Středopolař zlínského Fastavu si brzy splní jeden ze svých klukovských snů a v reprezentačním dresu si zahraje na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které na konci března společně hostí Slovinsko s Maďarskem.

„Určitě jsem měl obrovskou radost. Reprezentace je absolutně nejvíc. I když jsem si zahrál už v zápasech kvalifikační skupiny, teď mě čeká EURO, což je bezpochyby vrchol mé kariéry,“ říká rodák z Rajhradu u Brna, který v kariéře prošel Zbrojovkou Brno, Slováckem, Plzní a Mladou Boleslaví, odkud v lednu zamířil do Zlína, kde do hostuje.

Janoškovo jméno se objevilo v předběžné nominaci kouče Karla Krejčího, která čítá 23 jmen. „Trenér se mnou mluvil už několikrát, takže jsem věděl, jak na tom jsem. Překvapení to nebylo,“ přiznává.

Český tým se musí obejít bez Zimy, Součka, Matouška nebo Hložka, kteří se zasloužili o postup na šampionát. Na něm se čeští hráči představí po čtyřech letech.

Šanci naopak dostávají také nové tváře. Kromě brankáře Kováře z Manchesteru United také liberecký obránce Fukala či stoper pražské Sparty Vitík. „Za mě jsou tam jenom dvě výraznější změny. Zima jde s áčkem a Hložek zůstává v klubu, aby mohl potrénovat. Nemyslím si, že je to výrazná komplikace. Bez Hložana už jsme hráli a Zimič nahradí další kluci,“ je přesvědčený.

Lvíčata se v základní skupině utkají postupně s Itálií, domácím Slovinskem a Španělskem. Dál jdou dva nejlepší týmy.

„Šance na postup určitě je,“ myslí si Janošek. „Jak na tom jsme, ukáže hned první zápas. Když Itálii porazíme, budeme mít velkou šanci. Favoritem jsou Španělé, kteří obhajují titul z minulého šampionátu,“ vnímá.

Evropský šampionát ve fotbale do 21 let letos poprvé hostí dvě země a poprvé se odehraje ve dvou zápasových blocích.

Základní skupiny se uskuteční od 24. do 31. března, osm nejlepších týmů bude poté o evropský trůn bojovat na přelomu května a června.

„Je škoda, že nebudeme s kluky třeba měsíc pohromadě. Asi bychom si to ještě více užili, ale na druhé straně pořád je to EURO a v této složité době se s něčím podobným dalo počítat,“ líčí.

I když na většině srazů bydlel s brankářem Trmalem, tentokrát zřejmě kvůli hygienickým nařízením zůstane na pokoji sám. „Asi to tak dopadne,“ tuší.

Před celosvětovou pandemií koronaviru se šikovný středopolař neschová ani ve Slovinsku.

Nemoc prodělal až před třemi týdny, takže karanténu už má za sebou a nemusí se bát, že by kvůli pozitivnímu testu přišel o vrcholnou akci.

„Děkoval jsem, že mě to už potkalo. Nyní už se mohu v klidu soustředit na mistrovství Evropy,“ říká.

Po vypršení dvoutýdenní karantény se chvíli musel rozdýchávat.

Nyní už je zase ve formě, což ukázal při poslední ligovým utkání s Českými Budějovicemi.

Ševcům velmi dobrým výkonem pomohl k jednoznačné výhře 3:0, nyní už se chystá na EURO. „Všechno k tomu směřuje,“ přitakává.

V Baťově městě zůstane do pátku. Po krátké návštěvě rodičů se vydá do Prahy.

Trenéru Krejčímu se má hlásit v neděli, odlet je naplánován na pondělí.

Na reprezentační sraz si sebou povede dobrou náladu. Zlíňané se totiž rozjeli. Ve FORTUNA:LIZE bodovali čtyřikrát za sebou a pro zbytek sezony mají víceméně klid.

„Bylo hodně důležité, že jsme natáhli sérii. Nyní máme nějaký bodový polštář, můžeme hrát bez stresu,“ ví dobře.


Načítám výsledky …

Načítám tabulku …