Zatím určitě ne!

Na prahu startu nové sezony výkonnostní kopané vedení jednotlivých svazů seznamují své členy a veřejnost, co je o víkendu na fotbalových stadionech a pláccích čeká.

„Musíme plnit nařízení vlády a epidemiologů. I proto se i našich soutěží dotknou aktuální opatření. Naštěstí zatím nejsou natolik omezující, abychom nemohli začít nový ročník,“ oddechl si předseda krajského a okresního fotbalového svazu ve Zlína a současně člen nejužšího vedení FAČR Pavel Brímus.

„Věřím v dohrání soutěží v regionu,“ hřímá.

„Všichni pro to uděláme maximum. Navíc k úspěšnému dokončení soutěže, označení postupujících a sestupujících, stačí odehrát více než polovinu zápasů. Pak o pořadí rozhodně koeficient z přepočtu získaných bodů k odehraným zápasům,“ v kostce shrnul předseda.

Pohodu a klid nyní rozhodně neprožívá. Permanentně s mobilem v ruce, připraven odpovídat a vysvětlovat.

„Během 23 let funkcionářování jsem nic podobného nezažil – nespočet administrativy, porad, videokonferencí a cest do Prahy. Práce, která kolikrát není vidět, je mnohonásobně více a s blížícím se startem soutěží stoupá,“ stírá si pot z čela.

„Už se moc těším na čas, kdy se hraje. Toto období mám nejraději,“ pousmál se Brímus.

BEZ PROHLÁŠENÍ SI NEKOPNETE

A co tedy fanoušky a neprofesionální fotbalisty v nadcházejících týdnech o víkendech bude čekat? Tím nejzásadnějším budou podepsaná prohlášení o bezinfekčnosti Covid-19 všech účastníků zápasu, kteří budou uvedeni v zápise o utkání.

„Ta musí každá strana odevzdat rozhodčím nejpozději patnáct minut před utkáním. Jinak nebude připuštěna ke hře. Ostatní, tedy další pořadatelé a fanoušci, musí jen ctít obecná pravidla, nařízení vlády či hygieny,“ nabádá šéf kopané na Zlínsku.

„Testy na covid jako v lize nikdo z účastníků mít nemusí. Toto nařízení by naše amatérské kluby finančně neunesly,“ potvrdil předseda.

„Stejně jako neřešíme limity fanoušků na utkání, těch v našich poměrech nikdy není více než tisíc,“ usmál se.

SÁZKA NA SELSKÝ ROZUM

Ani měřit teploty účastníků či jinak zjišťovat zdravotní stav příchozích na fotbale nikdo zatím nebude. „Povinné nejsou ani roušky. Všichni sázíme na zdravý, selský rozum a zodpovědnost,“ nabádá šéf. „Navíc FAČR vydala desatero, s jehož dodržováním je větší pravděpodobnost s minimálními ztrátami dojít do cíle, tedy dohrát soutěže.“

Současně jej těší, jak vedení FAČR nyní naslouchá zkušenostem předsedů, kteří byli do výkonného výboru delegováni právě za výkonnostní fotbal.

„Ten aktuálně tvoří přes 70 % soutěží. Vše je s námi konzultováno, intenzivně se radíme a hledáme řešení, jak vše v praxi i v poslední vesnici realizovat,“ těší Brímuse.

Když už ale dojde k nakažení fotbalistů či funkcionářů během podzimní sezony, dobrou zprávou je, že automaticky nepůjde do karantény celý tým.

„To bychom asi soutěže nedohráli. Každopádně platí, že o této situaci je třeba bezodkladně informovat fotbalový svaz, respektive sekretariát FAČR, který na to vyčlenil speciální štáb, který komunikuje s hygienou a situaci řeší. Ten pak rozhodne, co a jak,“ upozornil zkušený funkcionář.

UTKÁNÍ ODLOŽÍ JEN HYGIENA

Utkání tak budou odehrána i v případě, že tým postihne více nakažených a nebude na něj uvalena karanténa. Pokud bude mít výběr k dispozici sedm a více hráčů, bude muset nastoupit.

„V opačném případě bude zápas kontumován. Jedinou „výhodou“ je, že v tomto případě nebude udělena pokuta,“ upřesňuje Brímus a dodává: „Pokud na nařízení hygieny přece jen dojde k odkladu zápasu, ten musí být odehrán do čtyř týdnů, u mládeže pak do šesti. Jasné ale také je, že v průběhu sezony, stejně jako tomu bylo naposledy v létě u první a druhé ligy, může dojít ke změně rozpisu soutěží. Stejně jako posunutí podzimní části i na termín po 8. listopadu, kdy je na programu poslední kolo první poloviny soutěže, či odložení na jaro. Toto se již v minulosti několikrát stalo, k čemuž nás přinutily zejména klimatické podmínky a nezpůsobilé terény v podzimních měsících,“ vzpomíná šéf.

I přes aktuálně stoupající stavy nakažených v tuzemsku je zatím vedení Zlínského KFS na prahu sezony klidné.

„O generálku se postaraly úvodní dvě kola krajského poháru či okresních v Kroměříži a Uherském Hradišti. Zatím jsme zde nezaznamenali žádný problém, vše proběhlo podle plánu.