„Slíbili nám, že po třetím listopadu začneme, takže věřím, že se příští víkend bude hrát,“ prohlásil třiašedesátiletý kouč v rozhovoru pro klubovou televizi.

Ševci stejně jako jiné prvoligové týmy najeli na týdenní režim s pěti společnými tréninky, po kterých následuje vždy den volna a jeden individuální trénink.

„Jelikož se nemáme kde stravovat a všechno je omezené, nejsou dvoufázové jednotky, ale každý den je jeden komplexní trénink, který mnohdy trvá až tři hodiny,“ prozrazuje Páník.

Lukáš Železník
Co bylo předtím, už nikdy nevrátím. Fotbal mě ale stále naplňuje, říká Železník

Hráče v dlouhé pauze nijak nešetří, hlavně na začátku týdne jim dává pořádně do těla. „Určitě je náročnější, na únavu tak nehledím,“ přiznává s úsměvem.

Fotbalisté Fastavu se na začátku každého dne zaměřují na sílu nebo začínají nějakými speciálními cvičeními, teprve po nich přechází na hřiště.

Zacíleno i na taktiku

Přírodní trávník na Varšavě střídají s umělým povrchem, záleží hlavně na počasí.

Moravané se kromě práce s míčem a nabírání objemu zaměřují především na taktické věci. „Soustředili jsme se na to, abychom se vrátili zpět do zónového obrany ve čtyřech lidech, takže nyní kombinujeme trojku a čtverku. Skládáme různě mančafty proti sobě, aby hráči dokázali reagovat na různé rozestavení,“ říká.

Modelovému utkání bývá určený vždy konec týdne. Zlínští trenéři mužstvo pokaždé rozdělí jinak, hráče protočí, vyzkouší je na neobvyklých postech.

„Někteří reaguji pozitivně, u jiných vidím zlepšení, kvalitu. Tři, čtyři hráči mají opravdu výbornou formu. Věřím, že pokud začneme brzy hrát, předvedou ji i v mistrovském utkání na hřišti,“ přeje si.

Pokroky dělá i Daniel Martins Toutou Mpondo. Poslední posila Fastavu přišla do Baťova kondičně zanedbaná, nyní se začíná v novém klubu sžívat.

„Všechno chce čas. Dělá postupné kroky,“ uvedl Páník.

Chybí nám vrcholný adrenalin

Zkušený kouč cítí, že Jiráčkovi a dalším borcům liga schází. „Pro hráče je to teď mentálně i psychicky těžší,“ vnímá Páník. „Mají rádi, když se hraje i dvakrát týdně. I nám všem chybí vrcholný adrenalin, na který jsme zvyklí,“ přiznává.

Mužstvo se snaží nachystat na příští víkend, kdy by se česká nejvyšší soutěž mohla konečně rozjet.

Zlín je kompletní, fotbalisty Fastavu trápí jen drobné šrámy. Příznaky na koronavirus nemá nikdo. „Všichni jsou zdraví,“ těší Páníka.

Podle něj je to hlavně dáno pravidelným testováním. „Všechna rizika jsme dokázali eliminovat. Hráči se chovají zdrženlivě, zbytečně nechodí mezi lidi,“ vyzdvihuje dobrou týmovou i klubovou disciplínu.

Ani zkušený odborník společnost v této zvláštní době nevyhledává. Když má čas, raději se jde projít do přírody. „Lidé začali přírodu, které se vyčistila a nyní opravdu reaguje pozitivně, více pozorovat. Začínají si vážit zcela běžných věcí, které předtím vůbec nevnímali,“ dodává.