Doma na Letné se jim to ve třetím kole podařilo, v sobotu chtějí hráči Fastavu zvládnout i venkovní odvetu. „Uvidíme, jaký bude terén. Liberec je ale vyspělé a technické mužstvo, které si dokáže poradit a hrát i středem polem. Nebude to jenom válka, ale i fotbal,“ věří kouč Zlína Jan Kameník.

K dispozici už má téměř kompletní tým. Na marodce zůstává pouze dlouhodobě zraněný Vraštil, Azackij se zotavuje po operaci kolena a otazník visí nad startem Fantiše, který má svalové problémy.

Naopak disciplinární trest vypršel Jiráčkovi s Hnaníčkem, zcela fit jsou Džafić a Hlinka. „Reprezentační přestávka nám pomohla. Mám nyní k dispozici víc hráčů. Je možné, že někteří z nich zasáhnou i do utkání v Liberci,“ věří Kameník.

Po posledním utkání s Olomoucí má sedmatřicetiletý kouč příjemně zamotanou hlavu, vždyť proti Sigmě odehráli výborné utkání mladíci Cedidla s Kolářem. Dostanou znovu šanci od první minuty? „Je to jedna z variant, o které se bavíme,“ přiznává Kameník.

Ševci ale pod Ještědem nejspíše nastoupí se zkušenějšími borci. „Mladí hráči mají perspektivu, u nás zelenou. Jsme rádi, že tady jsou. Na druhé straně jsme v nějaké situaci, potřebujeme body. Jejich čas bude přicházet postupně,“ říká. „Třeba nastoupí od začátku nebo naskočí na určitý úsek zápasu. Každopádně to budeme řešit z týdne na týden,“ přidává zlínský kormidelník.

Moravané budou na severu Čech spoléhat hlavně na zlepšenou defenzivu. Vždyť Fastav v posledních třech kolech inkasoval pouze jeden gól. „Nechceme to zakřiknout, nechat se uchlácholit. Dál na na obranné fázi pracujeme,“ přiznává Kameník. „Je potřeba ještě vychytat a zlepšit spoustu momentů,“ ví.

Ostrožský výběr se v rámci oslav výročí devadesáti let založení hokejového klubu utkal s legendami Zlína.
Pět gólů Sakrajdy nestačilo. Legendy Zlína padly v Uherském Ostrohu na nájezdy

Pokud ševci chtějí u Nisy uspět, musí být znovu odvážní a efektivní. V cestě ale stojí sebevědomý soupeř, jehož výsledky však letos zůstávají za očekáváním. „Liberec má na každém postu zkušené nebo perspektivní hráče. Je velmi silný v ofenzivě, kde se v posledních zápasech velmi dobře jeví Petar Musa. Na krajích hřiště operují rychlostně vybavení Pešek nebo Malinský, na druhé straně pak hrozí silový a gólový Potočný, který má rovněž dobrou kopací techniku,“ připomíná Kameník.

Podle něj je největší silou Slovanu přechod do útoku, na který má vhodné rychlostní typy hráčů. „Jejich pojetí hry je dynamické a hráči jsou dobře pohybově vybavení. Dokáží si pohybem vytvořit přečíslení a doplnit jej ve vysokém počtu hráčů,“ říká Kameník.

Liberci bude v sobotu proti Zlínu scházet vyloučený Baluta. „Je to kvalitní hráč. Ne náhodou je ve Slavii či v reprezentanci. Liberec má ale široký kádr, a pokud se vrátí na hřiště Breite, není pro něj nevýhoda,“ myslí si kouč Fastavu.

Oba týmy dělí v tabulce šest bodů. Zatímco Zlín je třináctý, Severočechům patří devátá příčka. Slovanu se nedaří hlavně doma. V sedmi zápasech před vlastními fanoušky získal jen jedenáct bodů. Mužstvo navíc inkasuje hodně branek.

Loni patřily oba duely Libereci, který dvakrát zvítězil shodně 1:0. Na začátku letošní sezony se ale radovali Zlínští, kteří se na konci podzimu dávají dohromady. Pomohla jim k tomu i reprezentační přestávka. „Pauzu jsme využili k další intenzivní práci,“ tvrdí Kameník. „Zaměřili jsme se na kondiční složku, kde jsme pracovali na síle a vytrvalosti. Taky bylo potřeba zapracovat obecně na věcech, které nás ve hře trápily. Nepodcenili jsme ani regenerační část, pro kterou jsme vyhradili půl dne v Luhačovicích, kde jsme byli společně jako tým,“ dodal.

FORTUNA:LIGA, 17. kolo 

FC Slovan Liberec (9.) - FC Fastav Zlín (13.)

Výkop: dnes ve 14.30, stadion U Nisy

Rozhodčí: Hocek – Dobrovolný, Flimmel (Pechanec)

Ligová bilance: 11-9-9

Poslední zápas: 1:2 (24. Poznar, 66. Mašek – 60. Potočný. 27. července 2019)

Pravděpodobné sestavy: Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš – Breite, Mara – Malinský, Oscar, Potočný – Musa.

Zlín: Rakovan – Hlinka, Buchta, Jiráček – Matejov, Podio, Folprecht, Čanturišvili, Bartošák - Wágner, Poznar.

Tip deníku: 1:1