Ta totiž na základě zadání vedení české kopané připravuje podklady pro změnu struktury soutěží od I. ligy až po IV. třídu.

„Vše v příštích měsících bude pořádně diskutováno napříč všemi strukturami. A až se najde nejlepší řešení, pak se teprve předloží Výkonnému výboru FAČR,“ doplnil.

Největší pozdvižení plánované změny ve struktuře vyvolaly na úrovni divizí a zejména I. B třídy, kde dojde výraznému zeštíhlení s jediným cílem – zvýšit kvalitu soutěží a sjednotit s okolními státy označení úrovní soutěží.

Souboj divizních celků Slavičína (v modrém) s Holešovem.
Divizním celkům se plánovaná reforma nelíbí! Kdo by pak raději sestoupil?

„V polovině března proběhne další setkání Komise pro regionální fotbal, kterou tvoří šéfové krajských svazů, kde budeme celou reformu a problémy s ní spojené dál diskutovat. Cíl je jednoduchý – zastavit úbytek fotbalistů, klubů a zvýšit kvalitu a atraktivitu fotbalu, které klesají. V neposlední řadě restrukturalizací musíme snížit i ekonomické zatížení – tedy dopravné klubů, ale i rozhodčích,“ zdůraznil Hubáček.

Cílem reformy je tak dostat kvalitu z divizních soutěží do krajů a následně z I. B tříd do okresů. Tento krok má objektivně zvýšit na těchto úrovních kvalitu. To se však nelíbí klubům, neboť řada z nich bude muset nedobrovolně o soutěž níž - před realizací reformy bude ohlášen přísný sestupový klíč. Klidně se může stát, že bude z některých skupin sestupovat pět i více klubů.

Fotbalisté napříč výkonnostními, neprofesionálními soutěžemi se od sezony 2024/25 s největší pravděpodobností dočkají další fotbalové revoluce. Řada klubů opustí své dosavadní soutěže.
Konec divizí, přeborů, ale hlavně I. B třídy. Blíží se další fotbalová revoluce!

„V diskuzi jsme na začátku. Ke zmírnění sestupů se v některých regionech může stát, že se zvýší počet skupin v některých ligách, v případě například silného zlínského či uherskohradišťského okresu se uvažuje o vzniku jedné ligy navíc. Vše se ale opravdu musí pořádně prodiskutovat napříč hnutím a pořádně připravit. Pokud reforma nepřinese zvýšení úrovně a ekonomické kroky, nemá ji smysl dělat. Nikam nespěcháme,“ zdůraznil na závěr předseda Zlínského KFS František Hubáček.

Okresy jsou připraveny

Nejmenší problém s chystanou reformou mají v menších okresech, jako jsou Vsetín či Kroměříž. Naopak nejvíce nervózní jsou na Zlínsku, kde mají nejvíce klubů, členů a soutěží v tuzemsku. „Zatím vyčkáváme, vše sledujeme a diskutujeme. Reforma je asi nevyhnutelná. Ale musí být prospěšná pro český fotbal,“ doplnil šéf OFS Zlín Pavel Brímus.

„Nás se reforma zásadně nedotkne. Ale vzhledem ke klimatickým a ekonomickým podmínkám by bylo nejlepší, kdyby se moravské soutěže hrály ve skupinách po 16 účastnících, krajské po 14 a okresní po 12 a méně. Na nejnižších úrovních totiž kluby volají především po co nejmenších vzdálenostech a co nejvyrovnanější kvalitě v soutěži. Nemá podle nich smysl jezdit k zápasům, které končí 5:0 a více,“ dodal na dokreslenou předseda OFS Kroměříž Libor Kopčil.