Ani příznivci Zlína nebyli po příchodu kouče Michala Bílka u vytržení. Fanoušci Fastavu nástupci Vlastimila Petržely vyčítali především nepovedenou kvalifikaci na světový šampionát do Jihoafrické republiky, absenci herního rukopisu nebo malou otevřenost při komunikaci s médii či právě s fanoušky.

„Podle mě je ale nedoceněný. Za vše hovoří statistiky,“ říká sportovní manažer a viceprezident Fastavu Zlín Zdeněk Grygera.

Bývalý reprezentační obránce ví, o čem mluví. Nejlepší československý fotbalista roku 1989 strávil většinu kariéry ve Spartě. Na Letné slavil úspěchy jako hráč i trenér. V obou pozicích získal double. „Jako trenér to bylo náročnější, protože ten je za vše zodpovědný,“ připomíná. „Když nejsou výsledky, tak hráč to někdy skoro ani nepozná. Naopak trenér se po pár neúspěšných zápasech loučí. Trenéřina není úplně jednoduché zaměstnání,“ říká Bílek.

Josef Hnaníček
Šest bodů je víc, než jsme sami čekali, přiznává Hnaníček

S národním týmem se dostal do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Přesto to bylo českým fanouškům málo. „Podporu jsem během svého působení neměl, někdy jsem byl vnímán jako nepřítel českého fotbalu číslo jedna,“ prohlásil Michal Bílek po své rezignaci na post reprezentačního trenéra.

Čtyřleté období u národního týmu si i tak užil, i když musel řešit řadu problémů a bojovat se soupeři i nedůvěrou. „Tlak na trenéra národního týmu je obrovský. Když nejsou výsledky, tak se to všechno valí. Z tohohle pohledu to nebylo pro mě ani pro mou rodinu moc příjemné. Přesto jsem rád za tuhle zkušenost,“ říká.

Lukáš Bartošák
Bartošákovi nový styl náramně sedí. Pod trenérem Bílkem je to jiné, říká

SLUŠNÝ A FÉROVÝ

I když si fanoušky ani část odborné veřejnosti na svoji stranu nikdy nezískal, jeho svěřenci k němu měli naprosto rozdílný vztah.
I ty největší hvězdy oceňovaly Bílkovu přátelskost a férovost. „Byl jsem poctěn, že jsem mohl být trenérem nároďáku. Působil jsem tam před čtyřmi roky, což je poměrně dlouhá doba. Bylo to náročné období, ale pro mě obrovská zkušenost,“ líčí. „Získal jsem obrovské zážitky a mohl trénovat ty největší hráče u nás, jako je Rosický, Čech, Plašil a spousta dalších. Hodně mi to dalo a hezky se na to vzpomíná,“ pokračuje.

Po štaci ve slovenském Ružomberoku, krátkém angažmá v gruzínském Tbilisi a působení v Jihlavě měl rok a půl pauzu. Až se ozval Zlín. Ševci hledali vhodného kandidáta po konci Vlastimila Petržely. Místo známého bouřliváka zvolili klidnou sílu s respektem a slušným vychováním. „Michal Bílek patří mezi velmi otevřené a přímočaré lidi, kteří se za nic neschovávají. S každým jedná na rovinu, hned se snaží vyřešit jakýkoliv problém. Dbá hodně na přípravu, na hráče je náročný i při trénincích. Na povedeném vstupu má velký podíl,“ říká Grygera.

SFC Opava - Fastav Zlín 1:2
Zápas jsme měli rozhodnout dřív, říká Bílek

Třiapadesátiletý odborník nepřicházel na zlínskou Letnou s velkou pompou. O to větší chuť měl pracovat. „Celý život dělám fotbal, zajímám se o něj. Když jste potom bez angažmá, tak chodíte po zápasech a snažíte se mít přehled. Přesto to nevynahradí ten každodenní kontakt s hráči. Ten mi chyběl,“ přiznává Bílek.

Evropskou ligou rozmlsaní fanoušci regionálního moravského klubu nevěřili, že by dřívější „nepřítel národa“ mohl rozhárané mužstvo s řadou cizinců seštelovat do soudržného celku, který by fungoval nejen v kabině, ale především na hřišti.

Co se pořádně nepovedlo Bohumilu Páníkovi a Vlastimilu Petrželovi, s tím si Bílek dokázal poradit. Nový kouč Fastavu změnil systém hry a rozestavení, do kterého vybral typologicky vhodné hráče. „Nyní hrajeme více ofenzivně. Vytváříme si šance, střílíme góly a hlavně vyhráváme, což je hlavní,“ pochvaluje si Grygera.

2.kolo Fortuna:Liga SFC Opava-Fastav Zlín
Ševci využili dlouhou přesilovku. Opavu v Brně přemohli 2:1

PROFESIONÁL JIRÁČEK

Nedůvěra v kouče Bílka najednou ve Zlíně zmizela. Lidé v klubu i příznivci cítí, že by to konečně mohlo fungovat. K optimismu pomohla slušná příprava a především senzační obrat v úvodním ligovém zápase proti Mladé Boleslavi, na který tým navázal vydřenou výhrou nad nováčkem z Opavy. „Šest bodů po dvou zápasech je výborné vysvědčení, ale my musíme pracovat dál. Každopádně věřím, že nám dobrý vstup pomůže. Jsem rád za hru, kterou předvádíme,“ těší Bílka.

Zkušený trenér se může spolehnout na brankáře Dostála, slušnou tříčlennou obranu, které kraluje nový stoper Buchta. Na hrotu po zranění kapitána Železníka ční věže Poznar s Beauguelem, na stranách zase kmitají probuzení Matejov s Bartošákem.

A všechno uprostřed hřiště režíruje bývalý reprezentant Jiráček, který má na začátku sezony výbornou formu. „Jiras se vůbec nezměnil. Je to obrovský profesionál a je dobrým vzorem pro mladší hráče,“ chválí svěřence náročný kouč.

Ti mu lichotivá slova vracejí jako bumerang zpět. „Pod trenérem Bílkem je to jiné. Hraje se mi lépe a jsem klidnější,“ přiznává třeba Lukáš Bartošák.

Ševci si prostě úvod sezony náramně užívají.