„Nevím, proč mě sem pozvali, když jsem takový darebák, kterého několikrát za nesportovní chování vyhozený z lavičky, a mám vyhlásit tak krásného člověka, který udělá takové gesto. Člověk se ale pořád učí,“ rozesmál přítomné v sále Uličný.

Do Baťova města se o víkendu sjela fotbalová elita. Ve Zlíně totiž byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Fotbalové asociace ČR (FAČR). Galavečer Grassroots neprofesionálního fotbalu se na Moravě konal vůbec poprvé.

„Po našem nástupu na FAČR jsme se rozhodli, že po dvaceti ročnících, které vždycky hosti pražský Žofín, začneme s tímto projektem pendlovat po celé republice. Po loňské premiérové akci v Trutnově jsme poprvé v historii zavítali na Moravu. Jsem rád, že jsme právě ve Zlínském kraji, který je sportovně velice silný. Jsou tady dva prvoligové fotbalové kluby, ale nejde pouze o profesionální fotbal. Je tady velké množství klubů, nadšenců a hlavně lidí, kteří se o fotbal starají. Poděkovat za podporu však musím i kraji a městu Zlín,“ prohlásil místopředseda FAČR Jiří Šidlák, který hned v úvodu omluvil šéfa Petra Fouska.

Známý funkcionář zůstal doma a přenos sledoval přes internet. „Jak to tak u fotbalistů bývá, využil krátké zimní přestávky a podstoupil chirurgický zákrok,“ oznámil Šidliák.

Jinak do Zlína dorazila početný zástup známých trenérů, funkcionářů, bývalých i současných hráčů. Zdeněk Nehoda zavzpomínal na začátky ve Zlíně, první ligový gól, Zdeněk Grygera předal cenu bývalému spoluhráči z národního týmu Karlu Pitákovi.

Na pódiu se objevili i Michal Kadlec s Milanem Petrželou, opory Slovácka lákal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš do svého fotbalového týmu.

Mezi pozvanými hosty byli také Jan Suchopárek, Petr Kouba, Miroslav Beránek či Erich Brabec.

Akci si nenechal ujít třeba ani ředitel Slovácka Petr Pojezný, zástupci dalších klubů z regionu.

Grassroots galavečer tradičně oceňuje nejlepší hráče a trenéry v kategoriích mládežnického, ženského a neprofesionálního fotbalu včetně futsalu. Nejlepší profesionální hráče vyhlašuje asociace v anketě Fotbalista roku.

„Tento projekt je pro nás velmi důležitý. Všichni dobře víme, že profesionální hráči musí někde vyrůst, odněkud vzejít. Jsem rád, že se nám daří i mimo profesionální fotbal. Loňský rok byl pro nás po všech stránkách povedený a my budeme věřit, že i letos dosáhneme velkých úspěchů,“ přeje si Šidliák.

22. ročník galavečera stejně jako v loni moderoval Jiří Pelnář. O hudební doprovod se postarají sólisté Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů, žesťové trio Pavel Skopal, Pavel Skopal ml. a Roman Sklenář. Během galavečera vystoupila také zpěvačka Monika Absolonová.

Zpěvačka Monika Absolonová na galavečeru ve Zlíně | Video: Libor Kopl
Galavečer Našeho fotbalu (úvod) | Video: Libor Kopl