Páník skončil v Ostravě na konci roku 2019. Těsně před Silvestrem se s vedením klubu dohodl na ukončení spolupráce. Nyní už půjde proti Baníku, který vytáhl z bryndy a ve složité situaci ho pomohl zachránit v nejvyšší soutěži.

„Zápas neberu nijak zvlášť osobně. S Baníkem je to pokaždé prestižní, každý zápas je na ostří nože. Vždyť jde o moravskoslezské derby,“ připomíná třiašedesátiletý odborník.

Nejen Páníkovi ale bude tentokrát chybět báječná kulisa zaplněného stadionu.

„Je škoda, že lidé na stadion pořád nemohou,“ posteskl si známý kouč. „Na Ostravu tady ve Zlíně vždycky bylo plno. Tři tribuny byly naše, jedna baníkovská,“ pokračuje. „Nyní se budeme snažit, aby to byl krásný fotbal i bez té nádherné kulisy,“ přidává.

I když se Jiráček a spol. nebudou moc opřít o oddané příznivce, domácí prostředí jim může pomoct.

„Mírná výhoda tam je, i když na stadionu nejsou diváci,“ je přesvědčený Páník. „Znalost prostředí, rychlá orientace, to všechno může hrát roli,“ míní.

„Každý stadion je jiný, odlišně postavený. Také trávník je specifický. Navíc každý hráč má v tom prostředí zakódované určité automatismy. Vždycky je lepší, když někde hraje stokrát nebo dvěstěkrát, než když jinde nastoupí třeba jenom desetkrát,“ myslí si.

Navíc členové realizačního týmu Fastavu soupisku soupeře díky angažmá v Ostravě velmi dobře znají, čehož samozřejmě chtějí využít. Hráče Baníku mají přečtené. Vědí, jak se chovají, znají jejich přednosti i nedostatky, vždyť s nimi pracovali skoro každý den.

„Můžeme klukům poskytnout více informací o hráčích soupeře, i když způsob hry Ostravy bude trošku odlišná,“ očekává.

I když porovnávat současný Baník s tím, který ještě na podzim vedl, nechce, ví, co Zlíňany doma čeká.

„Soupeř pod novým trenérem hraje trošku jinak, ale za čtyři nebo pět měsíců nejde všechno předělat. Něco v mužstvu pořád zůstává. Baník, který jistě bude chtít víc držet balon, dovedeme dobře definovat,“ pronesl Páník.

Ševcům vstup do obnovené sezony Zlínu příliš nevyšel. Fastav v Jablonci smolně prohrál 0:1, když nedokázal zužitkovat téměř poločas dlouhou početní převahu. Šanci na nápravu mají Jiráček a spol. už dnes.

Ostrava rovněž nezačala nijak úchvatně. Bezbranková remíza na hřišti v Příbrami není nic na chlubení. Kouč Ostravy Kozel ale nemohl u Litavky využít vykartované hříšníky Potočného, Hrubého nebo Procházku. S nimi bude Baník silnější. Fastav už si ale další ztráty nemůže dovolit. Zvedne se?

FORTUNA:LIGA, 26. kolo 

FC Fastav Zlín (14.) - FC Baník Ostrava (5.)

Výkop: sobota v 16.00, stadion Letná

Rozhodčí: Machálek – Lakomý, Dohnálek (Vojkovský)

Ligová bilance: 4-11-12

Poslední zápas: 0:4 (20. Diop, 25. Jirásek, 31. Reiter, 41. Fillo, 5. října 2019)

Pravděpodobné sestavy: Zlín: Dostál – Cedidla, Buchta, Simerský, Jiráček – Fantiš, Hlinka, Conde, Janetzký, Čanturišvili – Poznar.

Ostrava: Laštůvka - Jánoš, Pokorný, Stronati, Fleišman - Jirásek, Hrubý - Reiter, Kuzmanovič, de Azevedo - O. Šašinka.

Tip deníku: 2:1