„Vítězství je pro nás velice cenné. Vážíme si ho, i když samozřejmě dál zůstáváme nohama na zemi. Už v pondělí se budeme připravovat na další mistrovské utkání v Karviné, kde to bude zase těžké,“ uvědomuje si zkušený zlínský kouč Bohumil Páník.

Ševcům ke skalpu pětinásobného ligového mistra pomohla i odvolaná penalta po půl hodině hry. Ještě za bezbrankového stavu domácí obránce Simerský po vlastní hlavičce zahrál rukou. Mladý arbitr nejprve ukázal na bílý puntík, po zhlédnutí videa ale pokutový kop správně odvolal.

„Pravidla jsou jasná. Věděl jsem, jak to má být,“ tvrdí Páník. „Šlo jenom o to, jestli rozhodčí pravidla, která jsou nastavená, respektují, nebo ne. U ruky ale nikdy nevíte, proto jsem to nechal tak. Nesmíte být z toho sevření. Občas musíte taky něco vypustit, jinak vás to zabije,“ přidává dvaašedesátiletý kouč.

Při nedělním zápase s Plzní byl mnohem klidnější než v Praze při zápase proti Spartě. „Když to utkání máte vyhrát, tak ho vyhrajete. Nám dneska bylo dáno,“ pousmál se.

Také Páník si dobře uvědomoval, že veškeré sporné situace byly tentokrát ve prospěch Fastavu. V závěru utkání totiž sudí Denev neuznal vyrovnávací trefu Hejdy, předtím totiž ex-Zlíňan Beauguel zahrál rukou.

Ševci i díky rozhodčímu proti favoritovi neinkasovali. Na trávníku se ale činili především sami hráči. Hned v úvodu famózní Dostál vychytal Kopice s Limberským, klid svým spoluhráčům dodal i při centrovaných míčích. „Standa hlavně na začátku utkání pochytal těžké věci. Dobře si ale vedl i při vybíhání. Byl rychlý, výborně chodil pod nohy,“ chválil spolehlivého brankáře Páník.

Skvělý zápas ale odehráli také spolehliví stopeři Simerský, Buchta a Procházka. „Vrchem všechno pouráželi,“ cenil si.

I když Moravané měli trošku problémy s propadnutými míči, všechny závary přežili a nakonec slavili cenný triumf.

Velkým favoritem totiž byli Západočeši, kteří v minulé kole přejeli Spartu a pro body si jeli i do Baťova města. Na Letné ale tvrdě narazili, byť byli hlavně v první půli herně jasně lepší. „Věděli jsme, že k nám přijíždí kombinačně obrovsky zdatný soupeř, který má v bočních prostorech převahové hráče. Úmyslně jsme zahustili střed, aby se tam hosté nedostávali, protože většina branek padá právě odtud,“ připomíná.

I když to ševcům drhlo hlavně v bočních prostorech, kde je protivník snadno přečísloval, pokaždé měli ve vlastním pokutovém území dostatek hráčů. Připravení zadáci už dokázali spoustu míčů odvrátit, vyhrát. „Spoléhali jsme na to, že jim tam ujedeme a gól dáme, což se povedlo,“ lebedil si Páník.

Pozorní Zlíňané udeřili ve 38. minuty, z první vážnější akce zápasu. Na konci povedené spolupráce byl dorážející Poznar. Zkušený útočník překonal gólmana Hrušku po kombinaci Condeho s Čanturišvilim a přihrávce Jawa. „Pak už to bylo jenom o tom, jestli jim utečeme ještě podruhé nebo to vzadu dokážeme uskákat, uhrát,“ říká. „Ve druhém poločase jsme čekali na další šanci. Klidně mohla přijít, bohužel jsme akci buď nedohráli nebo nám ji výborně přerušil soupeř,“ přidává.

Páník v závěru poslal na trávník rychlíka Dramého, francouzský útočník se ale do žádné šance nedostal. To však ševcům vůbec nevadilo. Těsný náskok v hektické koncovce uhájili, Plzeňské poslali na západ Čech s prázdnou.