Ševcům vstup do sezony náramně vyšel. Hráči Fastavu v úvodních sedmi kolech získali šestnáct bodů a ve zbytku podzimní části i přes změny v kádru chtějí prohánět favorizované trio v čele s obhájcem titulu z Plzně.

„Zatím z toho mám dobrý pocit. Zápasy jsme odehráli slušně. Tým ukázal, že má kvalitu. Na druhé straně to ale pořád nic neznamená,“ zůstává pevně nohama na zemi opěvovaný kouč Zlína Michal Bílek.

Deník analyzoval úspěšný start do sezony. Tady je pět důvodů, proč se ševcům zatím nad očekávání daří.

1. Trenér Bílek a fungující herní systém 3-5-2

Třiapadesátiletý kouč získal se Spartou double, národní tým dovedl do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2012, přesto nikdy nezískal přízeň fanoušků. Ani příznivci Zlína ho nijak zvlášť nevítali.

Po třech měsících na Letné ale neslyší nic jiného než chválu. Známý trenér dal do pořádku kabinu, nastavil jasná pravidla, rozháranému mužstvu dal řád i disciplínu.

Bílkův rukopis je ve hře jasně patrný. Lépe než v derby na Slovácku už ševci snad hrát ani nemohou.

„Hráči se přesvědčili, že když se v tomto systému hraje zodpovědně a kompaktně, soupeři si nevytvářejí tolik šancí,“ upozorňuje Bílek.

Bývalý vynikající záložník, který hrál za reprezentaci i Betis Sevilla, se inspiroval trenérem Contem, který systém se třemi obránci praktikoval v Juventusu a později také v italské reprezentaci. I když třeba v Jihlavě nepochodil, na Letné to funguje. Zatím.

2. Česká kabina

Vedení Fastavu před minulou sezonou přivedlo spoustu hráčů. V kabině se sešel úplný babylon, trenér Bohumil Páník z individualit a zahraničních hráčů složitě dával dohromady kompaktní mužstvo. Na přípravu neměl čas, ligové duely střídaly pohárové bitvy, taktika šla poněkud bokem.

Nyní je situace jiná. Ševci zúžili kádr, prostor opět dostávají tuzemští hráči. Marodi se uzdravili, tým funguje na hřišti i mimo něj.

„Česká kabina je mi bližší. Parta je důležitá,“ tvrdí Bílek.

Náročnému kouči zahraniční borci nevadí, vyjde s nimi, ale musí poslouchat a být lepší než domácí hráči. Jen málokdo navíc snese šlendrián. Na neplnění úkolů třeba doplatil neukázněný Bosňan Mehanović, který se rychle pakoval do Kazachstánu.

„Chybu jsem mu několikrát vyčetl, nebyl schopný to akceptovat,“ připomíná Bílek.

Po sezoně přestoupil do Plzně Ekpai, na hostování do Mladé Boleslavi v pondělí zamířil Džafić. Slavia si od Zlína vypůjčila Traorého. V základní sestavě zůstal pouze srbský stoper Gajić, Argentinec Podio a Francouz Beauguel.

„Pro mužstvo jsou důležití, navíc v kabině jsou oblíbení,“ říká Bílek.

3. Sázka na odchovance

Ve Zlíně se vrátili k úspěšným sezonám, po několika měsících či letech oprášili spolupráci s bývalými hráči či odchovanci. Z Plzně se oklikou přes Ostravu domů vrátil útočník Poznar, z Dukly přišel na hostování Lukáš Holík.

Fastav toužil i po stoperu Jugasovi, ale námluvy nevyšly, a tak momentálně zraněný bývalý kapitán Zlína zůstává dál v Edenu. Na soupisce pro FORTUNA:LIGU jsou i talentovaní mladíci Jan Šiška, Adam Tkadlec, Filip Štěpánek nebo Patrik Slaměna, se kterými vedení klubu nedávno podepsalo profesionální smlouvy.

4. Šťastné koncovky a probuzený Beauguel

Hned třikrát udeřili zlínští fotbalisté v poslední minutě. Bílkův tým při letošní premiéře senzačně otočil duel s Mladou Boleslaví, pak doma zachránil remízu s Jabloncem. Pokaždé byl za hrdinu Francouz Beauguel, který pod novým koučem rozkvetl a září.

Teplice zase z poslední akce zápasu skolil žolík Jakubov, který zvýšil konkurenci na hrotu a společně s Železníkem šlape na paty Poznarovi s Beauguelem. Suma sumárum, ševci v koncovkách urvali pět bodů navíc, což se promítlo do sebevědomí hráčů i celého mužstva.

5. Faktor X

Ševci si rázem věří, na trávníku si víc dovolí. Důkazem je Róbert Matejov. Slovenský halfbek si při plnění útočných úkolů občas neodpustí riskantní kličku, elegantní zasekávačku nebo vtipnou patičku. Na druhé straně výrazně ožil Bartošák, daří se i středové řadě, kde tvrdí muziku dirigent Jiráček.

Ano, ševci mají v úvodu sezony i pořádnou porci štěstí, to ale nadšeným fanouškům, kteří na Letnou chodí opět s radostí, vůbec nevadí. Fastav znovu zažívá nádherný podzim, parádní období. Všichni věří, že aktuální forma i výsledky vydrží co nejdéle, nejlépe až do Vánoc.

Vzhledem k novému systému nejvyšší fotbalové soutěže by se Moravanů letos neměl týkat boj o záchranu, přesto klasické zlínské jaro je dostatečným varováním před podceněním, nekoncentrovaností a polevením v zápasech i v tréninku.

„Síla mužstva se ukáže až v momentu, kdy nám to tolik nepůjde. A všichni víme, že tohle období nastane, proto se na něj už teď pomalu chystáme“ dodává Bílek.

Ševci po 7 kolech v lize 2018/2019 – 5 – 1 – 1 – 14:5 – 16 bodů
2017/2018 – 3 – 0 – 4 – 6:7 - 9 bodů
2016/2017 – 5 – 2 – 0 – 15:5 - 17 bodů
2015/2016 – 4 – 0 – 3 – 8:11 - 12 bodů