Stále více českých domácností opouští dosavadní neekologický způsob vytápění a nechává si instalovat tepelné čerpadlo. Obvykle to sice znamená velkou vstupní investici, s ní jim ale výrazně pomáhají dotace od státu. Potom na vytápění domu v zimní sezoně obvykle výrazně ušetří, zejména oproti aktuálně extrémně drahému vytápění elektřinou.

Jednodušší je i údržba tohoto moderního zařízení. Přesto je podle odborníků potřeba nejméně jednou ročně provést servis čerpadla, nejlépe krátce před sezonou, tedy nejpozději v říjnu. „Minimalizujete tím riziko, že se vyskytne nějaký problém se zdrojem vytápění právě v období, kdy ho budete nejvíce potřebovat,“ poznamenal technický ředitel společnosti Woltair Karel Náprstek.

close info Zdroj: Deník zoom_in

Servisní prohlídky sice nejsou povinné, ale pravidelná péče o čerpadlo může prodloužit jeho životnost na dvacet i více let. „U některých značek je provádění pravidelných revizí dokonce podmínkou platnosti záruky,“ připomněl Náprstek.

Jak se vyrábějí tepelná čerpadla:

close Šetříme za energie info Zdroj: Deník zoom_in Na trh se dostávají stále modernější čerpadla. Nyní je lze připojit i k internetu. On-line přístup umožňuje plné přenastavení čerpadla na dálku, bez nutnosti přítomnosti technika přímo na místě. Kontrolovat displej zařízení by ale ve vlastním zájmu měli i jeho majitelé, zejména si hlídat spotřebu elektřiny. V případě chyby se přístroj může přepnout do nesprávného režimu. „Tudíž náklady na vytápění a ohřev vody razantně rostou,“ dodal Náprstek.

Jak funguje tepelné čerpadlo a jak si vybrat to nejlepší?

| Video: Youtube