Na starosti má celkem tři umělé plochy, včetně Pasek, k tomu hřiště s přírodní trávou. „Někdy se stane, že každou plochu přejedeme i šestkrát denně,“ říká Švehlík v rozhovoru pro klubový web ligového Fastavu Zlín.

Kromě neustálého odklízení sněhu musíme trávník pravidelně také kartáčovat a solit. Prostě dělat všechno pro to, aby při odpoledních trénincích plocha znovu nezmrzla. „Jakmile totiž začnou jednotky mládežnických mužstev, jsou hřiště díky umělému osvětlení plně vytíženy až do osmé hodiny večerní a není žádný velký prostor na jejich opětovnou úpravu,“ připomíná.

Švehlík veškerou činnost koordinuje a konzultuje s Markem Kalivodou. sportovní manažer mládeže a vedoucí zlínského centra je správcům na Vršavě i v zimě neustále k dispozici.

O areál se starají jenom tři pracovníci. Kromě Švehlíka také nestárnoucí Josef Zapletal a mladý Jan Lebánek, brankář třetiligové juniorky. „Jsem za něj obrovsky rád,“ přiznává dlouholetý správce. „Letos se většinu věcí teprve učí a sbírá zkušenosti, protože tato zima je opravdu výživná. Bez něj by to však bylo mnohem těžší, protože každá ruka přijde vhod,“ přidává.

Zlínští pracovníci na Vršavě disponují dvěma frézami a jedním traktorem s radlicí. „Vzhledem k tomu, že jsme tady na celý areál jenom tři, je to akorát,“ míní Švehlík.

Se svým týmem chystá nejen mladým ševcům tréninkové plochy dvanáct měsíců v roce. Letošní zimu mu však dává pořádně zabrat. „Těším se na jaro, až se všechno zazelená,“ směje se.

Práce má však po všechny roční období dost. „Každé má svoje. Na podzim jsme se taky těšili na zimu, kdy zase děláme úplně jinou činnost než v průběhu roku,“ uvedl. „Většinou hlavně sekáme, hnojíme, zavlažujeme a udržujeme tréninkové plochy pro každodenní činnost mládežnických mužstev i prvního mužstva mužů. Teď v lednu a v únoru je to změna,“ vnímá.

Jelikož se počasí mění téměř každý den, moc dopředu se chystat nemůže. „Nikdy nevíte, co vás čeká další den,“ říká. Navíc jiná je péče o hřiště, na němž leží pět centimetrů sněhu, a odlišná zase o povrch, který je zasypaný dvaceti čísly. „Vycházet musíme z tréninkových rozpisů a těm se přizpůsobujeme,“ hlásí.

„Většinou kolem osmé hodiny ráno začínáme s odklízením, protože úprava hrací plochy zabere minimálně hodinu a půl až dvě. A to jen v případě, že nesněží, protože potom skončíme na jednom konci a můžete pokračovat tam, kde jsme začali, neboť vše je opět zapadlé,“ líčí.

Většinou jako první přijíždějí na Vršavu ligoví fotbalisté, kteří se až doposud připravovali výhradně na umělce. Jen výjimečně se dostali na přírodní trávu. Běžně v sezoně ale trénují normálně na Letné. Na hlavním stadionu vypomáhá i Švehlík.

„Samozřejmě že si vyjdeme vstříc,“ přikyvuje. „Třeba po prvním letošním utkání s Baníkem Ostrava jsme na Letné strávili dva dny. Tak moc bylo hřiště rozbité,“ říká. „Na druhé straně ovšem víme, že když potřebujeme pomoct na Vršavě, přijedou za námi i z Letné. Jinak to ani nejde. Takto to funguje během celého roku,“ dodává.


Načítám výsledky …

Načítám tabulku …