Zkušený středopolař prožil nejkrásnější období kariéry ve Zlíně. Ještě uplynulou sezonu kopal MSFL za Kroměříž a následně si odskočil na hostování do divizních Otrokovic. Teď se dohodl se Slušovicemi, které hrají I. A třídu. Proč takový pád? Ve městě žije a poprvé tam i nazul kopačky.

„Měl jsem i jiné nabídky, ale nakonec po dlouhém zvažování jsem usoudil, že pokud nebudu brát ohled na soutěž a z důvodu našeho bydlení zde, má z širšího hlediska smysl jít hrát právě do Slušovic," vysvětloval Dobeš, proč se vrátil do rodného města.

Už chce mít klid. Definitivně se usadit na jednom místě. „Vždy jsem měl raději, když jsem působil v klubu delší dobu. Nerad měním prostředí, zvlášť když jsou obě strany spokojené. Další důvod, proč Slušovice, je ten, že bych rád pokračoval v trénování," dodal Dobeš.

Na koučování má potřebné vzdělání. V červnu si dodělal trenérskou licenci A. „Už jarní sezonu jsem trénoval U13 ve Zlíně po boku pana Kupky a Michala Cholka, a rád bych v trénování pokračoval dál," poznamenal s tím, že o funkci hrajícího kouče ve Slušovicích nestojí.

„Myslím si a jsem o tom přesvědčen, že to nelze skloubit. Tento model ztrácí na kvalitě, hráčské i trenérské," míní Dobeš, který jarní část minulé sezony strávil na hostování ve Viktorii Otrokovice.

Po svém příchodu z Kroměříže se okamžitě zařadil mezi klíčové hráče mužstva. „Byl pro nás obrovským přínosem. Nejen herně, ale i lidsky," chválil Dobeše kouč Viktorie Roman Sedlák.

Je jasné, že bude chybět. Adekvátní náhradu v Otrokovicích určitě nenajdou. „Je to pro nás velká ztráta. Ale nepřemlouvali jsme ho. Je to dospělý chlap, který si vybral další životní cestu," poznamenal Sedlák.

Tou jsou Slušovice. Na některou z vyšších soutěží už nemyslí. Moc dobře si uvědomuje, že věk se nedá zastavit. I když občas má chuť vyběhnout opět ve zlínském dresu, který nosil většinu kariéry. „Když se dívám na fotbal v televizi a hlavně, když přijdu na stadion," řekl s úsměvem Dobeš.

Na druhou ligu by si možná ještě troufl. Musel by ale pořádně potrénovat.

„Vzhledem k tomu, že zdraví slouží a nemám žádné omezení, tak bych to zvládl. Ale upřímně, nejdříve bych musel nějaký čas věnovat tréninku a zapojovat se do utkání postupně, abych se dostal na úroveň, na které jsem byl před rokem. Šlo by to, ale v tuto chvíli je to už nereálné," ví někdejší hráč gruzínského Dinama Tbilisi, Slovácka, Bohemians nebo Trenčína.

Ševce stále sleduje a fandí jim. Moc spokojený s jejich vstupem do Fotbalové národní ligy ale není. „Mají za sebou pouze jedno kolo, na hodnocení je čas. Čekal jsem ale od kluků větší tlak na soupeře, že ho dokážou zatlačit více a hlavně na delší dobu do jeho vápna," hledal nedostatky. „Ale přeju klukům úspěšnou sezonu plnou radosti."

Ve Slušovicích nikomu nic dokazovat nemusí. Bude jasným lídrem týmu. „Bude mít roli, která mu sedí nejvíc – kreativního středopolaře. Jsem přesvědčený, že jeho příchod pomůže celému týmu," věří trenér Slušovic Ladislav Ďurďa.

Spoléhá na to, že jeho zkušenosti budou mít velký vliv na mladé hráče v týmu. „Může být vzorem pro ostatní. Jeho přístup a zkušenosti jsou mimořádné," dodal Ďurda, podle něhož musí mít Slušovice vyšší ambice než loni.

O postupu v klubu sice nahlas nehovoří, ale postavení na předních místech tabulky by měla být povinnost. „Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Ale od letošní sezony nás přeřadili v I. A třídě ze skupiny B do skupiny A, která je myslím jednodušší. I vzhledem k příchodu Romana musíme hledět na vyšší příčky," uvědomuje si kouč Slušovic.

I když se v letošním ročníku klubové ambice nenaplní, Dobeš zůstane dál. S fotbalem i přes pokročilý věk zdaleka nekončí. „Dokud budu pro tým platný, budu mít radost z fotbalu, tak budu hrát. A samozřejmě hlavně do té doby, dokud mi to zdraví dovolí," podotkl Dobeš.

MARTIN VRBAS