„Už ve skupině jsme odehráli náročné zápasy a konečně jsme se probojovali do top osm a nemusíme hrát utkání proti týmům, které jsou výkonnostně daleko za námi,“ vysvětluje.

Slovensko zatím na šampionátu zaknihovalo dvě výhry. V základní skupině přestřílelo Norsko, v osmifinále pak přehrálo Polsko. S Finskem a Švýcarskem vysoko prohrálo.

„Náš hlavní cíl jsme vylepšit konečné umístění oproti minulému roku, což znamená, že chceme hrát zápas o páté místo. Všechno navíc by byl obrovský úspěch,“ ví dobře.

Aby Slováci bojovali o medaile, potřebují proti elitním soupeřům ještě nasbírat zkušenosti, před zaplněnými halami se pořádně vyhrát, což chvíli potrvá.

„Takže na medaili můžeme pomýšlet tak za dva až čtyři roky, kdy všichni budeme v nejlepším věku a mít za sebou těžké duely, protože až doteď jsme hráli hlavně proti týmům z nižší top osmičky, což je samozřejmě velký rozdíl,“ vnímá.

Gašparík mužstvu pomáhá herně i body. Ve čtyřech duelech Slovenska zaznamenal tři góly a pět asistencí, celkově ale spokojený není.

„Jsem na sebe přísný a vím, že některé situace jsem mohl vyřešit daleko lépe,“ uvedl.

Jinak ale hodnotí právě probíhající šampionát pozitivně. Nadšený je z organizace, podmínek i divácké kulisy.

Otrokovický florbalista Matěj Kostka při zápase s Libercem ukončil hráčskou kariéru.
Podívejte se: Tělo řeklo dost! Florbalista Otrokovic Kostka ukončil kariéru

Oproti minulému roku nesrovnatelná akce! „Mistrovství světa ve Finsku bylo jedno obrovské fiasko s organizací na úrovni nějakého sranda letního florbalového turnaje,“ má jasno.

„Také zájem diváků je nesrovnatelný. Vždycky je super hrát před zaplněnými tribunami,“ přidává.

V Curychu se mu líbí, byť si město ještě nestačil pořádně projít ani prohlédnout.

„Snad bude čas se podívat alespoň do centra,“ přeje si.

Vysokých cen se nebojí. „Jelikož jsem ve Švýcarsku už působil, nijak mě to nezaskočí, ale dá se to zvládnout,“ líčí s úsměvem odchovanec ATU Košice, který v minulosti hrával i fotbal.

Kamarádi mu ale pravidelně píší. „Je super se s nimi po delší době zase střetnout,“ přiznává.

Jinak ale šampionát nijak extra neprožívá. Soustředí se na zápasy, florbal. Mistrovství světa bylo nejen pro něj, ale i další otrokovické parťáky vysvobozením z dosavadního trápení v klubu.

Panterům se totiž ani letos v Superlize příliš nedaří, výsledkově se souží, což demonstruje tabulka, ve které jsou s pouhými pěti body předposlední.

„Na šampionát jsem se sice velmi těšil, ale trápili mě naše výsledky v lize,“ přiznává. „Snad nám reprezentační pauza přijde vhod a po ní začneme v důležitém zápase s Pardubicemi vítězně,“ přeje si.

Podle Gašparíka mají Panteři problém zvládat utkání, ve kterých jsou herně lepší. „Nedokáži to úplně přesně popsat, protože v každém zápase jde o maličkosti, chyby jednotlivců nebo slabou produktivitu,“ míní.

Otrokovický florbalista Vlastimil Červenka při domácím zápase s Karlovými Vary.
Panteři chvíli před koncem vedli 5:3, s Libercem brali doma jenom bod

Ani po několika nezdarech ale zbraně se svými spoluhráči neskládá. „Liga je ještě dlouhá a my jsme odhodlaní to odčinit desáté místo vybojovat,“ burcuje.

Obejít se však musí bez dlouholeté opory Matěje Kostky. Zkušený obránce totiž po posledním střetnutí s Libercem kvůli zdravotním problémům ukončil hráčskou kariéru.

„Plně jsem jeho rozhodnutí respektoval. Dobře vím, že zdraví máme všichni jenom jedno. Všechny nás to ale překvapilo, nikdo z nás o tom nevěděl. Matěj nám to řekl až den před zápasem,“ tvrdí.

„Určitě nám ale bude chybět. Dodával nám klid na hokejky, byl velmi platný v rozehrávce. Byl to i super spoluhráč do kabiny, který vždy uměl poradit a rozebrat nějakou herní situaci,“ oceňuje.