Nový název, nový hlavní sponzor, nový trenér, noví hráči a personálně rekonstruované představenstvo. Jak jste spokojený s letními změnami?

I po těch jedenácti letech se stále učíme. V minulosti jsme udělali některé věci špatně a v létě dospěl čas k tomu, abychom provedli určitá opatření a změny. V tuto chvíli vnímám svěží vítr, který v klubu zavál pozitivně, ale prověří nás až sezona. Když se vítězí, komunikuje se lépe a všichni se o úspěch chtějí podělit. Když se ale prohrává, hledá se viník. A ten bývá většinou jen jeden.

Která z těch změn je pro vás nejzásadnější?

Fanoušci se dívají samozřejmě na výsledky, pro mě je však nejdůležitější ekonomická stabilita klubu. Ta je vždy na prvním místě. A po této stránce mohu říct, že se nám podařilo přes léto udělat kus práce. Jednak jsme přivedli nového hlavního sponzora, jednak se nám podařilo navázat ještě užší spolupráci se zlínskou radnicí, která se podílí na podpoře naší mládeže. To beru jako velká pozitiva.

Jak vůbec dopadl po ekonomické stránce uplynulý rok?

Hospodářský výsledek je kladný a z mého pohledu jde o výjimečnou situaci. Zvlášť v dnešní době. Je to však dáno tím, že se nám před sezonou podařilo prodat Filipa Nováka do Jablonce a Ondra Čelůstka přestoupil do Turecka. Nový ročník tedy začínáme s tím, že všechny závazky máme uhrazené a do soutěže jdeme s čistým stolem.

Letos v létě jste ale nikoho neprodali. Bude kvůli tomu rozpočet nižší?

Nebude. Zůstane ve stejné výši jako loni, tedy něco okolo 25–27 milionů korun včetně mládežnického centra na Vršavě. Propad z nezrealizovaného prodeje hráčů tady pochopitelně je, protože v průměru nám to dělalo každý rok okolo pěti až šesti milionů korun, na druhou stranu díky příchodu nových partnerů jsme dokázali tuto díru zacelit.

I proto jste si mohli dovolit příchody či návraty hned šesti posil?

Nejen díky tomu. Zejména navrátilci mají vyšší kontrakty, na což jsme museli reagovat snížením počtu smluvních hráčů. Většinu mladších kluků, kteří by neměli potenciál bojovat v tuto chvíli o dres druholigového áčka, jsme se snažili dát někam na hostování, kde budou pravidelně vytížení. Jim to pomůže sportovně, nám ekonomicky, protože větší prostor dostanou v juniorce hráči vycházející z dorostu.

Jak se vám zamlouvá nový trenér?

Myslím si, že to byl krok správným směrem. Tato změna byla zapotřebí. Přišel sem člověk nezatížený jakýmikoliv vazbami z minulosti. Ani to však ještě nemusí být zárukou úspěchu. Každopádně jsem za Alešův příchod rád, protože jsme o něm reálně uvažovali již v minulosti.

Vy jste však pro něj udělal strašně moc a hlavnímu trenérovi jste splnil drtivou většinu požadavků. Je to tak?

Musím přiznat, že ještě nikdy jsem nebyl tak benevolentní. Na druhou stranu je potřeba říct, že žádné z jeho přání nebylo z kategorie nezrealizovatel­ných. Povedlo se přivést všechny vytipované hráče s výjimkou Tomáše Josla, jenž dal přednost Jihlavě. Mužstvo bylo na týdenním soustředění v Piešťanech, což také nebývá v létě zvykem. Oddělili jsme A-mužstvo od juniorky a i v dalších případech jsem se trenérům snažil vyjít vstříc. Samozřejmě si tím na sebe trochu upletli bič, protože představenstvo klubu bude chtít vidět nějaké výsledky.

Velmi vstřícný krok směrem k vedení klubu udělali i samotní hráči, kteří sami přišli s novým prémiovým řádem, který je mnohem tvrdší než ten předchozí. Jak to na vás zapůsobilo?

Na jednu stranu to vnímám pozitivně, ale sám za sebe musím říct, že jsem navrhoval ještě přísnější variantu. Původně jsem chtěl vypsat pouze cílové prémie za konečné umístění, ostatní členové představenstva mě ale nakonec přemluvili k určitému kompromisu. I v tomto jsem udělal ústupek. Na podzim tedy pojedeme ještě podle návrhu hráčů, ale na jaře už bych chtěl směřovat jejich motivaci jen ke konečnému umístění.

Znamená to, že prémiový řád je nastaven přímo k postupu?

Takto bych to neřekl. Konkrétní cíle nemáme, ale pro podzimní část soutěže platí, že pokud se bude mužstvo pohybovat na špici tabulky, nepřijde zkrátka. V zimě si pak znovu sedneme, vše vyhodnotíme a podle dosaženého umístění se rozhodneme, jak dál.