Dle současného sazebníku odměn FAČR ale v tomto pohledu vyvstal nový, zásadní problém! Podle něj by svazem delegovaný rozhodčí měl nárok jen okolo 200 korun, přičemž ty nejnižší mládežnické soutěže startují od 120 Kč! „A to je sakra málo, za to jim to nikdo pískat nebude,“ moc dobře si uvědomuje Volek, sám bývalý sudí. „Kluby, které během přestávky pořádají turnaj ve svých režiích nabízí větší odměnu rozhodčím a ti pak z různých důvodů neřídí zápasy nebo turnaje pořádané okresními svazy přes integrovaný systém FAČR,“ upozorňuje Volek.

Řešení je tak jediné. Aby svazy měly i přehled o zápasech, které se jim v regionech budou na úrovni přípravy konat, musí zadotovat každý duel z vlastních fondů. „Myslím si, že čtyři až pět set korun za utkání je adekvátní částka. A dofinancovat se to může z ušetřených peněz za neodehrané utkání zrušeného soutěžního ročníku,“ vidí jednu z možných cest nápravy a spokojenosti všech stran předseda OFS a komise rozhodčích v kraji.

Těžkou hlavu z toho mají také všichni předsedové okresních svazů v našem regionu. V zásadě žádné ušetřené peníze v sezoně, kdy se odehrál jen zlomek utkání nemají. „A co zbylo, jsme formou dotací a nákupu fotbalového materiálu rozdali mezi kluby,“ potvrzuje předseda OFS Kroměříž Libor Kopčil.

I proto žádají co nejrychlejší nápravu od vedení FAČR. „Sice stále nejsou vládou povolené hrát zápasy, jen trénovat venku v počtu do třiceti lidí, ale řešit se to musí co nejrychleji. Popravdě od FAČR očekávám nastavení směrem k odměnám sudích reálnější podmínky. Jinak je na fotbalový pažit nedostaneme!“ shodující se všichni předsedové.

„Všichni prožíváme výjimečné období a tak se k tomu musí i fotbal postavit. Pevně doufám, že se nad tím zamyslím a vše co nejdříve vyřeší. Podmínky pro všechny sudí v odměňování napříč republikou musí být jednotné a podobné, jako by se jednalo o mistrovské zápasy. Jinak oficiálně za jednu dvě stovky rozhodčí v příštích týdnech na zelený fotbalový pažit nedostaneme,“ cítí šéf OFS Uherské Hradiště František Miko.