Chlapcům a dívkám se budou profesionální mládežničtí trenéři FC Zlín věnovat v sobotu 20. dubna od desíti do dvanácti hodin.

„Akci jsme zaměřili primárně na děti, protože právě ony jsou budoucností našeho klubu. To ale neznamená, že si kopnout do míče nebudou moci ani dospělí,“ říká mluvčí FC Zlín Zuzana Molková.

Členové klubu pro návštěvníky nachystali zajímavý sportovní program.

„Připravené budou dovednostní fotbalové a míčové soutěže. Plánujeme, že uspořádáme i mini zápas, kdy si děti zahrají mezi sebou,“ uvedl šéftrenér mládeže FC Zlín a vedoucí přípravek Jakub Řihák.

Ratolesti i jejich rodiče se mohou těšit přítomnost a autogramiádu vybraných hráčů prvního týmu, kteří neodcestují na venkovní zápas do Jablonce.

Chybět nebudou ani soutěže. „Ve hře budou například i volné vstupenky na domácí prvoligový zápas s Karvinou,“ láká Molková.

Fotbalová akademie FC Zlín se může pochlubit nedávným úspěchem, když v licenčním řízení obhájila status nejvyšší klubové akademie pro rok 2024 a zároveň získala status dívčí klubové akademie.

„Je to velmi pozitivní zpráva. Vizitka celého klubu, ocenění náš všech. Všichni to bereme pozitivně, vážíme si toho, protože kritéria jsou každým rokem čím dál těžší, není jednoduché splnit požadavky na trenéry či infrastrukturu,“ říká Řihák.

Fotbalisté Zlína doma hostí Pardubice.
Ševci chtějí stáhnout ztrátu na Pardubice. Motal: Vnímáme to. Doma jsme silní

Pracovníky na Vršavě však stále čeká spousta práce. Pokud se chce Zlín v budoucnu přiblížit větším českým klubům, musí investovat peníze i energii do zázemí i realizačních týmů.

„Potřebovali bychom více profesionálních trenérů, taky nám chybí internát pro kluky, což je třeba běžné v zahraničí,“ pronesl Řihák.

Na stážích mimo Česko vidí, jak funguje mládež jinde. „Mají tam odpovídající regeneraci, sauny, společnou jídelnu. My s tímto zkušenosti zatím nemáme, ale věřím, že se v budoucnu v tomto posuneme a zázemí pro mládež ještě vylepšíme. Jde to nahoru, ale konkurence taky nespí, takže i my se musíme stále posouvat, dívat se pořád dopředu,“ míní.

Že jde i ve skromnějších podmínkách vychovat ligové fotbalisty, dokazuje aktuální soupiska FC Zlín. Trenér Červenka má nyní k dispozici několik odchovanců. Borců, co prošli Vršavou.

Nejde jen o brankáře Dostála a Bachůrka, ale i Čelůstku, Koláře, Cedidlu, Slončíka, Tkáče, Bužka, Švacha, Poláška, Kulíška, Bobčíka, Číže a další hráče.

„Největší radost mi dělají kluci, kteří hrají teď za Zlín ligu. Jde o Slončíka či Bužka. Skvěle se zapracovali do dospělého fotbalu. Hrají pravidelně, jsou oporami,“ těší Řiháka.

Rád je ale i za další odchovance, kteří prošli od přípravky, přes žáky a dorost až do mužů. „Jsme trpěliví. Někteří kluci potřebují víc času, třeba ještě do ligy nenakoukli, ale jejich čas jistě přijde,“ nepochybuje.

Zlín má v mládeži další talenty, o které pečuje a které rozvíjí.

Fotbalista Zlína David Tkáč v zimě prodělal trombózu, nyní už je zase fit.
Tkáč o trombóze, smlouvě i návratu: Zjistil jsem to náhodou, nohy mi moc nejely

V přípravkách se na výsledky nehraje, u nejmenších fotbalistů jde hlavně o proces a výchovu. „Ale progres u dětí je vidět,“ tvrdí Řihák.

„Připravujeme je na přechod do žákovské kategorie, případně dorostu, kde nám to nyní trošku hapruje. Devatenáctka i patnáctka se sice zachraňují, ale věřím, že to i díky zkušeným trenérům dopadne dobře a na Vršavě zůstanou nejvyšší mládežnické soutěže,“ přeje si nejen Řihák.

Zlínská akce Dny otevřených sportovišť má pomoct najít další talenty, objevit další Poznary a Železníky. „Tak to přijďte zkusit. Třeba máte jednoho takového doma,“ dodává s úsměvem Molková.