Borci z Uherského Hradiště se na první duel nového roku 2019 těší, zároveň ale netuší, s čím na ně účastník základní skupiny Evropské ligy vyrukuje. Alkmaar totiž v pátek hraje ještě s Fenerbahce Istanbul, takže kádr nejspíše rozdělí na dva mančafty.

„Vůbec nevíme, s v jaké sestavě Alkmaar nastoupí, ale i tak to bude zajímavá konfrontace proti kvalitnímu soupeři,“ uvedl kapitán Slovácka Vlastimil Daníček.

Parta kouče Martina Svědíka na pobřeží Středozemního moře zatím spíše běhá a posiluje.

„Soustředění v Turecku přesně naplňuje očekávání, se kterými jsme sem jeli. Čekal jsem těžkou dřinu a nemýlil jsem se, protože je to opravdu velká makačka,“ prohlásil Daníček.

Fotbalisté Zlína v sobotu odpoledne poprvé trénovali na hřišti. Trenér Michal Bílek svěřence vůbec nešetřil. Na snímku je Jan Hellebrand.
Talent Hellebrand: Jsem rád, že v šestnácti letech mohu trénovat s ligovým týmem

Jedenáctý tým FORTUNA:LIGY má za sebou několik dní dvoufázových tréninků doplněných o posilovnu a nezbytnou regeneraci. Fotbalisté Slovácka po náročném programu cítí únavu.

„Někdo to snáší lépe, jiný hůř. Je ale pravda, že únavu pociťujeme všichni, ale od toho příprava je,“ říká zkušený středopolař.

Moravané si ovšem nemají na co stěžovat. Podmínky k přípravě mají téměř stoprocentní. „Je super, že můžeme trénovat na přírodní trávě. Sice teď prší, ale i tak tráva drží a je ve velmi dobrém stavu,“ pochvaluje si Daníček.

Ševci běhají i pracují s vlastním tělem

Zatímco hráči Slovácka si v tureckém Beleku užívají jarního počasí, fotbalisté sousedního Zlína se na jarní odvety pečlivě připravují v domácích podmínkách. Ševcům nevadí mrazy ani sněhová nadílka. Trenér Fastavu Michal Bílek totiž navázal na své předchůdce a v týdnu využil osvědčenou spolupráci se zlínským sportovním centrem.

„Přípravu jsme rozdělili tak, že střídáme dynamiku s obecnou sílou. Pro dynamické cviky jsme tentokrát více využili trénink na TRX. Tréninky zaměřené na hrubou sílu pak provádíme v posilovně na zlínské Letné,“ popsal na klubovém webu kondiční trenér zlínských fotbalistů Michal Molek.

Mladý brankář Matouš Trmal se chce v základní sestavě Slovácka udržet i na jaře.
Matouš Trmal hlásí z Turecka: Máme tady skvělé podmínky

Ten připomíná, že cvičení na TRX je efektivní, zábavné a přináší úžasné výsledky.

„I přesto, že je zimní příprava výrazně zkrácená, snažíme se dát prostor na oživení a zvýšení obecné síly, k čemuž využíváme vybavení na zlínské Letné. Abychom se vyhnuli zpomalení a ztrátě dynamiky, zapojili jsme práci s vlastním tělem na závěsném systému TRX, jejichž skladbu a zatížení jsme spolu s instruktorkou Milkou Dočkalovou nastavili právě na tento druh tréninku,“ uvedl Molek.

Fotbalisté Zlína v těchto dnech musí vstřebávat náročné fyzické zatížení. Jiráček a spol. v lednu trénují dvoufázové. Dopoledne je na programu právě posilovna, odpoledne tráví ševci ve Sportovním areálu Vlastislava Marečka na Vršavě.

„Tento týden jsme zařadili do dopolední části dvakrát cviky s TRX a dvakrát silový trénink v posilovně. V odpoledních hodinách věnujeme práci s míčem a pak taky pro většinu hráčů nepopulárnímu polykání běžeckých dávek. V příštím týdnu vystřídá TRX úpolově-kontaktní tréninková lahůdka ve spolupráci s MMA Zlín. Ve třetím týdnu přípravy před odjezdem na soustředění v Turecku opět namixujeme posilovnu a TRX,“ přiblížil Molek.