Zatímco v minulosti bylo běžným jevem, že právo zahrát si vyšší soutěž přijaly až celky mimo pořadí z konečných třetích a čtvrtých míst, letos tomu je ve většině případů jinak.

„Je to příjemné překvapení a radost. V našich krajských mužských soutěžích všichni vítězové opravdu přijali právo postupu. Už si ani nepamatuji, kdy tomu bylo naposledy,“ přiznal s úsměvem předseda Sportovně-technické komise Zlínského Krajského fotbalového svazu Stanislav Travenec.

KFS ZLÍN

Z krajského přeboru tedy slaví postup do divize vítězný Baťov, který ze čtvrté nejvyšší soutěže nahradí sestupující Strání. Nejvyšší krajskou soutěž minimálně na rok opouští Velké Karlovice a Valašská Polanka.

Postup z I. A třídy přijali vítězové skupin Francova Lhota a Osvětimany, naopak sestupový smutek zarmoutil Vlachovice, Fryšták a Zlechov. Z I. B třídy se z vyšší soutěže radují vítězné celky Prostřední Bečvy, Mladcové a Zborovic, naproti tomu pád postihů vedle v průběhu sezony odhlášené Admiry Hulín čeká také trio Krhová, Jankovice a Slavkov p. H. „Z okresů si I. B třídu zahrají vítězové Slušovice B (Zlínsko), Kroměříž B (Kroměřížsko), Prakšice (Slovácko) a druhá v pořadí Horní Bečva.“

Jak ale bude nakonec vypadat složení soutěží a skupin určí až příští dny. Uzávěrky přihlášek sice již byly 15. června, ale losovací aktiv v Otrokovicích proběhne až 29. června. Navíc dva celky – Slavičín B a Valašské Příkazy ještě svou účast v krajských soutěžích zvažují. Naopak Těšnovice zůstávají. „O nějakých váhajících oddílech víme. Pokud by svou přihlášku někdo stáhl, museli bychom poté dle platných stanov a herních řádů nabízet při jejich náhradě postupně nejlepším po čtvrté místo v soutěži, respektive v její skupině,“ zopakoval již několik let známý a jediný postup Travenec.

OFS UHERSKÉ HRADIŠTÉ

Také velmi klidná a čitelná je situace v okrese Uherské Hradiště, kde mají oficiální termín pro podání přihlášky do konce června. „Protože jsme před nedávnem, 14. června, měli valnou hromadu, kde jsme dost věcí ohledně soutěží probrali, losovací aktiv asi proběhne elektronicky, virtuálně, na dálku. V době covidu jsme si to už dvakrát i nacvičili,“ bere s humorem šéf místního OFS František Miko.

Zde je jasné, že z okresního přeboru postoupily do kraje z prvního místa Prakšice a naopak sestupuje trojice Záhorovice, Březolupy a Březová. Ty nahradí vítězové skupin z okresních soutěží Jalubí (sk. A), Ostrožská Lhota (sk. B) a Bánov (sk. C).

„Jsme moc rádi, že všichni vítězové měli zájem jít výše, v našem okrese máme minimální změny,“ oddechl si po letech Miko. „Čekáme jen, zda z kraje sestupující Jankovice podají přihlášku. Pokud ne, dostaly by nabídky další celky dle pořadí,“ dodal.

OFS KROMĚŘÍŽ

V OFS Kroměříž měli termín podání přihlášek 22. června, losovací aktiv proběhne 12. července v Hulíně. „U nás je jisté, že Kroměříž B coby vítěz postoupila do I. B třídy, stejně jako že se naopak z kraje sestupující Admira Hulín do našich soutěží nepřihlásila, klub už ani nefunguje,“ potvrdil předseda kopané na Kroměřížsku Libor Kopčil.

Z okresního přeboru sestoupily Lutopecny, Střílky a Rymice, které živí teoretickou naději na udržení. „Vítězné výběry III. tříd Komárno a Rataje postup odmítly, přijaly je až druhé Žeranovice a Pravčice,“ potvrdil předseda okresu. „Při nepřihlášení Admiry nyní hledáme dalšího zájemce z řad nejlepších týmů do čtvrtého místa III. tříd. Poslední nabídky dostaly nyní Zářičí a Rusava. Pokud odmítnou, dostane nabídku k záchraně Rymice, případě další celky,“ nastínil další postup Kopčil. „V nejhorší situaci bychom hráli i okresní přebor ve 13 účastnících,“ dodal šéf OFS Kroměříž.

OFS VSETÍN

Na Vsetínsku mají před sebou ještě poslední víkendové kolo, přičemž termín uzávěrky přihlášek je 26. června a losovací aktiv pak 13. července ve Vsetíně. Už nyní je ale jasné, že vítězný celek okresního přeboru sdružený tým Stříteže a Hrachovce B postup nepřijal a výše jde Horní Bečva. „Co mám informace, přední týmy opravdu spíše chtějí postoupit. Ale protože je ještě před námi víkendové kolo, vše další by bylo jen v oblasti spekulací,“ omluvil se šéf OFS Vsetín Stanislav Volek.

„Každopádně nyní řešíme, jak vůbec bude vypadat III. třída. Kluby řeší dojezdové vzdálenosti, pestrost soupeřů. Už v přihláškách máme několik anketních otázek, které vyhodnotíme a rozhodneme. Jsme nachystaní na více variant, jak na současné tři skupiny po sedmi, tak na dvě po asi dvanácti účastnících,“ dodal Volek.

OFS ZLÍN

Nejvíce složitá a nejméně přehledná je situace v okrese Zlín. Zde mají uzávěrku přihlášek dnes (24. 6.) a losovací aktiv 12. července. „Jistý je postup Slušovic do I. B třídy, sestup Mysločovic z okresního přeboru a postup ze třetích tříd SK Zlín a asi i Petrůvky. Jinak je situace hodně nejasná i proto, že nevíme, zda někdo (spekuluje se o Slavičínu B a Valašských Příkazech – pozn. red.) z krajských účastníků k nám ještě nespadne. Kluby napříč soutěžemi nyní situaci hodně diskutují a zvažují, na přetřes přichází finance, doprava či počty hráčů. Každopádně při skládání soutěží budeme postupovat podle platných řádů a stanov. Moudřejší budeme za týden,“ dodal Dušan Krajčovič, sekretář a předseda STK OFS Zlín.