„Čeká nás těžký soupeř, kterému máme co vracet. Liga je vyrovnaná, každý může porazit každého. Vždycky je to náročné. Hrajeme ale doma, takže povinnost nám velí utkání zvládnout a zvítězit,“ uvědomuje si trenér Fastavu Jan Kameník.

Dynamo patří mezi největší překvapení letošního soutěžního ročníku FORTUNA:LIGY. Jediný nováček nejvyšší soutěže po jednadvaceti kolech atakuje pohárové příčky. „České Budějovice měly špatný vstup do soutěže. Nedařilo se jim, ale všechno se zlomilo v momentu, kdy se vrátili Sivok s Drobným. Od té chvíle najednou začali bodovat a rozjeli svoji sérii,“ říká Kameník.

Podle něj za vzestupem Jihočechů stojí právě dva veteráni. „ Drobný to zavřel, podává standardní výkony. Sivok zase dobře organizuje hru. Oba nepomáhají jenom na hřišti, ale i v kabině,“ vyzdvihuje zlínský kouč, který je dokonce o dva roky mladší než čtyřicetiletý gólman.

České Budějovice na parádní druhou polovinu podzimu, ve které ovládly sedm z devíti zápasů, navázaly i po zimní přestávce, když na úvod jara smetly Mladou Boleslav 3:0. Vítězové se v tabulce bodově dotáhli na pátou Spartu. „Samozřejmě vnímáme, že soupeř má formu a že umí vyhrát doma i venku, ale věřím, že se dokážeme nachystat,“ uvedl Kameník.

Pozor si ševci musí dát hlavně na standardní situace, což je hlavní zbraň Jihočechů. Góly hlavou střílí především stoper Lukáš Havel, hodně balonů ze vzduchu posbírá i druhý střední obránce Sivok. Na jihu Čech se ovšem rozehráli také Havelka s Brandnerem, formu má i zbytek týmu.

Zpackaný duel si vyříkali

Moravané se ale soustředí hlavně na sebe. Týden po porážce v Karviné nebyl na Letné příjemný. Jiráček a spol. hned v neděli ráno absolvovali trénink a zpackaný duel si vyříkali. „Spíš ale obecně. Nešli jsme moc do detailů,“ přiznává osmatřicetiletý trenér.

V pondělí dal hráčům volno, v úterý se však Zlíňané k nevydařenému zápasu vrátili. „Vždycky je lepší emoce trošku potlačit a nepříjemné věci řešit s odstupem. Ale samozřejmě jsme si řekli, co bylo špatně a co musíme zlepšit,“ líčí Kameník. „Pokud i k dalším zápasům přistoupíme tak jako v Karviné, naše šance na výhru se zmenšuje,“ pokračuje. „Soupeř chtěl vyhrát víc, proto se zlomové momenty přiklonily na jeho stranu,“ přidává.

Hráči ale prokázali sebereflexi. Moc dobře si uvědomili, že přístup ani výkon nebyl dobrý. „Zpětná vazba byla v pořádku. Nechali jsme je mluvit a shodli se. Jsem rád, že kluci dokázali věci dobře pojmenovat, což je pozitivní signál. Máme se od čeho odrazit,“ věří.

Na druhé straně výpadky se stále opakují. Ševci se souží hlavně venku. Na podzim nezvládli duel v Liberci ani Teplicích, teď selhali v Karviné. „Pokud se nedokážeme poučit, tak máme problém, který může být dlouhodobější. Fotbal je ale nevyzpytatelný,“ připomíná.

Změny v sestavě kouč Fastavu nevylučuje, ale hráče spíš podrží. Hlavně v útoku moc na výběr nemá Jediný zdravý útočník je Lamin Jawo, kterému bude krýt záda Chwaszcz. K dispozici už by mohl být i Ikaunieks. „ Doufám, že se k nám Davis připojí. Čekáme na to dlouho a taky je potřeba mít alternativu,“ ví Kameník.

Poznar víkendové střetnutí jistě vynechá. Připravený by mohl být už na Spartu. „Naděje je velká,“ dodává.

Zdravotní problémy má však i mladý obránce Cedidla, fit není ani Španěl Pedrito.

FORTUNA:LIGA, 22. kolo 

FC Fastav Zlín (13.) – SK Dynamo České Budějovice (6.)

Výkop: neděle ve 14.30, stadion Letná

Rozhodčí: Julínek - Myška, Mojžíš (Cieslar) | VAR: Adam | AVAR: Hock

Ligová bilance: 6-5-8

Poslední zápas: 0:2 (23. Brandner, 83. Rabušic, 1. září 2019)

Pravděpodobné sestavy: Zlín: Rakovan – Simerský, Buchta, Cedidla – Matejov, Jiráček, Hlinka, Čanturišvili – Fantiš, Jawo, Džafić.

České Budějovice: Drobný – Čolić, Havel, Sivok, Novák – Brandner, Havelka, Javorek, Čavoš, Mršić - Schranz.

Tip deníku: 2:1