Zvýšilo se vaše renomé ve městě?

Sem tam nás lidé zastaví a něco prohodí. Ohlasy jsou většinou pozitivní. Zájem je však v normální míře jako dřív.

Říkáte většinou pozitivní? Po tak úspěšném začátku se najdou i negativní názory?

Devět kol se nám podařilo, jedno ne a někteří toho hned využijí. Jde o výjimky, ale jsou. Je to od lidí, kteří když se daří, jsou s námi a když něco nevyjde, mají průpovídky. Tak už to u nás bývá a člověk se s tím musí naučit žít.

Mimořádnou chválou vás zahrnula média. Jak jste to vstřebávali?

Ze začátku to bylo příjemné, ale postupem času, jak toho bylo moc, tak jsme si říkali, že už by to mohlo přestat. Je to nápor na hlavu a víme, jak to je, když se pak nedaří. Byli jsme rádi, že přišla přestávka a řešila se reprezentace.

Hodnotili jste články jako trefné?

Některé věci byly vystihující a ze začátku to bylo opravdu příjemné. Objevily se však i ty s nadsázkou. Přirovnání k Leicesteru už bylo takové navíc.

Výbornými výsledky jste pomohli trenéru Páníkovi, o jehož pozici se po minulé sezoně hodně mluvilo. Těší vás to?

Kdyby došel jiný kouč, nemuseli jsme na tom být jako dnes. Trenér Páník nás všechny znal a věděl, co v nás je. Navíc se prý změnil oproti dřívějším letům a má jiný pohled na fotbal. Jsem rád, že s realizačním týmem zůstal a že se nám daří.

Čeho si v kabině nejvíce ceníte z dosavadního průběhu?

Vážíme si každého zápasu, který jsme zvládli. Nemyslím si, že hrajeme jinak než v minulé sezoně, ale už máme víc zkušeností a víme, jak se v některých situacích zachovat. Samozřejmě hlavně nám pomohlo vítězství v Plzni. Zvedlo se nám sebevědomí a tým se dostal do takového laufu, že ve většině duelů vedl. A když nastaly remízové stavy, chtěl je přelomit k výhře. Jsme si vědomi síly a vše se teď děje jinak než na jaře.

V čem konkrétně uplatňujete zkušenosti?

Nechci to úplně prozrazovat. Předtím jsme prostě byli zbláznění ligou, teď už jsme takoví moudřejší. Dokážeme se líp zachovat na polovině soupeře či na té vlastní a nic jiného než výkon na hřišti nás nemůže ovlivnit.

Daří se vám také vypořádat se zářijovým odchodem Poznara, že?

Přišel Haris Harba, se kterým jsem hrál před třemi roky v Hradci Králové, a tudíž jsem věděl, jaký je. To, že si pak někde nesedl s týmem nebo trenérem, to se prostě v kariéře stane. Mě se vedení na něj ptalo, když o něm uvažovalo a doporučil jsem jej. S Dame Diopem hraje chvíli v útoku, přesto spolu vycházejí a počínají si výborně.

Na vás měl přestup Poznara dopad ten, že jste přebral kapitánskou pásku. Je to pro vás náročnější?

Vůbec ne. Jen prostě přivedu mužstvo na zápas. (úsměv) Rozhodčí se baví se všemi hráči stejně, moje role by se projevila, jen kdyby se řešil třeba nějaký problém s fanoušky.

Jaký jste kapitán?

Nejsem z těch, co by dělali proslovy. Když něco chci v kabině říct, řeknu to, ale jsou tam i Kuba Jugas či David Hubáček.

Fotbalovou formu máte ještě lepší než loni. Jste spokojený?

Máme stabilní tým, kdy ke změnám dochází jen v případě zranění a daří se nám, takže to se pak projeví i na jednotlivcích. Spokojený jsem, ale stále mám na čem pracovat.

V posezonním rozhovoru jsme s úsměvem říkali, že jste tak ze tří čtvrtin ideální stoper. Chybělo vám střílení branek. Jak se to změnilo v aktuální sezoně s dvěma góly v devíti startech?

(úsměv) Za branky jsem byl rád, protože v letní přípravě jsem po všech stránkách nebyl optimálně nastavený. Příchod ligy a góly mi pomohly. Soutěžili jsme s Kubou Jugasem a kdybych kvůli červené kartě na Slovácku nestál proti Spartě, možná bych dal také ještě jeden. (úsměv) Ke štěstí mi ještě pár branek chybí.

Každopádně jste si před necelým měsícem vysloužil nominaci do širšího kádru české reprezentace.

Byl jsem z toho překvapený. Těší mě, že jsme se tam s Kubou Jugasem ocitli a že si konečně někdo všiml výsledků Zlína, avšak širší nominace ještě nic neznamená.

Trenér národního týmu Karel Jarolím s vámi hovořil?

Ne. Bavil jsem se jen se Zdeňkem Grygerou.

Cítíte se na reprezentaci?

Člověk se cítí na všechno, ale přede mnou jsou hráči ze zahraničí, kteří mají větší zkušenosti, takže je těžké se do mužstva dostat. Ne však nemožné.

Vraťme se k lize. Pokračuje vám zítřejším domácím zápasem s Bohemians. To bude válka, že?

Viděl jsem je proti Mladé Boleslavi, vypadl jim kvůli červené kartě důležitý hráč Milan Jirásek, ale bude to boj. Nicméně my se chceme vrátit na vítěznou vlnu, ať nás čeká teď Bohemka, nebo potom v poháru Sparta.

První prohra v Teplicích už je zapomenuta?

Dneska už ano (rozhovor vznikal ve středu dopoledne – pozn. red.). Vzhledem k tomu, že hrajeme o den dřív než obvykle, měli jsme už video a řekli jsme si své. Porážku musíme vzít za dobrý konec. Úplně špatný zápas to od nás nebyl, prostě jsme udělali dvě zásadní chyby. Stalo se to v desátém kole a nesmí nás to rozhodit.