Atlético – Zlín 0:2! To byl zápas snů

Zlín – Vznikl Facebook, sonda Spirit přistála na Marsu, Michael Schumacher ovládl formuli 1. To byl rok 2004. Ještě něco stojí za zmínku: před deseti lety ševci šokovali fotbalovou Evropu.

27.7.2014 1

FC Fastav Zlín. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Daniel Ostrčilík

Psal se 24. červenec a jméno Baťova města tehdy znal snad každý fanda na kontinentu. Atlético Madrid–Zlín 0:2!

Urážka, potupa madridského fotbalu, dokonalá taktika Zlína, psal španělský tisk. Odveta třetího předkola zaniklého poháru Intertoto nabídla prvotřídní senzaci. Zlín odpověděl na domácí prohru 2:4 naprosto nečekaně. Postup mu unikl jen o vlásek.

„Bylo to neskutečný zážitek, možná největší v kariéře," vzpomínal tehdejší šutér ševců Vladimír Malár.

Byl to právě drobný střelec, který nastartoval zlínskou cestu za vítězstvím. Španělského mistra a finalistu uplynulého ročníku Ligy mistrů ztrestal už po jedenácti minutách hry.

Jihomoravský rodák na gól do smrti nezapomene. „Na tu situaci si pamatuji velmi dobře. Centr do vápna, odražený míč, teč od obránce a já jsem do toho pohotově práskl," usmíval se Malár při vzpomínce na svou trefu.

Pětadvacet tisíc fanoušků na stadionu Vicente Calderóna nechápalo, co se děje. Sledovali sebevědomý výkon outsidera z Moravy.

Vidlička, Kroča, Hubáček, Lasota, Činčala nebo Malár. Zlínští se na slavného soka i se současným koučem Simeonem v sestavě vrhli od prvních minut. „Zaskočili jsme soupeře aktivní hrou. Už v osmé minutě měl vyloženou příležitost Švach a ve 24. minutě neproměnil další šanci Janíček," popisoval tehdejší ředitel Zlína Josef Duda.

Ševci se rvali a Atlético, v jehož dresu se v druhé půli objevil i útočník Torres, marně hledalo na soupeře zbraně. Když dal gól v 70. minutě stoper Kroča, stadion oněměl. Stačila jediná trefa a postoupil dál. A moc nescházelo. V závěru měl Zlín velký tlak, bohužel, i přes solidní šance branka nepadla.

„Po domácí porážce, po níž jsme na postup skutečně nemysleli, se nám povedlo téměř nemožné. I tak velké mužstvo jsme přinutili, aby v závěru bránilo porážku 0:2," vzpomínal bývalý trenér Zlína Vlastimil Palička.

Zlínští se přesto dočkali odměny: pětadvacet tisíc fanoušků na stadionu jim uznale tleskalo. „Atmosféra byla fantastická. Fanoušci věděli, že se mohlo zrodit velké překvapení," říkal Kroča.

Ševce zpackaný úvodní duel hodně mrzel. Kdyby uhráli lepší výsledek než 2:4, postup by měli v kapse. Jenže vkročili do něj nejhůř, jak mohli.

Do posledního místečka zaplněná Letná zažila 18. července 2004 už ve 2. minutě velké zklamání, když se trefil záložník Novo. A domácí se dostali do křeče, ze které do konce zápasu nevybředli.

„Prvních pětačtyřicet minut jsme odehráli hanebně a zbaběle. Rychlý gól nás zaskočil a až do přestávky jsme se jen bránili. Zvedli jsme se teprve po přestávce. Podařilo se nám vyrovnat, dostali jsme soupeře pod tlak, ale druhý gól v naší síti rozhodl," líčil zlínský kapitán Jaroslav Švach.

Zlín pak ještě dvakrát inkasoval, když hru výrazně otevřel. Odvážné pojetí ševců potrestali Paunovič a Musampa. „Pykali jsme za ztráty ve středu hřiště. Ty vyplývaly z nezodpovědnosti hráčů, což mě mrzelo. Španělé byli navíc velmi silní po stranách, kde jsme je nestačili zachytávat," hodnotil zápas kouč Palička.

Zlín v úvodu zklamal, v odvetě nadchl. Zanechal mimořádný dojem. O výsledek ale vlastně moc nešlo. Zápas s madridským gigantem byl svátek. Pro město, fanoušky i samotné hráče.

„Ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že si proti takovému klubu ještě zahraji," přiznal s úsměvem někdejší zlínský tahoun Edvard Lasota. Zlín se v Intertoto Cupu představil ještě jednou a pak přišla hrozivá sezona 2009/2010 a sestup. To Atlético se mezitím vypracovalo mezi největší kluby Evropy.

Jaroslav Švach vzpomíná: Dal jsem dva góly, ale hrál jsem mizerně

/ROZHOVOR/  Fotbalisty Zlína vedl s kapitánskou páskou. A o tom, že je lídr, nemohlo být pochyb. Ani trochu.

Psal se 17. červenec roku 2004 a v prvním utkání třetího předkola poháru Intertoto proti Atlétiku Madrid vstřelil záložník Jaroslav Švach hned dvě branky.

„Ale je velká škoda, že jsme tenkrát prohráli 2:4 a nakonec nepostoupili, i když jsme venku překvapivě vyhráli," lituje i po deseti letech Švach.

Byl to váš nejlepší zápas v životě?

Tak trefil jsem se dvakrát, navíc proti evropskému velkoklubu. Z tohoto hlediska je to můj nejlepší zápas v kariéře. Ale herně to zase tak vydařené nebylo.

Opravdu?

Nebyl to můj nejvydařenější zápas, vzadu jme udělali chyby. A navíc se prohrálo 2:4. Určitě jsem odehrál vzadu lepší zápasy.

Vzpomínky máte ale i přes porážku určitě pozitivní…

To ano. Byl to výjimečný zápas. Takové utkání si někdo za kariéru třeba vůbec nezahraje.

Jak jste zápas vy a spoluhráči prožívali?

Byl to nejen pro mě, ale pro všechny kluky první zápas proti skutečně prestižnímu klubu. Zápas jsme si užili a atmosféra doma byla fantastická.

Letná byla úplně zaplněná. Zažil jste ve Zlíně někdy lepší atmosféru?

Možná srovnatelný zápas co do atmosféry se hrál ještě v 90. letech za trenéra Uličného, když se postoupilo do první ligy. To se hrál tuším zápas se Spartou, nějaké třetí čtvrté kolo. A na stadionu bylo snad deset tisíc lidí. Neskutečné.

Jak na vás zapůsobil Simeone, který teď stojí na lavičce Španělů?

Když proti nám hrál, byl výborný. Myslím, že tehdy nosil kapitánskou pásku.

Vybavilo se vám utkání, když jste se díval na letošní tažení Atlétika Ligou mistrů?

Tak to zase neprožívám, ale je pravda, že to mám malinko v podvědomí. A fakt je navíc to, že ho v posledních letech sleduju trochu víc než ostatní.

Hledá se Naděžda Skácelová

Zlínští policisté pátrají po sedmatřicetileté Naděždě Skácelové z Bojkovic, která přechodně žije v centru Zlína. Ze svého bydliště odešla 14. října a od té doby o ní nejsou žádné informace, její mobilní telefon je nedostupný.

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Zlínského kraje

Profily poslanců zvolených ve Zlínském kraji

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Chceme se omluvit fanouškům. Bylo to hrozné, říká Bačo.

Fotbalistům Zlína to proti Mladé Boleslavi před domácím publikem vůbec nejde.