„Jarní část soutěží se týmům soustředěných v Klubové akademii FC Zlín ve Fotbalovém Areálu Vlastislava Marečka na Vršavě povedla,“ tvrdí sportovní manažer mládeže FC Zlín Marek Kalivoda.

Kromě mládežnických kategorií své zázemí ve zdejším areálu mají též junioři hrající MSFL a také ženský první tým. „I je můžeme započítat do úspěšného jara,“ říká Kalivoda.

Juniorský tým neměl po podzimní části na růžích ustláno, ale svěřenci trenéra Davida Hubáčka to zvládli, a nakonec obsadili v tabulce třetí ligy desáté místo, daleko od sestupových příček.

„Vydařená půlsezóna by mohla být odrazovým můstkem do vyšších soutěží pro talentované borce, jako jsou Patrik Kulíšek, Šimon Polášek, Marek Švach, Radek Ovesný, Radim Hamalčík, Matěj Slouk nebo Filip Jura,“ věří Kalivoda.

Ženský tým naopak ovládl třetí ligu a postupuje do celonárodní druhé ligy. Zlínské družstvo si vytvořilo po podzimní části solidní náskok na druhý Prostějov, a i když v jarní části o náskok přišlo, dokázalo uhájit první příčku.

„Pro celý ženský úsek zahrnující dorostenky, žákyně (mimochodem hrající 1. žákovskou ligu) a přípravky je to skvělá zpráva. Holky se můžou měřit s daleko lepšími týmy, a tím i zlepšovat samy sebe,“ míní Kalivoda.

Úspěšnou trenérku Pavlu Červenkovou, která končí z pracovních důvodů, vystřídá na lavičce Radoslav Rojko. „Za odvedenou práci paní trenérce patří velký dík,“ ví dobře zlínský manažer.

close Na Vršavě rostou další nejen ligoví fotbalisté a fotbalistky. info Zdroj: Deník/Jan Zahnaš zoom_in Na Vršavě rostou další nejen ligoví fotbalisté a fotbalistky.

Mílový krok udělala děvčata z kategorie WU 18, která vyhrála dorosteneckou 2. ligu! Přitom ještě minulý rok ve stejné soutěži platila za otloukánky s velkým odstupem za nejlepšími.

„Práce Edity Novosadové a Michaely Molové letos přinesla své ovoce a dorostenky si vyzkoušely i baráž o postup do první ligy s týmem z Českých Budějovic. Ta nakonec nebyla úspěšná, ale co nevyšlo tento rok, může vyjít příště,“ věří Kalivoda.

Velká výzva stála po podzimní části před ligovými dorostenci kategorie U19. Ocitli se totiž v pásmu sestupu a čekala je náročná cesta vzhůru.

Trenér Jaroslav Matějíček se svým realizačním týmem na jaře odvedl výbornou práci a kolo před koncem po výhře nad Pardubicemi hlásil splněno.

Konečné deváté místo před svým velkým rivalem ze Slovácka je velmi lichotivé. Třešničkou na dortu byla výhra 4:1 v posledním kole na hřišti Sparty Praha.

„Důležité je, že i v těchto kategoriích rostou další následovníci Toma Slončíka, Alexandra Bůžka nebo Davida Tkáče, například bratři Tomáš a Filip Hellebrandové nebo Lukáš Bránecký, kteří jsou i v širších nominacích mládežnických reprezentací ČR,“ upozorňuje Kalivoda.

Z podobných patálií spojených se sestupem do nižší soutěže se skvělým způsobem vyhrabali starší žáci hrající nejvyšší soutěž.

Tým pasovaný po podzimní části na jednoho z nejžhavějších kandidátů na sestup na jaře převzal samotný sportovní manažer mládeže Marek Kalivoda.

Ten se svými svěřenci ovládl nadstavbovou část skupiny o udržení, neprohrál ani jeden zápas na hřišti soupeřů a udržel nejkvalitnější žákovskou soutěž i pro příští ročník.

Klubová akademie ovšem byla na jaře úspěšná i v mladších kategoriích.

Rezervní tým starších žáků ovládl Okresní přebor skupiny B a následně i finálový turnaj v Horní Lhotě. O vytěžovací tým se starali zkušení trenéři Milan Hanko, Petr Zapletal, Libor Čunek a Stanislav Psota.

Stejně tak ovládli Okresní přebor mladších žáků hráči kategorie U11, pod vedením trenérského tria Filip Krejčiřík, Pavel Krajča a Jan Zálešák.

„Na závěr se vrátím ještě k poslání Klubové akademie. Přes všechny výsledky, tabulky, postupy a sestupy je pro nás základním cílem a měřítkem úspěšnosti výchova hráčů pro A-tým ve Zlíně nebo nejvyšší soutěže v Česku nebo i v Evropě. Za posledních dvacet let dokázala Vršava vyprodukovat každý rok alespoň jednoho hráče, který odehrál v nejvyšší české lize minimálně 1 utkání. Jen pro příklad uvedu posledních pět ročníků: Tom Slončík, Alexandr Bůžek, Marek Švach (roč. narození 2004), Adam Číž, Patrik Kulíšek (2003), David Tkáč, Libor Bobčík (2002), Martin Cedidla (2001), Jakub Kolář (2000), Patrik Hellebrand, Filip Štěpánek (1999),“ zakončil hodnocení Kalivoda.

„Poděkování zaslouží všichni trenéři, kteří se na rozvoji hráčů za celou dobu fungování akademie podílejí a podíleli. A budeme v tom rádi pokračovat,“ dodává závěrem.