„Úbytek nejmladší generace je znát, jak na hřišti, tak v hledišti. V konkurenci všeho okolo již tolik netáhne, úbytek, třebaže ne dramatický, je ale znát,“ přiznává sekretář a jednatel kopané ve Veselé Zdeněk Kučera. „Zájem příznivců se ale pořád odvíjí od úspěšnosti týmu. Pokud hrajete špici, nebo postupujete, zájem je velký,“ doplnil zkušený funkcionář, který se ve fotbale pohybuje již půl století.

Dlouhodobě největší podpoře se těší fotbal v Otrokovicích na Baťově. Aktuálně lídr krajského přeboru a horký kandidát na postup do divize se může těšit nejen na početnou, ale i frenetickou a viditelnou návštěvu. Jejich nejvěrnější jádro – kotel – je vyhlášený svými chore, pyrotechnickými „kousky“.

„Pokud jsou za plotem, v bezpečné vzdálenosti, je to příjemné zpestření, které často kvituje i soupeř. Každopádně jsme moc rádi za podporu, atmosféru, která pomáhá mým svěřencům, kteří jsou často s fanoušky kamarádi,“ upřesnil trenér lídra Petr Zapletal. „Ale s fanoušky musíme pracovat. Loni v létě na poháru ve Starém Městě se nechovali, jak měli. Poté jsme si ale společně sedli, vše vyříkali a nastavili pravidla fungování. Pokud fandí jak nyní, je to dobrá reklama jako pro ně, tak i pro oddíl,“ dodal trenér Baťova.

Deník zmapoval návštěvnost fotbalových utkání nejnižších okresních soutěží v kraji, ze které vyplynulo, že o nejpočetnější návštěvy se postaraly celky z Uherskohradišťska. V rámci okresní soutěže skupiny C se v Suché Lozi přišlo na říjnovou dohrávku 4. kola podívat přes šest stovek diváků (v zápise 653).

„Tehdy to byl šlágr, duel prvního s druhým, opravdu velké derby okolních klubů. Situace v tabulce se již změnila,“ pousmál se a vysvětlil výjimečný divácký zájem předseda pořádajícího oddílu ze Suché Loz Václav Bujáček.

„V průměru na naše duely chodí přes sto diváků, ale na derby a nebo když o něco jde, si najde cestu k nám několik stovek,“ upřesnil spokojený předseda. „V průměru nejvíce diváků v našem okrese ale chodí nejen k nám, ale i v Bánově a Bystřici. Vzájemné duely těchto tří týmů lákají velké množství fandů. A když jde o hodně, je zájem opravdu obrovský,“ pousmál se Bujáček.

Většinu zápasů v regionu sledují spíše návštěvy v řádech desítek diváků, přičemž nejmenší zájem je o duely rezerv a soutěže III. a IV. tříd. A jak moc se fanoušci svým vstupným podílí na chod klubu, jak velkým dílem je v jejich rozpočtech na sezonu?

„Není to významná položka, spíše jen zlomek. Současný fotbal je o sponzorech, podpory obcí a také FAČR,“ upozornil Kučera s tím, že při průměru stovky diváků a vstupném 20 až 30 korun vybere klub okolo dvou tisíc korun. „Peníze vystačí tak na balony na sezonu,“ dodal s úsměvem funkcionář z Veselé.