„Hráčům to pomůže hlavně po psychické stránce. Jsou rádi, že se zase uvidí a mohou být společně na hřišti. Nastartuje to zase dobrou náladu, jelikož fotbal je i o hlavě. Toto jim pomůže. Pohybem a tréninkem ožijí, protože už nemusí trénovat sami a být doma zavření,“ uvedl na klubovém webu staronový trenér Fastavu Bohumil Páník. „Já jsem byl před týdnem hrát po dlouhé době tenis a hned jsem ožil jak na mysli, tak i na těle,“ přidává s úsměvem.

První společný trénink po dlouhé pauze nedočkavě vyhlíží také krajní obránce či záložník Róbert Matejov. „Karanténa je hodně dlouhá. Po takové době už se prostě hrozně těším, i když bude zatím bohužel jen omezený,“ pronesl zkušený slovenský fotbalista.

Nejen ševci jsou rádi, že jim vláda umožnila vrátit se v omezené míře do společného venkovního tréninku. „Není příjemné být v nejistotě a každý den se jen individuálně připravovat,“ říká Matejov.

Podle speciálního manuálu

Ligoví fotbalisté se ale musí připravovat podle speciálního manuálu, který vytvořilo ministerstvo zdravotnictví.

Tým musí být rozdělený do skupiny, v každé z nich může být maximálně osmi lidí plus členové realizačního týmu. Jednotlivé osoby mezi sebou budou muset udržovat minimálně dvoumetrové rozestupy. Sportovci nesmí využívat šatny ani sprchy, na záchod si ale při dodržení zpřísněných hygienických podmínek budou moci dojít.

„Nezbývá nám nic jiného než to nějak překousnout a makat na sobě, aby ten výpadek nebyl až tak velký,“ uvedl Matejov. „Věřím, že se situace co nejdříve zlepší a budeme se moct všichni společně připravovat na zápasy, na které se moc těšíme," pokračuje jednatřicetiletý halfbek.

Hned do toho najedou zpátky

Trenér Fastavu Páník věří, že hráči v době vynucené pauzy kondičně až tolik neztratili. „Oni do toho najedou hned zpátky,“ očekává.

Horší to ale bude se zápasovou praxí. Jiráček a spol. naposledy hráli soutěžní utkání 7. března. Od té doby jenom běhali nebo posilovali. „Je pravda, že tyto věci se těžko nahrazují, musíte je do sebe dostat pouze zápasem,“ říká Páník.

„Souboje, změny směru, brzdění, psychický tlak, to jsou složitější věci, které se jen tak něčím nahradit nedají,“ pokračuje zkušený kouč, který se do Baťova města vrátil po necelých dvou letech z Baníku Ostrava.

Dlouhý čas v karanténě si vyplnil i získáváním nových poznatků.

„Měl jsem možnost podívat se na předcházející zápasy, vyhodnotit jednotlivé hráče, jejich schopnosti, chápání, anticipaci, jak se kdo chová v kritických situacích. Měl jsem čas vytáhnout si veškeré statistiky z instatu a to mi hodně napoví, ale zase na druhé straně mužstvo potřebuji vidět hrát,“ pronesl.

Nejen Páník by uvítal, kdyby si zlínští fotbalisté mohli před soutěžními duely odehrát co nejvíce přípravných zápasů. „Uvidíme, jestli nám bude umožněno,“ dodal.