Hostům zajistili tři body stopeři. Po rohovém kopu se v úvodu utkání trefil odchovanec Fastavu Čelůstka a těsně před přestávkou i Panák. Triumf Pražanů ve druhé části završili výtečně hrající Pešek, Haraslín a Minčev.

Fastav v posledních třech zápasech inkasoval dohromady jedenáct branek, trenér Jelínek ale moc možností, jak změnit defenzivu neměl.

K dispozici kromě dlouhodobých marodů Dostála, Hlinky, Matejova, Reitera a Koláře nebyli ani vykartovaný obránce Procházka a zraněný Fillo. Do sestavy Sparty se naopak vrátil reprezentant Hložek.

Sobotnímu šlágru předcházela menší slavnost. Vedení klubu i členové Staré gardy Zlína dodatečně popřáli bývalému hráči Edvardu Lasotovi k jeho padesátinám.

Ševci sice proti favoritovi začali sympaticky, ale hned v 8. minutě neubránili standardní situaci a zbytečně inkasovali.

Po centru Peška se hlavou trefil nepokrytý hostující stoper Čelůstka, Reprezentační zadák ale gól proti mateřskému klubu neslavil.

Známý fotbalový fanoušek Vladimír Johaník nebude chybět ani na derby.
Oblek, klobouk, pronikavý hlas. Věrného fanouška Zlína znají už i v Praze

Pražané dál hrozili hlavně po standardních situacích. Zvýšit mohl Pavelka, hlavičku kapitána Sparty po centu Peška ale vytěsnil pohotový gólman Rakovan na roh.

Vzápětí Pešek uháněl po brejku sám na zlínského gólmana, ale únik zazdil.

Ševci zahrozili až před přestávkou. Tkáčovi sice na poslední chvíli sebral míč Wiesner, ale z následujícího roku už udeřili. Po nevydařeném rohu vrátil míč před branku Cedidla, střelu Vraštila usměrnil do sítě Simerský.

Videorozhodčí pak celou situaci zkontrolovali, gól však platil.

Jenže Sparta se vzala do konce první půle vedení zpět. A opět si pomohla standardkou. Po rohu Peška Conde přizvedl míč rukou a neobsazený Panák zblízka uklidil balon do sítě.

Zlíňané se i po přestávce snažili, ale ve finální fázi nebyli přesní. Favorit se ve druhé půli zatáhl, trestal chyby soupeře. V 57. minutě navýšil vedení Sparty Pešek, který po Hložkově přehrávce elegantně přehodil vyběhnutého Rakovana a bylo to 1:3.

Závěr poznamenalo nejen zranění střídajícího Součka, kterého krátce po příchodu na hřiště fauloval Vraštil a hostující středopolař musel střídat, ale hlavně domácí příznivci.

Sobotní derby v Uherském Hradišti opanovalo domácí Slovácko (bílé dresy), které zvítězilo nad Zlínem 3:0.
Expert Sadílek: Orel jako kouzelník. Z poloviny jsou karty směšným gestem

Ti počastovali sparťanského brankáři Nitu vulgaritami, urážlivými popěvky. Sudí Machálek duel kvůli rasismu na chvíli přerušil. Pohrozil předčasným ukončením, ale sobotní zápas se nakonec v klidu dohrál.

Vrbův tým v klidu kontroloval hru i výsledek, přidal Haraslínem čtvrtý a Minčevem pátý gól. Hosté nakonec mohli vyhrát ještě výraznějším rozdílem, ale Minčev zazdil tři tutovky a po sólu neuspěl ani Pešek.

Domácí fanoušky jen na chvíli potěšil alespoň Poznar, zlínský kapitán v bezstarostném závěru snížil na 2:4.

Fastavu k lepšímu výsledku nepomohlo ani trojité střídání čtvrt hodiny před koncem. Ševci zakončí sérii tří velmi těžkých zápasů za týden v Plzni.

FORTUNA:LIGA, 9. kolo -

FC Fastav Zlín – AC Sparta Praha 2:5 (1:2)

Branky: 41. Simerský, 90. Poznar - 8. Čelůstka, 45.+1. Panák, 57. Pešek, 81. Haraslín, 90.+1. Minčev
Rozhodčí: Machálek - Hrabovský, Hurych (Zaoral) | VAR: Adam | AVAR: Vlček
Žluté karty: Čanturišvili, Hrubý, Tkáč, Vraštil – Hložek
Diváci: 4520
Zlín: Rakovan – Fantiš, Cedidla, Simerský, Vraštil – Dramé (75. Janeztký), Conde, Hrubý (83. Hrdlička), Tkáč (75. Jawo), Čanturišvili (75. Nečas) - Poznar. Trenér: Jelínek.
Sparta Praha: Nita – Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko – Pešek (87. Vindheim), Pavelka, Hložek, Sáček, Haraslín (87. Moberg Karlsson) – Drchal (63. Souček, 71. Minčev). Trenér: Vrba.