„Roky jsem se změnil," usmíval se Petr Švach, který včera gólem pomohl k výhře 2:0 v prestižním „valašském El Clásicu" v Brumově.

Je to pořád speciální, nebo už všední záležitost?

Už bych řekl, že to druhé. Není to jako dřív. Samozřejmě je to pořád jiný zápas, než když jedeme někam do Havířova. Ale i klukům jsem říkal, že je jedno, jestli hrajeme doma nebo v Brumově. Přijdou lidé tady i u nás ve Slavičíně. Půlka fandí nám, druhá jim. Jde o to si to užít.

Vypadalo to, že si jej užíváte. Byl jste hodně vidět…

Ano. Cítím se celkově v pohodě. Stejně jako v minulých zápasech. Snad to šlo vidět.

Druhým gólem v zápase z 50. minuty jste prakticky vzal Brumovu naději na zdramatizování. Víte, jak jste k brance vůbec přišel?

Odrazilo se to tam ke mně úplně náhodně. Stál jsem tam, kde jsem měl a jen jsem to propálil. Málo kdo míří. Prostě jsem to trefil a vyšlo to.

Cítil jste větší pozornost? Ve druhé půli tam na vás bylo pár zákroků a po jednom z nich jste odkulhal skoro až na střídačku Brumova…

Možná trošku víc než jiné mančafty. Ale hráli zodpovědně. Hlavně první poločas mi Mára Chovanec nedal moc prostoru. Pak jsem šel napravo a tam už jsem ho měl dost. Mára byl v tomto dost nepříjemný.

V první půli jste mohli vstřelit i druhý gól, ale byť Školníkův přímý kop skončil v brance, rozhodčí jej neuznal pro ofsajd. Bavili jste se o tom?

Ano, o přestávce. Pavel Kříž to tam tečoval hlavou. Bylo to tak rychlé, že jestli tam stál nebo ne, těžko říct. Ale pomezní takhle rozhodl, takže asi stál. Teď už je to jedno.

Až na jednu nebo dvě pasáže jste v zápase jasně dominovali. Čekal jste, že budete mít tak výraznou převahu?

Možná to bude znít namyšleně, ale čekal jsem, že budeme lepší a dominantnější. Jsem rád, že se to hlavně druhý poločas potvrdilo. Tam jsme byli až na závar a následně nastřelené břevno lepší. Měli jsme to ve své režii. Říkal jsem klukům, ať se ničeho nebojíme. Jeli jsme sem vyhrát.

Jak se vám zde vyhrává? Je to snadnější než v minulých letech, kdy zde váleli Tomáš Polách se Zdeňkem Šenkeříkem?

Řekl bych, že jo. Pár let zpátky dominoval Brumov. Byli to oni, kdo byli jednoznačně lepší. Měli svou úspěšnou éru. Teď se to trochu mění. Na jejich obranu ale klobouk dolů, že Brumov hraje divizi s vlastními hráči. Kdybychom s nimi měli hrát my, zastavíme se někde v kraji. V tom je Brumov o krok dopředu. Jdou správnou cestou. Časem se jim to vrátí.

Vidíte tam nějaké talenty?

Jsou. Kolikrát je totiž v dorostenecké soutěži pískám. Mají velmi šikovné kluky. Dva z nich nastoupili myslím i dnes. To, že se je nebáli nasadit do základní sestavy, navíc proti nám, to je ta správná cesta.

Jak se vám hraje proti o generaci mladším klukům, které potkáváte jako rozhodčí?

V zápase jsme o tom dokonce prohodili řeč. Pochválil jsem je, ať takhle dál pokračují. Jsem rád, když vidím, jak mladí kluci a hlavně odchovanci dostávají šanci a prosazují se.

BRUMOV – SLAVIČÍN 0:2 (0:1)

Branky: 13. Školník z pen., 50. Švach.

Brumov: Semanko – Chovanec, Dorňák, Juřica, Pavel Naňák – Patrik Naňák (65. D. Polách), Vítek, Novák, Bartozel J. – Kořenek (46. Ritter), Bartozel.

Slavičín: Vypušťák – Mezírka, Lukaštík, Elšík, Kocián – Švach, Školník, Plšek (37. Šindler), Horáček – Kříž (68. Velecký), Goňa (81. T. Švach).

Miroslav Mičega, trenér Brumova: „Postrádali jsme Martina Koláře kvůli červené, do zápasu šel navíc zraněný Kořenek. Chtěli jsme jim to znepříjemnit, ale kvalita se ukázala. Slavičín měl navrch. Škoda penalty i druhého gólu, který jsme jim namazali. Za stavu 0:2 ovládli hru a skóre mohlo být i vyšší. Čekal jsem, že je víc potrápíme, ale nevyšlo to. Mladí kluci se pořád učí. Pro některé kluky to byl první zápas před tolika lidmi. Je to pro ně škola a naše práce je v tom, že jim dáme šanci. Slavičín vyhrál zaslouženě a doufám, že pár bodů uhrajeme jinde a zachráníme se."

Milan Otépka, trenér Slavičína: „Neřekl bych, že bychom byli dominantní. Od prvního gólu jsme polevili a do přestávky Brumov ukázal, že nebude lehký soupeř. I proto jsem musel o přestávce zvýšit hlas. Někteří měli nosíčky moc nahoře. Nicméně jsme si to pohlídali. Druhý poločas až na jejich nastřelené břevno byl podle našich představ. Vítězství je to hezké, ale s pokorou budeme pracovat dál. Brumov má perspektivní mančaft a myslel jsem si, že to tady nebude tak jednoduché. Jsem spokojený."