Všechny věci ohledně cesty, ubytování i vstupenek měl zajištěné dopředu. Kvůli přísným protiepidemickým opatřením ve Skotsku a v Anglii nakonec ale zůstane doma.

Vstupenek na úvodní duel se Skotskem i druhou bitvu s Chorvatskem se dobrovolně vzdal, nyní řeší návštěvu alespoň závěrečného duelu v základní skupině v Londýně proti domácímu Albionu.

„Samozřejmě je to škoda. Na EURO jsme se všichni hodně těšili. Na druhé straně kvůli karanténě, testům a celkovému pobytu v Anglii je to hodně komplikované. Fotbal si v těchto atypických netypických podmínkách nikdo moc pořádně neužije. Pořád vás někdo sleduje, kontroluje. Navíc ve Wembley bude moct být jenom pár tisíc fanoušků, takže ani atmosféra nebude taková, jako při minulých šampionátech,“ uvědomuje si Čelůstka starší.

Důvodů, proč sedmapadesátiletý zlínský rodák zůstává v Česku je však daleko víc. „Po utkání Slavii proti Glasgow Rangers se vztahy obou zemí nabouraly, jsou prostě špatné. Nechci nic podcenit nebo riskovat, v dnešní složité době je to zbytečné,“ má jasno.

Zápasy českého národního týmu si tak vychutná s rodinou či nejbližšími kamarády, synovi bude fandit alespoň na dálku. „Zápasy, ve kterých nastupují oba synové, hodně prožívám. Teď, když je Ondra v sestavě a bude hrát, to bude ještě emotivnější,“ přiznává s úsměvem bývalý obránce Zlína, který nyní žije kousek od Hranic na Moravě.

„Mám kolem skupinku moc fajn lidí, se kterými se dívám. Není nás moc, ale vždycky to v klidu rozebereme, zafandíme. Jsou to opravdoví fandové,“ říká.

Když je ovšem nějaký šlágr, důležitý souboj, dívá se radši v klidu sám. Nepotřebuje, aby jej někdo vyrušoval, kazil mu zážitek.

Jelikož spolupracuje s hráčskou agenturou ISM Pavla Pasky, ve které funguje jako agent pro mládež, zhlédne týdně spousty utkání. I proto si bude zápasy na mistrovství Evropy pečlivě vybírat. Na každý duel se rozhodně dívat nebude. „Fotbalu je někdy až moc. Nechci se ho přehltit, sledovat zápasy do zblbnutí,“ říká.

Turnaj se měl původně uskutečnit už vloni, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen. Šampionát se poprvé v historii bude hrát po celém kontinentu, hostit ho bude 11 různých zemí.

Evropské zlato obhajuje Portugalsko a mezi 24 účastníky nechybí ani český tým. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se představí v nabité základní skupině s Anglií, Chorvatskem a Skotskem, přesto si dali za cíl postup do vyřazovací fáze.

„Albánie ukázala, že v současném fotbale není slabých týmů, vyložených outsiderů. I proto považuji už samotný postup na závěrečný turnaj za úspěch. Máme šikovné a taky schopné mužstvo, které má sílu a kvalitu. Věřím, že ze skupiny půjde dál. Klukům budeme držet s manželkou Hankou moc pěsti,“ prohlásil Rudolf Čelůstka.

Šampionát se poprvé v historii jako oslava 60 let Eura koná po celém kontinentu. Český tým od rozdělení federace na mistrovství Evropy ještě nechyběl. Před pěti lety pod vedením trenéra Pavla Vrby neprošel ze skupiny, jeho maximem v samostatné historii je stříbro z roku 1996 v Anglii.

Letos čeští reprezentanti ve skupině hned dvakrát nastoupí proti domácímu výběru. Na úvod v pondělí v Glasgow změří síly se Skotskem, o čtyři dny později tamtéž zkusí zaskočit úřadující vicemistry světa Chorvaty a 22. června se představí v Londýně proti Anglii.

Vedení reprezentace nakonec zrušilo základnu v Edinburghu vzhledem k hrozbě karantény pro celý tým i v případ jediného případu koronaviru a mužstvo bude k utkáním létat z Prahy.

„Hlavně kvůli tomu budou mít některé týmy výhodu,“ míní. „Považuji za chybu UEFA, že nezařídila všem účastníkům šampionátu stejné komfortní podmínky,“ přidává.

I díky tomu, že syn Ondřej zůstává s národním týmem v Praze, je Rudolf Čelůstka s potomkem v téměř každodenním kontaktu. „Voláme si pořád,“ přiznává.

„Samozřejmě před zápasem, kdy se koncentruje na utkání, ho nechávám v klidu. Ale mezi zápasy nebo večer, když má chvilku čas, tak se ozve a poklábosíme,“ dodává.