Čtyřiadvacetihodinová akce byla určená všem fotbalovým nadšencům bez rozdílu věku i pohlaví. Hrát mohli opravdu všichni!

„Pravidla i obsazení jsou zhruba stejné jako v minulých letech. Vždycky jako první hrají děti, které v deset večer vystřídají muži a staří páni. Ti vydrží na place do šesti do rána, pak se vrací zase chlapci a dívky. Kdyby nebylo těchto mladých, není šance akci uspořádat,“ říká hlavní organizátor akce a prezident klubu FC Slovácká Sparta Spytihněv Vilém Matěja.

Loni se v obci na Zlínsku prostřídalo více než 120 fotbalistů a fotbalistek, dohromady nastříleli přes pět set branek. Letos organizátoři zaknihovali 580 gólů. Účast ale byla slabší, kopačky nazulo 92 mužů, žen a mládežníků. 

„Zahrát si může přijít kdokoliv, ale většinou tu nastupují místní chlapci a děti z našeho oddílu. Jinak si kluci domlouvají své kamarády z jiných vesnic. Byli tu třeba borci z Traplic nebo mladí hasiči z Želechovic,“ říká Matěja.

Fotbalisté Újezdu (ve žlutých dresech) v nedělním přípravném zápase podlehli Valašským Kloboukům 2:6.
V Újezdu exceloval Dubčák, za devět minut vstřelil tři góly. Podívejte se

Akce čtyřiadvacet hodin kopané vznikla před sedmnácti lety v Kostelanech nad Moravou, kde Matěja tehdy působil. Poté, co přešel do Spytihněvi, uspořádal fotbalový maraton i tam.

Pravidla jsou jednoduchá. „Hraje se na hřišti o rozměrech dvacet krát čtyřicet metrů. Na hřišti musí být minimálně dva hráči na každé straně, maximálně je jich však pět,“ informuje.

Na trávníku se střídají fotbalisté a fotbalistky všech věkových kategorií. Do míče nekopou jenom muži, ale i ženy, kluci z přípravky, žáci, dorostenci nebo staří páni. Branky se počítají každou hodinu. Utkání řídí delegovaní rozhodčí z OFS Zlín.

Samozřejmostí je občerstvení a dostatečný přísun tekutin nejen pro hráče, ale i diváky.

Ve Spytihněvi nyní mají pouze družstvo mužů a žáků. „Přípravku jsme museli loni zrušit, protože byly slabší ročníky, ale letos se nám přihkásilo asi sedm nebo osm chlapců, takže budeme rok trénovat a za rok je přihlásíme do soutěže,“ uvedl Matěja.

Zatímco žáci Slovácké Sparty nastupují v okresní soutěži, muži hrají třetí třídu.