Na trávníku se z toho pak bývalý reprezentant pomalu dostává. „Vedro je ale úmorné a zabere to pouze na chvíli. Konec první půle a celý druhý poločas je to trápička,“ přiznává s úsměvem stěžejní muž moravského Leicesteru, jak nadšení fanoušci milované ševce po dvou výhrách a povedeném vstupu do sezony zase přejmenovali.

„Samozřejmě je to příjemné. Máme ale za sebou jenom dvě kola. Jsme teprve na začátku, celou sezonu máme před sebou. Nepřeceňuji to,“ zůstává Jiráček nohama pevně na zemi.

Důkladnou prověrkou a opravdovým testem výkonnosti bude až sobotní domácí duel s Jabloncem.

Ševci na jaře Severočechům na Letné dvakrát podlehli. Po ligovém debaklu 0:4 nestačili na rozjetého soupeře ani v semifinále MOL Cupu, po porážce 0:1 přišli o možnost dostat se znovu do základní skupiny Evropské ligy. „To už je ale minulost. Chceme se koukat dopředu. Je tady nová sezona, přijedou sem znovu. Máme třetí možnost jim to konečně oplatit. Věřím, že se to povede,“ říká odhodlaně Jiráček.

Jablonečtí měli v minulé sezoně parádní formu. Spanilou jarní jízdu dotáhli až do evropských pohárů.

Valachy Man 2018: vítězové muži
Teprve 17letý Radim Grebík vypálil všem rybník. Ovládl páteční Valachy

Vstup do nového ročníku ale výsledkově nezvládli a po dvou těsných porážkách se krčí na spodku tabulky. „Soupeře jsem viděl a musím říct, že v Ostravě ani doma se Spartou nebyl horším týmem, takže nás nečeká nic jednoduchého. Až teď se ukáže, jak na tom opravdu jsme,“ uvedl zkušený zlínský středopolař.

Jablonec se v létě výrazně posílil. Šéf klubu Pelta přivedl trenéru Radovi Ikauniekse, Hovorku nebo Břečku. Navíc na severu Čech zůstali draví křídelníci Masopust s Jovovićem i dirigent Trávník. „Jablonec určitě nebude slabší než v minulé sezoně,“ ví Jiráček.
Ševci se ale přizpůsobovat soupeři v žádném případě nebudou. „Chceme se držet naší hry,“ říká lídr Fastavu.

Právě nové rozestavení se třemi obránci Moravanům náramně sedí. I Jiráček má jiné úkoly než v minulé sezoně. „Mohu se po hřišti více toulat,“ usmívá se. „Samozřejmě musím plnit nějaké úkoly hlavně do defenzivy, ale za předcházejících trenérů jsem hrál klasickou šestku. Stál jsem jenom před stopery a nesměl se odtud hnout,“ připomíná. „Trenér Bílek mě dobře zná. Ví, že jsem takový potulovač a mohu si balon hledat,“ pokračuje.

Osvědčená spolupráce z reprezentace funguje i ve Zlíně.

Hostýnská padesátka. Ilustrační foto.
Kam za sportem?

Jiráčkovi větší volnost směrem dopředu vyhovuje. Bývalý hráč Plzně, Sparty nebo Hamburku zakládá akce a častěji se dostává k centrům i střelám. „Baví mě to víc než jenom bránit,“ přiznává.

I když se nadřou, dobře se s novým systémem sžili i krajní halfbeci Matejov s Bartošákem.

Oba více podporují útok, navíc se v minulých zápasech blýskli góly. „Opravdu jsme pochopili, že když na hřišti budeme běhat, bojovat, úspěchy se dostaví. Musíme se toho ale pořád držet. Potom věřím, že to bude fungovat,“ říká Jiráček.

Trenér fotbalistů Zlína Michal Bílek
Žádná nuda a šeď. Ševci pod Bílkem baví a hlavně vítězí

Sokolovský rodák příchod trenéra Bílka přivítal. „Vím, jaký je člověk i trenér. Za tu dobu, co je tady, všechno naplňuje,“ tvrdí. „Je obrovsky respektovaný, problémy řeší hned, na nic nečeká. Ke všem je upřímný, všechno řekne na rovinu. A tak by to asi mělo být. V šatně je teď největší pořádek. Toho si cením,“ přidává Jiráček. Ševci ovšem nesmí polevit. Každé zaváhání nebo podcenění může napáchat velkou škodu. „Při zápase se může stát cokoliv. Důležité je nechat na hřišti všechno. Můžeme i prohrát, ale budeme mít hlavu nahoře a říkat si, že jsme pro to udělali všechno. Když se to povede, přijdou i úspěchy,“ věří účastník Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 v Polsku a na Ukrajině.

Jediné, co ševcům momentálně otravuje život, je obrovské vedro. Hráče Fastavu nezchladily ani středeční přeháňky. „Fotbal v tomto počasí stojí mnohem víc sil. Už je něco špatně, když se potí diváci, kteří jenom sedí na tribuně. Teploty nad třicet stupňů nejsou příjemné, ale je to pro všechny stejné,“ dodává.

Josef Hnaníček
Šest bodů je víc, než jsme sami čekali, přiznává Hnaníček