SK Březnice

Malá obec ležící na sever od krajského města zažívá fotbalový boom. Místní obnovili před pěti lety činnost Sportovního klubu a předloni přihlásili mužský tým do IV. třídy, zníž za dva roky Březnice postoupila do okresního přeboru. „V něm bychom chtěli hrát vklidném středu tabulky,“ přeje si trenér mužstva Petr Adamík. Březnice pod jeho vedení odehrála za dvě sezony rovných padesát mistrovských zápasů se skvělou bilancí 38 výher, pěti remíz a pouhých sedmi porážek při celkovém skóre 175:56! Tým se může spolehnout podporu svých fanoušky, kterých chodí na domácí střetnutí nejvíce ze všech klubů hrajících okresní soutěže.

Zápasy vBřeznici sleduje průměrně 300 diváků a na utkání ven jezdí smužstvem sto nejvěrnějších příznivců. „Fanoušci jsou našim dvanáctým hráčem,“ nezastírá Adamík. A statistika to jenom potvrzuje. Březnice na svém hřišti vtéto sezoně ztratila jen dva body. Postup ovšem oslavila na hřišti svého největšího konkurenta vKomárově, kde vpředposledním kole zvítězila 4:1. „Kluci mě překvapili, jak suverénně vyhráli,“ pochvaloval si Adamík. Obavy měl ve druhé části soutěže pouze jednou. „V polovině jara se nám zranil brankář Josef Hutěčka. Polášek jej však nahradil,“ podotkl březnický trenér. Jenže gólmanská opora Hutěčka chce stejně kapitán Marek Jurák pověsit kopačky na hřebík do sklepa. „Pokud se nám je nepodaří přemluvit, budeme se muset posílit,“ uvědomuje si Petr Adamík.

TJ Sokol Komárov

Fotbalisté Komárova skončila stejně jako loni druzí a postup jim opět utekl o sedm bodů. „Jsem zklamaný, nesplnili jsme cíl,“ povzdechl si kouč týmu Karel Žeravík, který se po čtyřech letech na lavičce mužstva rozhodl skončit. „Odešel bych, i kdybychom vyhráli,“ přiznal. Jeho post zaujme vnové sezoně Jiří Veselý starší. Komárov přišel o postup na hřištích soupeřů, kteří získali shodně 35 bodů. Ve třetím jarním kole prohráli ve Velkém Ořechově 1:2 a stejným poměrem podlehli tři kola před koncem odvetné části béčku Mladcové. „S Ořechovem nám scházelo nasazení, proti Mladcové jsme zase zahodili pět tutovek,“ posteskl si Žeravík. Před domácím zápasem sprvní Březnicí tak narostla ztráta jeho celku na lídra soutěže na čtyři body. „Zbyla nám už jenom teoretická naděje,“ poukázal Žeravík. A ta definitivně zhasla po kruté porážce 1:4. Komárovu tak nepomohlo kpostupu ani rekordních 32 branek kanonýra Michala Berana ve 24 střetnutích. O ostrostřelce mužstva je velký zájem i vnedalekých Březolupech, mateřský klub jej však podle všeho udrží.

TJ Sokol Pohořelice

Po sestupu zokresního přeboru skončily Pohořelice na třetím příčce. „Jsme velice spokojeni. Čekali jsme, že se budeme pohybovat mezi pátým až osmým místem. Tušili jsme, že na Březnici a Komárov mít nebudeme,“ přiznal trenér týmu Oldřich Dokoupil. To ostatně potvrdily i vzájemné zápasy. Zatímco vKomárově jeho soubor prohrál 0:3, za čtrnáct dní si přijel pro debakl 2:7 do Březnice. Pohořelický celek patřil sprůměrem nad třicet let knejstarším vsoutěži, a proto Dokoupil hodlá před nadcházející sezonou mužstvo omladit. „Na jaře už dostávali více šancí mladí a kluci zlavičky,“ poznamenal pohořelický trenér, který oproti podzimu neměl vodvetách problémy se skládáním sestavou. „Polovina týmu dělá votrokovickém Barumu. Ten zrušil nedělní směny, takže nám ubyly absence,“ pochvaloval si Oldřich Dokoupil.

TJ Fryšták B

Páté místo vpodzimní i jarní části znamená pro béčko Fryštáku celkově čtvrtou příčku. Rezerva účastníka I. B třídy přezimovala se ztrátou čtyř bodů na vedoucí Březnici a vodvetách se chtěla poprat o postup do okresního přeboru. Fryšták však selhal na hřištích soupeřů, kde zprvních pěti střetnutí získal jen dva body a inkasoval přitom 22 branek. Mužstvo zvítězilo venku až vzávěrečném kole snejhorším celkem soutěže rezervou Jaroslavic. Fryšták mohl skončit třetí, jenže vposledním domácím duelu po předchozích šesti vítězstvích vřadě prohrál sVelkým Ořechovem 0:1.

TJ Sokol Mladcová B

Béčko účastníka I. A třídy skončilo páté a oproti minulé sezoně si polepšilo o jedno místo. Mladcová se může pochlubit tím, že jako jediný tým soutěže neprohrála sprvní Březnicí. Na podzim na jejím hřišti remizovala 1:1 a na jaře doma vyhrála vysoko 4:1. Mužstvu patří i primát remízového krále, který získalo na jaře, kdy uhrálo šest nerozhodných výsledků, ztoho čtyřikrát 1:1. Slabinou Fryštáku byl útok. Méně branek daly pouze dva celky, Racková a Jaroslavice B. Všechny tři družstva vyšla na jaře třikrát gólově naprázdno.

FC Březůvky

Propadák. Jinak se ani jarní výsledky Březůvek nazvat nedají. Třetí tým podzimní části sliboval před startem odvet boj o postup, opak však byl pravdou. „Doplatily jsme na zimní přípravu na umělé trávě. Zranilo se nám celkem pět hráčů a kluci zlavičky je nenahradili. Na jaře hrál zpoloviny jiný mančaft než na podzim,“ stýskal si trenér Jiří Krajča. Jeho mužstvo sice vstoupilo do druhé části soutěže domácí remízou sdruhým Komárovem a poté vyhrálo vMysločovicích, jenže následující série čtyř porážek zhatila veškeré naděje. Ztěžkého úderu se Březůvky nevzpamatovaly ani ve druhé polovině jara, kdy dvakrát zvítězily a čtyřikrát prohrály. Výsledkem byla pozice druhého nejhoršího celku odvet. „Postupně jsme také ztratili motivaci,“ přiznal Krajča, který ale věří vlepší zítřky. „Uzdraví se nám marodi, takže bychom se mohli opět pohybovat vhorní polovině tabulky,“ dodal kouč Březůvek.

TJ Sokol Velký Ořechov

Nováček soutěže se vzepřel na jaře osudu a díky fantastickému finiši se vyhnul sestupu, který se šest kol před koncem soutěže zdál být blízko. Velký Ořechov však v posledních šesti kole vybojoval šestnáct bodů, což mu zajistilo post třetího nejlepšího celku odvetné části a katapultovalo přesně doprostřed tabulky na sedmé místo. Nebýt domácí bezbrankové remízy sbéčkem Mladcové vzávěrečném kole, mohl se dokonce posunout na pátou příčku. Mužstvo se výrazně zlepšilo vútoku. Zatímco na podzim bylo spatnácti brankami nejhůře střílejícím týmem soutěže, na jaře přidalo třináct gólů navrch a navíc se mohlo pochlubit třetí nejpevnější obranou. Velký Ořechov kromě toho výrazným způsobem míchal postupovými kartami, když doma remizoval sprvní Březnicí a porazil druhý Komárov.

TJ Sokol Tečovice B

Tečovická rezerva střídala na jaře lepší výsledky shoršími, ale neustále si udržovala dostatečný odstup od sestupových příček. Kzáchraně by stačilo rezervě účastníka okresního přeboru i o pět bodů méně. Tečovice nakonec skončily osmé, což je o čtyři příčky horší umístění než loni. Mužstvo bylo na jaře expertem na těsné výsledky. Zdvanácti zápasů třikrát remizovalo a pět jeho duelů skončilo rozdílem jedné branky. Čestnou výjimkou bylo závěrečné kolo, vněmž Tečovice doma rozstřílely Žlutavu 7:1, a zopakovaly tak podzimní vítězství zRackové.

TJ Sokol Mysločovice

Předposlední tým uplynulého ročníku se letos sestupu už nevyhnul. A pokud Mysločovice nezruší svou rezervu, budou mít příští sezonu ve IV. třídě dvě mužstva, což by byl republikový unikát. O pádu bývalého divizní klubu nebylo pochyb po celé jaro. Mysločovičtí vyhráli vodvetné části poprvé až čtyři kola před koncem ve Žlutavě a ani následující dvě vítězství doma sKomárovem a venku sbéčkem Jaroslavice nemohly na jejich sestupovém ortelu nic změnit. Tým selhal především doma, kde získal na jaře pouhé čtyři body, zatímco na cizích hřištích dvakrát více. Mysločovice měly problémy vofenzívě, která byla v odvetách druhou nejhorší.

FC Žlutava

„Sestup by pro nás byl obrovskou ztrátou,“ řekl vzimě kplánované reorganizaci soutěží řízených OFS Zlín sekretář žlutavského klubu Miroslav Stoklásek, který je zároveň šéfem Sportovně technické komise okresního svazu. Žlutava kvůli redukci tří skupin III. tříd na dvě nakonec skutečně spadla, a to zdesáté příčky. Ještě pět kol před koncem soutěže přitom byla devátá se ztrátou jednoho bodu na osmé místo, která znamenalo záchranu. Jenže zposledních pěti zápasů získala jen tři body za domácí vítězství 7:2 nad Rackovou. Zbývající čtyři duely ale prohrála celkovým skóre 5:19(!) a bylo po nadějích na udržení. Příčinou sestupu byla fakt, že mužstvo mělo na jaře druhou nejděravější obranu, která inkasovala o čtrnáct branek více než na podzim.

TJ Sokol Racková

Třetí tým sezony IV. třídy skupiny A ze sezony 2006/07 se po ročním intermezzu vrací zpět do nejnižší soutěže. Dlouho se přitom zdálo, že se poslednímu týmu podzimu podaří zázrak a nakonec se zachrání. Po očekávané domácí porážce vprvním jarním zápase svedoucí Březnicí vybojovala Racková zšesti následujících duelů šestnáct bodů a rázem se vyhoupla na osmou nesestupovou příčku. Vzávěrečných pěti utkáních ale došel mužstvu dech a zisk jediného bodu nemohl Rackové na záchranu stačit.

TJ Sokol Halenkovice

Nad tradiční účastníkem III. třídy se zavřela voda. Halenkovice získaly vtéto sezoně o dva body méně než loni, a logickým vyústěním tak byl sestup. Mužstvo se na jaře kromě jediného kola neustále drželo na předposlední příčce a stejně jako na podzim se mu vůbec nedařilo na cizích hřištích, kde prohrálo všech pět zápasů. Přestože Halenkovice v odvetách zpevnily obranu, inkasovaly celkově nejvíce branek ze všech týmů soutěže.

SK Jaroslavice B

Rezerva účastníka okresního přeboru vydržela ve III. třídě pouze jednu sezonu. A není se čemu divit. Zatímco na podzim ještě držela krok, na jaře získala pouhé čtyři body a byla jasně nejhorším družstvem odvet. Do Jaroslavic si jezdil na jaře každý pro body a kromě Mladcové si odvezlo zbývajících pět týmů vítězství. Mužstvo vyhrálo ve druhé části jediný duel na půdě předposledních Halenkovic a s28 brankami bylo nejhůře střílejícím celkem ze všech 41 účastníků III. tříd.