Robert Bartolomeu má však něco navíc. Perspektivu a vztah ke klubu. Ve Zlíně vyrůstal a na Vršavě se fotbalovému řemeslu vyučil.

„Myslím si, že i pro klub to může být zajímavá forma reklamy a propagace. Mnoho hráčů tmavší pleti tady opravdu nehrálo, pro diváka by to mohlo být zajímavé," míní Bartolomeu, kterého tak na hřišti určitě nepřehlédnete. „Jsem víc na očích, to je jasné," souhlasí.

Na to si však v áčku musejí zvyknout úplně všichni. „Teď nás mladých hraje o něco víc, trenéři nám dali šanci a je na nás, jak se k tomu postavíme. Zatímco starší kluky už mají trenéři vyzkoušené a vědí, co od nich čekat, u nás je to občas jako na houpačce a naše forma není úplně stabilní. Musíme pořád makat," uvědomuje si fotbalista s angolskou krví.

Tu má na svědomí jeho otec, sám bývalý reprezentant Angoly, který se do České republiky přiženil. Nejprve do Brna, posléze se rodina přestěhovala do Zlína. I to je důvod, proč talentovaný záložník ševců ovládá češtinu jako mateřský jazyk.

A díky rodinným genům dokáže na hřišti zaujmout. Rychlost, tvrdá střela, slušná práce s míčem. To vše jsou věci, které jej zdobí. Hrát přitom může nejenom ve středové řadě, loni na jaře mu trenér Kalivoda našel v třetiligové juniorce místo na kraji obrany, kde se rozhodně neztratil.

„Oba posty mají něco do sebe. Příliš neřeším, kam mě trenéři postaví. Jsem rád, když můžu hrát. Z pozice krajního beka mám více prostoru na vyvážení balonů a více uplatním svou rychlost, jako záložník jsem zase víc na míči. Mezery mám ale ještě při bránění, to mi posledně ukázal trenér i na videu," je si vědom svých nedostatků teprve 19letý talent.

Nicméně v předchozím domácím utkání proti střížkovské Bohemce jasně ukázal, že v ofenzivě dokáže být ševcům prospěšný. Po jeho sklepnutí dal první gól Malcharek, po další přesné přihrávce na malé vápno skóroval Holík. „Jsem rád, že jsem to klukům připravil, ale vše musím brát s pokorou. Pracuje na tom celý tým," říká Bartolomeu.

A s pokorou vyrazí ševci dnes odpoledne také do Pardubic, kde se před zítřejším obědem popasují o další mistrovské body. „Trenér nás upozorňoval, že domácí hrají hodně trpělivě, zezadu a na brejky. Budeme si na to muset dát pozor, snažit se uhrát vzadu nulu a proměnit nějakou šanci," plánuje zlínský mladíček, který loni na podzim zaznamenal i dva druholigové góly.

A protože ševci se konečně střelecky našli, není vyloučené, že se prosadí i v tomto ročníku. „Nezlobil bych se. Na prvním místě jsou ovšem výsledky celého mančaftu. Tomu teď hodně pomohly předchozí zápasy, v nichž se nám podařilo protrhnout střeleckou smůlu. Všichni kluci jsou teď sebevědomější a víc si věří. Snad nám to tam bude padat i nadále," přeje si Bartolomeu.