„Na jaře jsme měli bravurní start. Vyhráli jsme čtyři zápasy po sobě, všechno nám vycházelo, vezli se na vlně. Naopak Plzeň nebyla zrovna v laufu, čehož jsme dokázali využít. Dali jsme kolem dvacáté minuty po rohu gól a náskok ubránili,“ vrací se k vydařenému duelu letní zlínská posila.

O něco podobného se šestadvacetiletý obránce pokusí i s ševci, kteří stejně jako Západočeši prožívají povedené období. Viktorka ani Fastav letos neprohrály, po třech kolech se drží na špici tabulky. „Vstup do sezony je dobrý. Sedm bodů je super. I hra vypadá slušně, takže jsme spokojení,“ říká Buchta.

Útočník Zlína Alexander Jakubov (na snímku druhý zprava) strávil většinu sobotního zápasu s Jabloncem na lavičce, v závěru ale byl u vyrovnávací trefy.
Zlínský debutant Jakubov: Fastav? Máme hodně kvalitních fotbalistů

Po výhrách nad Mladou Boleslaví a Opavou a remíze s Jabloncem ale čeká Moravany těžší kalibr. Úřadující mistr od začátku sezony potvrzuje roli jednoho z favoritů FORTUNA:LIGY a i když v zápasech třeba tolik nedominuje, střílí důležité góly a bere všechny body. „I když Jablonec má taky kvalitní tým, čeká nás nejtěžší soupeř. Bude to pro nás zkouška. Uvidíme, jak se s Plzní popereme,“ uvedl brněnský odchovanec.

Vrbově partě začátek vyšel, zvládla všechny tři duely a teď si věří i na Zlín. „Bude to těžké,“ ví Buchta. „Plzeň je mistr, má silný a vyrovnaný tým. Na jejím hřišti se nikomu nehraje jednoduše,“ připomíná šestadvacetiletý zadák.

ČEKÁ HO KRMENČÍK

Zatímco před dvaceti lety Západočeši patřili mezi ligové otloukánky, v posledních sezonách v nejvyšší soutěži dominují.

Plzeňští hráči zvládají náročný program, dlouhodobě prokazují lepší výkonnost než Sparta nebo Slavia. „V Plzni to nastartovali před pár lety a od té doby udržují svůj standard. Kádr mají delší dobu pospolu, v týmu zkušené hráče, na kterých to stojí,“ říká Buchta.
Viktorku zdobí spolehlivá defenziva, silná křídla a vpředu kanonýr Krmenčík. „Největší síla je v komplexnosti a zkušenostech,“ tvrdí stoper Fastavu.

Slabiny snad ani Hubník a spol. nemají. „Každý tým je má. Doufám, že nám je trenér Bílek ukáže na videu,“ věří Buchta.

Vedení Zlína se dohodlo na smlouvách s dvojicí mladíků Adam Tkadlec a Filip Štěpánek. Oba podepsali na zlínské Letné tříletý kontrakt
Zlín si pojistil talenty. Tkadlec a Štěpánek podepsali profesionální smlou

Zlínské obránce čeká v sobotu večer těžká devadesátiminutová šichta. Tak dlouho budou bránit reprezentanta Krmenčík, největší útočnou zbraň domácích. Vzdušných soubojů s urostlým forvardem, o kterého stojí řada zahraničních klubů, se nebojí. „Je to kvalitní útočník, ale žádný mistr světa. Určitě se dá bránit,“ ujišťuje spolehlivý zlínský obránce.

Jenom na reprezentačního kanonýra se ale ševci nesoustředí. Trenér Vrba má totiž k dispozici ještě další habány, Chorého s Řezníčkem. Abychom bodovali, musíme dobře a kompaktně bránit,“ ví Buchta.

Hráči Fastavu zkusí na favorita uplatnit nový tříobráncový systém, který zatím přináší ševcům úspěchy. „Plzeň se nenechá jenom tak překvapit, přece jenom už jsme tak tři zápasy hráli. Ví, co budeme hrát. Na druhé straně není jednoduché tento systém bránit,“ říká Buchta. „Pokud to bude klapat a bude se nám dařit kombinace, můžeme soupeře trápit,“ je přesvědčený bývalý poctivý zadák.

Tomáš Břečka
Cítil jsem se daleko líp než se Spartou, přiznává jablonecký Břečka

Odchovanec Zbrojovky přišel do Zlína před letošní sezonou a s novým systémem už se sžil. „Mně to svědčí,“ přiznává. „Kdysi jsme to zkoušeli v Brně i na Bohemians. Není to pro mě nic nového,“ přidává. Pro Buchtu se jako pro středového obránce nic zásadního nemění. „Jenom kluci na stranách, Pepa Hnaníček a Zoran Gajić, to mají trošku jiné. Já mám úkoly pořád stejné,“ ujišťuje.

Spolupráci s trenérem Bílkem si stejně jako zbytek mužstva pochvaluje. Na bývalého reprezentačního kouče už si zvykl. „Myslím si, že má na dobrém vstupu lví podíl.“

Příjemnou změnou je fakt, že se sobotní duel ve Štruncových sadech odehraje až od devatenácti hodin. Navíc se má ochladit, takže fotbalisté nebudou ve výhni tolik trpět. „Určitě to bude příjemnější. Přece jenom je rozdíl, když je pětadvacet, nebo pětatřicet stupňů,“ dodává.