I když zkušený devětadvacetiletý fotbalista před soubojem s krajským rivalem nešílí jako někteří fanoušci Fastavu, věřte, že na hřišti nevypustí souboj a do každého střetu půjde s odhodláním a obrovskou vervou, přestože ho to může i bolet. Prostě neuhne.

„Pro nás Zlíňáky i kluky z Uherského Hradiště, kteří prošli akademií, je to velký zápas. Atmosféra na místní poměry vždycky byla elektrizující,“ vybavuje si Tomáš Poznar.

Na derby se stejně jako ostatní ševci těší. Bílkův tým bere nadcházející duel velmi vážně. I vytáhlý forvard, který v rodném Zlíně hostuje z mistrovské Plzně, střetnutí regionálních rivalů staví na stejnou úroveň jako souboje se Spartou, Slavií nebo Baníkem.

„Nechci říkat, který zápas je pro mě víc a který méně. Prostě duel se Slováckem je na úrovni velkých zápasů s podtextem derby,“ říká Poznar.

Rivalitu mezi tradičními moravskými kluby vnímal už jako nadějný dorostenec, třaskavé střety ve FORTUNA:LIZE mají ještě větší důležitost a vážnost. I Poznar vnímá, že hlavně pro oddané příznivce a vlajkonoše je derby prostě nejvíc.

„Vím, že mezi fanoušky existuje nevraživost, nenávist. My to s kluky taky bereme naprosto vážně,“ uvedl zlínský útočník.

Atraktivitu pondělního duelu zvyšuje fakt, že oběma týmům vyšel vstup do sezony a po pěti kolech se drží na předních místech. Fastav je pátý, Slovácko o bod zpět šesté.

Fotbalista Václav Činčala v minulosti hrával za Zlín, Slovácko nebo Boršice.
Zlín nebo Slovácko? Nejblíže mám k Baníku, přiznává Činčala

Přeji každému moravskému týmu

Nikdo ze současného kádru Zlína nezažil období, kdy by se rivalové před vzájemným soubojem nacházeli v tabulce tak nahoře.

„Ani já si to nepamatuji, ale o to je to lepší,“ je přesvědčený Poznar. „Nyní se poměrně daří všem moravským týmům. Nejsem nepřejícný, přeji každému týmu z východní části republiky,“ přidává.

Ševci se proti Slovácku mohou opřít také o statistiky. Žlutomodří totiž od návratu do nejvyšší soutěže se Slováckem nikdy neprohráli. Ke třem výhrám přidali stejný počet remíz. Nyní by chtěli povedenou sérii ještě protáhnout.

„Já si pamatuji pouze první zápas po návratu, druhý zápas jsem kvůli zranění nehrál. Doma jsme vyhráli a byl to pro mě velký zážitek. Byla krásná atmosféra, zápas mi celkem vyšel,“ vzpomíná na duel ze sezony 2015/2016.

Tehdy ševci zlomili protivníka nasazením a silou. Nyní se situace otočila. Fastav si i díky postupu do základní skupiny Evropské ligy pořídil zvučné posily a zahraniční hráče, kdežto Slovácko bez finanční injekce zvenku sází hlavně na odchovance.

I když jsou cesty obou rivalů rozdílné, výsledky mají oba týmy letos podobné.

„Čeká nás náročný zápas. Oba týmy mají dobrou formu, Slovácko je doma silné. Stejně jako my hraje náročný fotbal s aktivním napadáním a presinkem,“ říká Poznar.

Zda fanoušci uvidí ofenzivní fotbal, nebo spíše taktické manévry, si devětadvacetiletý útočník netroufá odhadovat.

„Nebudu se raději pouštět do nějakých prognóz. Očekávám však, že ani jeden tým nenechá tomu druhému centimetr prostoru. Že to bude vyhecované, se spoustou soubojů,“ je přesvědčený.

Petr Jiráček
Jiráček hrál se zlomenou kůstkou. Nemám čas marodit, tvrdí

Psát si nebudeme. Je to ryzí Hradišťan

Nevraživost mezi kluby je velká, kamarádství půjde na trávníku stranou. Poznar ani před zápasem nebude dráždit Petra Reinberka.
Zkušený obránce Slovácka je jediný, s kým je zlínský forvard v pravidelném kontaktu.

„Psát si nebudeme. Je to ryzí Hradišťan, celým srdcem bude bojovat za Slovácko. Já to mám stejné,“ říká.

Derby se netradičně hraje až v pondělí. Příprava na zápas je delší než obvykle. Zlínský fotbalista si ale nestěžuje.

„Je pravda, že jsme zvyklí hrát o víkendu a že týden je o něco delší, na druhé straně potrénujeme víc věcí. Uvidíme, komu to bude víc vyhovovat a jak se kdo na utkání připraví,“ uvedl hráč s netradiční osmaosmdesátkou na dresu.

Ani pracovní den ale neodradí rodinné příslušníky a kamarády fotbalistů od návštěvy stadionu. Nevšední duel táhne, Městský stadion Miroslava Valenty by měl být solidně zaplněný.

„Musím se ohánět, abych nějaké lístky sehnal. Zájem je veliký,“ líčí Poznar, který rodině a nejbližším přátelům zajistí osm až deset vstupenek. „Hodně mě podporují, jezdí skoro na všechny zápasy,“ říká.

O víkendu se ale ligový fotbal dostane ve Zlíně na druhou kolej. V Baťově městě se totiž koná tradiční Barum Rally. Mezi fanoušky slavných závodů v minulosti patřil i Poznar, který ale návštěvu některé z rychlostních zkoušek nebo erzet neplánuje.

„Jako mladý jsem na Barumku chodil. Pamatuji si hodně ročníků. Zápas se Slováckem ale beru vážně a nechci se producírovat po městě, takže to letos vypouštím,“ dodává.

Ilustrační foto
Trest pro Tečovice deset tisíc. Pokutu výtržník prý zaplatí