„Pro Nevšovou je to velký svátek, historická událost. Celostátní soutěž se v této malé vesničce nikdy nehrála. Navíc nás čeká rival, který vyhrál divizi a je to takřka třetiligový mančaft. Soupeř je favoritem, budeme mu to však chtít znepříjemnit,“ říká kouč Nevšové Vladislav Durďa.

Známý trenér připomíná, že pohárové souboje bývají někdy hodně vrtkavé. „Pohár je specifický, někdy se v něm dějí zázraky,“ připomíná překvapivé výsledky Durďa, který nebude mít v prvním letošním soutěžním zápase k dispozici kompletní tým.

Na derby se těší i ve Slavičíně. Poslední divizní vítěz však musel naposledy skousnout těžký příděl, když s béčkem Slovácka prohrál 0:10. Větším problémem pro favorita jsou však absence středových hráčů a stoperů. „Uvidíme, jak se nám podaří pokládat rozbitý mančaft. Do Nešvové ale jedeme pro postup,“ prohlásil kouč TVD Petr Slončík.

Už v pátek se o postup do další fáze atraktivní soutěže utkají Vsetín s Valašským Meziříčím. „Není pochyb, že oba celky k utkání přistoupí zodpovědně. Jednak jede o derby, valašské El Clásico, za druhé je MOL Cup jediná cesta pro oba celky, jak se dostat do pohárové Evropy,“ vtipkuje předseda FC Vsetín Petr Říha.

Divizní nováček se Skaštic v sobotu vyzve třetiligové Blansko. Pro domácí jde o velký svátek. „Při této příležitosti bude slavnostně otevřená zrekonstruovaná hrací plocha. V poločasové přestávce pak dojde u příležitosti výročí třicátého založení fotbalového klubu ve Skašticích k ocenění bývalých hráčů,“ hlásil hrající asistent trenéra Lukáš Motal.

Pikantní bude souboj v Brumově, kam přijede posílené Strání. „Určitě nebudeme v kompletním složení. Ze čtyř posil pro podzimní část nebude k dispozici možná ani jeden z nich. Jeden až dva hráči jsou ještě v jednání,“ vysvětlil trenér Brumova Pavel Charvát.

Soupeř bere pohárové utkání jako generálku na mistrovskou sezonu. „Po dvou porážkách v přípravě se chceme dostat na vítěznou vlnu. Věřím tomu, že utkání zvládneme a odrazíme se do nového ročníku. Potřebujeme se dobře nastavit v hlavách. Když bude soupeř lepší, můžeme mu pogratulovat, ale do každého utkání půjdeme s maximálním odhodláním a s cílem uspět,“ uvedl kouč Strání Igor Gúčik.

Brumovští respektují sílu krajského rivala. „Samozřejmě beru to tak, že je Strání favorit. Ale ani oni ještě nemají dotáhnuté nějaké přestupy,“ cítí šanci Charvát, jelikož ani soupeř nebude ještě kompletní.

Otrokovickou Viktorku čeká duel v Přerově, Hanácká Slavia Kroměříž zajíždí do Šumperku. „Bereme to jako normální soutěžní utkání. Podle toho k tomu přistoupíme. Nikoho šetřit nebudeme. Většina kluků už se uzdravila, o sestavě ale ještě jasno nemám,“ přiznává kouč Hanáků Bronislav Červenka.

Uherský Brod se do poháru vůbec nepřihlásil. Místo toho se v přípravě utká s béčkem Slovácka.

Program 1. předkola MOL Cupu

Pátek 26. července v 17.00: Vsetín – Valašské Meziříčí

Sobota 27. července v 17.00: Skaštice – Blansko

Neděle 28. července v 17.00: Nevšová – Slavičín, Brumov – Strání, Šumperk – Kroměříž, Přerov - Otrokovice