„Je dobře, že nejen naši hráči vedou své děti ke sportu, k fotbalu,“ pochvaluje si šéftrenér přípravek FC Zlín Jakub Řihák.

Na budoucí fotbalisty kromě mládežnických trenérů dohlíželi i další ligoví borci. Chlapcům a dívkám se také věnovali Martin Cedidla, Lukáš Bartošák, Vukadin Vukadinović, Jan Hellebrand nebo Alexandr Bužek.

Všem šlo především o to děti zaujmout. „Nábor byl zaměřený hlavně na pohyb. Všechno bylo formou zábavných soutěží a her. Měli jsme nachystané stanoviště na různá cvičení. Děti si mezi sebou zahrály i fotbálek,“ hlásí Řihák.

Zlínského trenéra potěšila zájem rodičů a jejich ratolestí. Celkem na Letnou v úterý odpoledne dorazilo 48 chlapců a dívek ročníku 2016, 2017 a 2018.

„Za dobu mého působení u přípravek je to již několikátá poprázdninová akce, ze které se již stala tradice. Tentokrát jsme pokořili účastnický rekord. Prostě je vidět, že rodiče na značku FC Zlín stále slyší,“ těší Řiháka.

Česká fotbalová reprezentace v úterý dopoledne trénovala na hřišti ve Spytihněvi.
Fotbalová reprezentace do 21 let se chystá na Slovensko bez Karabce a Daňka

Toho s kolegy překvapilo, jak jsou na tom děti pohybově dobře. „Bavili jsme se s jejich rodiči a zjistili, že většina z nich už v tomto věku vodí své ratolesti do různých kroužků. Je dobře, když někdo dělá gymnastiku, plave nebo se věnuje něčemu jinému. Pohyb je důležitý,“ vnímá Řihák.

Nejmenším dětem nejen z náboru nový ročník začíná ve středu, kdy je na programu první trénink. „První rok máme takový rozjezdový. Po rodičích nechceme žádné příspěvky, žádné podpisy, nic takového. Naši trenéři se jim naopak pokusí na Vršavě vytvořit takové prostředí, aby je to bavilo se vždycky se k nám rádi vracely,“ říká.

Nejmenší zlínské fotbalové naděje trénují dvakrát týdně. V sezoně absolvují i několik turnajů. „V této kategorii se hrává na malé hřiště. Proti sobě nastupují tři hráči bez brankáře. Chceme, aby děti byly neustále v pohybu, v častém kontaktu s míčem. I proto se hraje na třech až pěti hřištích současně,“ líčí Řihák.

Začínající ševci se většinou střetávají s okolními týmy, za soupeři nikam daleko nejezdí.

Až do listopadu hrají a trénují venku, v zimě se schovají pod střechu, připravují se v tělocvičnách, kde se věnují všeobecné pohybové průpravě. „Děláme gymnastiku, atletiku a samozřejmě i fotbalové věci,“ dodává Řihák.