„Jsem napnutý, což je ale zákonité, protože kdyby to ve mě nebylo, nemá cenu fotbal dělat,“ ví dobře.

„Každý sportovec před soutěžním zápasem nebo závodem v sobě určité napětí má. Nikdo nejde si jenom tak zahrát. Tak to zkrátka nefunguje,“ říká.

Ve Zlíně navíc po zpackaném podzimu vnímají, jak na tom v tabulce jsou, že start do jara je nesmírně důležitý. „Pomohlo by nám, kdybychom začátek zvládli,“ cítí také Vrba.

Ševce, kteří jdou do druhé poloviny sezony z předposlední patnácté pozice a jen dvanácti body, čeká velmi těžké jaro. I když i v minulých sezonách bojovali o udržení, letos je jejich situace zdaleka nejhorší. „I když to nebude vůbec jednoduché, věřím, že se nám podaří zachránit,“ přeje si rodák z Přerova.

Aby se vyhnuli nevyzpytatelné baráži, musí pod sebe dostat ještě dva soupeře, což nebude vůbec snadné. Navíc poslední tým sestupuje rovnou a Pardubice se bez boje nevzdají.

Zlíňané se mohou odrazit už v neděli, kdy na Letnou dorazí Baník a s ním stovky oddaných příznivců.

Pro Vrbu půjde o delikátní premiéru, neboť k Ostravě i přes podzimní vyhazov stále cítí silné pouto, v klubu má kamarády, známeé.

„Všichni víte, kde jsem začínal a kde mě jako trenéra vychovali. Na druhé straně pro mě je Baník nyní soupeř, kterého chceme porazit. Osobně udělám všechno proto, aby se nám to podařilo. Se Zlínem chci vyhrávat a je jedno, proti komu hraji,“ prohlásil.

Nástupce Jana Jelínka ve funkci má výhodu v tom, že hráče Ostravy dobře zná, neboť na podzim je skoro všechny vedl.

„Asi je pro mě jednodušší specifikovat určité věci, když jsem s nimi pracoval. Vím, kdo jaké má přednosti a nedostatky, ale zápas se bude rozhodovat v jiných detailech a věcech. Hráčům mohu něco říct, ale nemyslím, že to bude rozhodující,“ míní.

Vrba ale Baník až tolik neřeší, soustředí se na vlastní mančaft. Krátká příprava rychle utekla, práce má zkušený kouč více než dost.

„Měsíc mi musel stačit, abych mužstvo poznal. Informací mám spousty. Pro mě je hlavní, abychom byli efektivnější než na podzim,“ ví dobře.

Výsledky z přípravy a sérii jedenácti duelů bez výhry jej netrápí „V zimě jsme chtěli hrát těžké zápasy, abych mužstvo poznal, což se mi splnilo. Narazili jsme na velmi kvalitní soupeře, kteří nás prověřili. Myslím, že na ligu jsme dobře připravení. I když výsledky nebyly úplně optimální, pokud bychom nastoupili proti týmům z nižších soutěží, asi bychom vyhrávali, ale to pro mě není podstatné,“ říká.

Hlavní je, že mu vedení klubu v pauze splnilo přání a na hrot přivedlo dva urostlé útočníky, kladiva. „Nemám si na co stěžovat,“ říká.

Zda Kozák s Balajem potáhnou mužstvo, není jisté. Na Maltě nezářili, spíše se sžívali s týmem, novým prostředí. Který z nich nastoupí proti Baníku na hrotu, Vrba neprozradil, do sestavy má ale blíž zkušenější forvard, jenž českou ligu dobře zná, navíc se v přípravě jevil o něco lépe.

„Sestava se krystalizuje, ale kdo nastoupí, ukáží až další tréninky. Noví hráči by nám ale měli pomoct,“ doufá Vrba.

Do sestavy se však tlačí i osmnáctiletý talent Slončík, blízko návratu je dlouhodobý marod Tkáč. Hrát chtějí i mladí obránci Cedidla s Kolářem, o šanci se rval také Hellebrand.

Přednost ale zřejmě dostanou zkušenější borci, kterých je v mančaftu daleko víc.

„Někdy není optimální, když máte víc hráčů nad třicet let, ale v naší situaci budeme potřebovat zkušené borce, kteří ustojí ten tlak. Třicátníci by měli být tahouny,“ očekává.

Při své zlínské premiéře ovšem nemůže počítat s distancovaným záložníkem Hrubým, kvůli dohodě klubů bude chybět i Reitere, jenž na Letné hostuje právě z Baníku. Mimo hru je dál Hloušek, nepravděpodobný je start kapitána Procházka. Naopak Fillo by mohl být k dispozici.

Ostravě, které se v zimní pauze výsledkově dařilo, zase vypadl kanonýr Almási. Ve Zlíně ale nad očekávanou absencí elitního útočníka nijak nejásají. „Dokud neuvidím soupisku, tak tomu neuvěřím. Tohle jsou jen takové řeči,“ poznamenal Vrba.

Jeho tým se celý týden chystal na Vršavě. Na hlavní stadion se dostal až v pátek.

První liga se znovu rozběhne po dvou a půl měsících, podzimní část kvůli mistrovství světa v Kataru bez české účasti skončila nezvykle už před polovinou listopadu. Základní část vyvrcholí 30. kolem 29. dubna, následovat bude pětikolová nadstavba.


Načítám výsledky ...

Načítám tabulku ...