V minulých letech se náklady na elektrickou energii ve zlínské zoo pohybovaly okolo pěti milionů korun. „V letošním a příštím roce tato částka dosáhne téměř trojnásobné výše, přibližně čtrnácti milionů korun,“ řekla Deníku mluvčí zoo Romana Mikešová. „Naštěstí pro Zoo Zlín jako příspěvkovou organizaci bude platit zastropování cen energií pro rok 2023. Pokud by tomu tak nebylo, jen za elektrickou energii bychom v roce 2023 museli uhradit 25 milionů korun. To by pro nás mělo naprosto devastující dopad,“ konstatovala mluvčí.

Trojnásobné navýšení cen si už tak vyžádalo řadu úsporných opatření. Podle Romany Mikešové však u chovu exotických zvířat moc velký prostor pro úsporná opatření není, neboť zoo musí všem zvířatům zajistit odpovídající chovatelské podmínky. „Proto se snažíme zajistit úspory především u zaměstnanců. Snížili jsme teplotu vytápění v kancelářích, instalovali opatření pro zamezení úniku tepla přes okna, zajistili úsporné žárovky, omezili počet provozovaných elektrospotřebičů. A hledáme další možné úspory,“ uvedla Mikešová.

Herna pro děti. Ilustrační foto
Chystáte s dětmi do herny? Většinou si připlatíte

V jednotlivých chovech totiž zoo měla vždy nastavené spíše minimální hodnoty pro zajištění odpovídajících chovatelských podmínek. „Tady prostor pro další úspory už opravdu není, proto jsme se zaměřili právě na energetické úspory u zaměstnanců,“ vysvětlila mluvčí.

Zvířat se úsporná opatření tolik nedotknou

Obavy některých návštěvníků a fanoušků, že by se zlínská zoo kvůli rostoucím nákladům zbavovala některých zvířat, ale nejsou na místě. „Není to tak až úplně o zvířatech, podstatné tepelné ztráty v pavilonech a ubikacích vznikají především při vytápění návštěvních prostor. Naštěstí naše stávající pavilony jsou koncipovány tak, aby na jedné straně umožnily vstup pro návštěvníky, na straně druhé však neznamenaly velké energetické zatížení při provozu v chladnějších obdobích roku,“ řekla Romana Mikešová.

Většina vnitřních ubikací zvířat není pro návštěvníky přístupná. „Zajišťujeme zde vytápění pouze pro zvířata, můžeme nastavit potřebný tepelný režim a nemusíme pokrývat energetické ztráty v důsledku pohybu lidí. Vlastně vždy jsme se při realizaci všech pavilonů a expozic snažili chovat úsporně jako správný hospodář, minimalizovat náklady při zachování optimálních chovatelských podmínek,“ popsala mluvčí.

Karibuni omezí přístup pro návštěvníky

Jedním dechem dodala, že tento dlouholetý přístup se nyní naplno projevuje a je pro zlínskou zoo velkou výhodou. „Při současné ceně jednotlivých energií to znamená skutečně výraznou úsporu finančních prostředků. Z uvedených důvodů jsme proto i nové chovatelské zařízení pro slony v Karibuni koncipovali s velmi omezeným přístupem návštěvníků, plánujeme zde pouze mimořádné prohlídky pavilonu,“ přiblížila Mikešová s tím, že v opačném případě by tento nový pavilon musel být o třetinu větší. „To by znamenalo nejen obrovské náklady na výstavbu, ale také samozřejmě na samotný provoz i vytápění celého prostoru v zimním období,“ připomněla.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Ilustrační foto
Vyřazená sanitka za pár desítek tisíc? Prodeje ve Zlíně prověřují kriminalisté

Rostoucí náklady se ale nejspíš projeví v cenách vstupenek. „Vzhledem k uvedeným skutečnostem se bohužel navýšení vstupného zřejmě nevyhneme. Samozřejmě víme, že situace je těžká a složitá, že všichni řešíme ekonomické dopady nárůstu cen na všech úrovních a ve všech oblastech. Zasahuje opravdu každého z nás,“ uvedla Mikešová.

Pokud k tomuto navýšení přistoupí, bude se zlínská zoo snažit, aby to bylo přijatelné skutečně pro všechny návštěvníky. „V žádném případě by se tak nejednalo o drastické navýšení v řádech desítek korun, úspory budeme hledat především u nás,“ uzavřela Romana Mikešová.