vytváří si tak vlastní ochranný systém, jak se nenechavému hmyzu ubránit.

„Tyto chemikálie spadají do několika kategorií, včetně repelentů. Mnoho rostlin vyluzuje rostlinné těkavé látky, které jsou pro určité druhy hmyzu odpuzující, ba dokonce vysoce toxické,“ tvrdí ve studii s názvem Rostlinné odpuzovače hmyzu: přehled účinnosti, vývoje a testování autorky Marta Ferrera Maia a Sarah J. Moore.

Problém je ale v tom, že většina rostlin je sice schopna díky toxickým látkám ubránit sebe sama, ale stoprocentní ochranou proti poletujícímu hmyzu pro člověka není.

„Je to pravděpodobně proto, že jmenovaných chemikálií není v rostlinách dostatek, aby vás uchránily. Těkavé sloučeniny, které rostliny vyluzují, jsou sice odpuzující, pokud je zkoncentrujete, ale rychle se vypařují,“ vysvětluje lékařská entomoložka ze Švýcarského institutu tropického a veřejného zdraví Sarah Moore pro web Consumer Reports.

Dodává, že proti poletujícímu hmyzu může kromě síťky do okna dobře pomoci i zapnutý větrák umístěný v blízkosti otevřeného okna. Silný proud větru bude mít drobný hmyz velký problém zdolat.

Mohlo by vás zajímat:

Květy šeříku mají léčivé účinky. | Video: Deník/Nataša Budačová