VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká kopaná půjde do kytek, varuje Lasota

Zlín /FOTOGALERIE/ – Dlouhou dobu rozdával Edvard Lasota radost po fotbalových trávnících, vyzkoušel si Itálii, se Slavií si zahrál Ligu mistrů, oblékl dres české reprezentace a svou kariéru dokázal restartovat ještě ve Zlíně, který dovedl k největším úspěchům jeho novodobé historie.

25.5.2010
SDÍLEJ:

Edvard LasotaFoto: DENÍK / Archív

Dnes už ale někdejšího špílmachra na trávníku uvidíte jen výjimečně. Mnohem častěji jej najdete s dlaždičským kladívkem. A nic mu nechybí, protože konečně může říct, že je spokojený.

Jako Ital

„Fyzická práce mě baví. Nejsem sice žádný kutil, auto bych si asi nespravil, ale pořádné dřiny se nebojím. Protáhnu tělo a ještě si zaposiluji,“ bere s nadhledem svou novou profesi, které se věnuje již druhým rokem. „Nejvíc mě těší, když je za mnou něco vidět. Ať už se jedná o Husovu ulici v Brně, nebo o náměstí ve Valticích. Vždy, když jedu kolem, mám z toho velmi dobrý pocit,“ říká někdejší záložník s talentem od boha.

A jak se vlastně k této profesi dostal? Jednoduše. Po konci fotbalové aktivní hráčské kariéry to ještě chvíli zkoušel jako funkcionář či trenér u mládeže. Ve stávajících českých podmínkách jej však chuť na fotbal velmi rychle přešla. „Nějakou živnost jsem ale samozřejmě potřeboval. Proto jsem přijal nabídku od svého tchána, který má stavební firmu. Je to spíš takový rodinný podnik. A brzy jsem této práci přišel na chuť. Jsem v hezkém prostředí, mám volné víkendy a ubyly mi stresy,“ pochvaluje si Lasota.

Místy si dokonce připadá jako Ital. To když v zimě nemá do čeho píchnout. „Během roku si máknu. Někdy je to pořádná fuška. Ovšem když zamrzne a napadne sníh, jsem bez práce. To trvá asi tři měsíce. Pokud si však do té doby stihnu vydělat a připravit se na toto období, vůbec mi to nevadí. Alespoň můžu být doma a dohánět věci, na které jinak není čas,“ nechal nakouknout do svého soukromí odchovanec třinecké kopané.

Sport jen rekreačně

Neznamená to však, že by na fotbal definitivně zanevřel. Nicméně věnuje se mu pouze okrajově a jakoby bokem. „V Radslavicích jsem se nechal přemluvit od party nadšenců, kterou tvoří myslivci, hasiči a místní fotbalisté, a coby trenér se jim snažím dopomoct k postupu ze třetí třídy do vyškovského okresu. Zatím to s námi vypadá dobře. Je to čistě amatéřina. Nic za to neberu, jen dvakrát týdně dojíždím na tréninky a v neděli na mistrák,“ prozradil Lasota.

Že by se však sám aktivně zapojil do hry, to už dnes po něm nikdo nemůže chtít. „Fotbal nehraji kvůli kondici a zdevastovanému tělu. Už na konci aktivní kariéry jsem po každém zápase cítil kolena, kyčle a kotníky. Vše bolí a věk nezastavím,“ přiznává 39letý internacionál. Úplně bez sportu ale nezůstal. „V Pustiměři hraji nohejbal. Je to bezkontaktní sport a když vím, že nějaký míč nevyberu, bezhlavě za ním nejdu. Naše soutěž není organizovaná ani svazem. Prostě jsme se jedenáct týmů domluvili a na okresní úrovni hrajeme mezi sebou,“ uvedl Lasota.

Bafuňařinu už ne

Ještě než se začal věnovat těmto hobby aktivitám čistě jako amatér, pokoušel se uchytit v českém fotbalovém prostředí coby profesionál. Původně spolupracoval s druholigovým Třincem, kde končil po odchodu ze Zlína svou hráčskou kariéru. Měl připravené místo na sekretariátu, kde měl zastávat funkci manažera. Za pár korun byl v práci od rána do večera. Dlouho to ale nevydržel. Na bafuňařinu v českém podání neměl žaludek.

„Sešlo se několik okolností, které mě vedly k rozhodnutí vycouvat z profesionálního fotbalu na nejvyšší úrovni. Všechny bych jmenovat nechtěl. Ale celkově se dá říct, že mě odrazuje přítomnost lidí, kteří mají fotbalové kluby ve své moci. Jsou to mecenáši, kteří fotbalu příliš nerozumí a chtějí okamžité výsledky. Nechápou, že k tomu potřebujete pět let poctivé práce s mládeží, abyste si stabilizoval jednotlivé kategorie až po dorost. Komunisté moc dobře věděli, proč zavedli pětiletky,“ poukázal fotbalista, jenž v nejvyšší tuzemské soutěži nasbíral téměř tři stovky startů.

Trenér mládeže

Sám se proto vydal do Drnovic, kde ve druhé polovině devadesátých let úspěšně působil. Dnes už našel kdysi slavný klub doslova v troskách. Drnovice přesto přežily, i když jen díky fúzi s nedalekým Vyškovem. A to byla pro Lasotu velká výzva. „S partou dalších nadšenců a bývalých spoluhráčů jsme se začali věnovat tamní mládeži. Kromě trenéřiny jsem měl na starost i shánění peněz, jednání se sponzory, politiky a podobně,“ přibližuje svou pracovní náplň patnáctinásobný český reprezentant.

I zde ovšem narazil. „Stabilizovat mládež se nám celkem dařilo, což byl pro budoucnost oddílu dobrý základ, ovšem s politiky jsem už tolik štěstí neměl. Na papíře nám třeba přiklepli dotaci ve výši 1,4 milionu korun, jenže obratem si 1,2 milionu vzali zpět jako provozní režii a nám na roční fungování divizního klubu zbylo 200 tisíc korun. A když nám potom funkcionáři ze svazu vzali statut sportovního centra mládeže, které se za podivných okolností přesunulo do Břeclavi, odradilo mě to definitivně,“ vypráví Lasota.

Manažerem jen na sto procent

Teď už v souvislosti s fotbalem na vrcholové úrovni pomáhá pouze ve společnosti MSG hráčského agenta Jiřího Stejskala, pod nějž například spadá i někdejší hvězda vršovických klokanů Jan Morávek. „Rozhodně však nechci pod sebou mít kupu hráčů jako někteří jiní agenti, které po podpisu smlouvy hráč neuvidí, jak je rok dlouhý. Mám pár vytipovaných kluků a o ty se chci starat na sto procent,“ říká autor 58 prvoligových tref a vítěz Českého poháru z roku 1997 se Slavií Praha.

Aktuálně má pod sebou pouze brankáře olomoucké juniorky Martina Šustra, další budoucí talenty českého fotbalu z okolí Brna, Třince či Olomouce má teprve v hledáčku. „Původně jsem o této práci vůbec neuvažoval, ale když za mnou chodili ve Vyškově rodiče s tím, že by chtěli, abych se o jejich kluky postaral, začal jsem o tom přemýšlet. Znám totiž jednání klubů, které si mladé borce pojistí za mrzký peníz třeba šestiletými smlouvami,“ objasňuje Lasota, co jej vedlo ke spolupráci s hráčskou agenturou.

Krize teprve přijde

Jedním okem přitom stíhá sledovat i dění na mezinárodní scéně a výkony českých reprezentantů, často ještě svých nedávných spoluhráčů. Na první nebo na druhou ligu už ale příliš nechodí. Ze současných poměrů na tuzemské scéně je otrávený. Českému fotbalu proto příliš velkou naději do budoucna nedává. Spíš naopak. „Krize na fotbal ještě nedorazila, ta teprve přijde. Přesně po vzoru hokeje,“ varuje v předstihu.

Za viníky označuje především činovníky a předchozí vedení ČMFS. „Za pana Chvalovského, ať byl jakýkoliv, ještě český fotbal fungoval. To, co s ním ale provedli pánové Košťál, Mokrý, Vacek a spol., to je neomluvitelné. Dřív do fotbalu plynuly peníze a dotace, mládež jsme měli na velmi dobré úrovni a ještě pár let z toho mohl český fotbal profitovat. V dnešní době se ale prosazují jen ti kluci, jejichž rodiče na to mají peníze a své děti dokážou přes správné lidi protlačit,“ vypozoroval Lasota.

Přesně tak to podle něj funguje již několik let také v hokeji. A ten by měl být tím nejlepším odstrašujícím příkladem konců, jakých by se český fotbal mohl dočkat. „Jarda Jágr to na mistrovství světa řekl skvěle. Mladí borci si neváží těch starších, kteří našemu fotbalu v předchozích letech udělali v zahraničí velmi dobrý zvuk. A následky se jistě dostaví. Fotbal půjde do kytek. Poslední výsledky národního týmu a vystoupení českých klubů v pohárové Evropě jsou jen začátek,“ upozorňuje.

Fotbalové začátky:

Edvard Lasota se narodil 7. března 1971 v Třinci. Edvard je vyučený mechanik strojů a zařízení. Třinec bylo město, kde se hrál především hokej. Taky to, co první hrál, byl hokej. Ale jak zjistil, že se musí vstávat v přípravce v šest hodin ráno, dal se na gymnastiku, v níž vynikal. Jednoho dne viděl v tělocvičně kluky, jak si kopou s míčem, tato hra mu učarovala. Na trávník ho přivedl táta, který hrával fotbal pouze amatérsky. Jeho bratr byl možná větší talent než Edvard, ale zabrzdila ho zranění, proto se poté věnoval kulturistice, kde měl velké úspěchy.

Sportovní úspěchy:

* pohár ČMFS se Slávií v roce 1997
* 2. místo v lize 1997/1998 se Slávií

Góly v reprezentaci:

* 21. 12. 1997 – Rijád : pohár FIFA , zápas o 3. místo proti Uruguayi
* 25. 3. 1998 – Olomouc : přátelské utkání s Irskem

Kariéra:

 • 1988–1989 – Třinec
 • 1990 – Brno, Tábor
 • 1990–1991 – Dukla Praha
 • 1991–1994 – Brno
 • 1994–1995 – Olomouc
 • 1995–1996 – Drnovice
 • 1996–1998 – Slavia Praha
 • 1998–1999 – Opava
 • 2000–2001 – Reggiana
 • 2001–2002 – Drnovice
 • 2002 – 2006 – Zlín
 • 2006 – 2007 – Třinec
 • 2007 – Bystřice nad Olší
 • 2007 – 2008 – Vyškov

Autor: Robert Štach

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Zleva: z volebních štábů ANO 2011 a SPD.
AKTUALIZOVÁNO
43

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhé SPD a třetí KDU-ČSL

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

Ani jsem nevěděl, jak mám slavit. Prostě jsem zvedl ruce a díval se okolo,“ vykládal Štěpán Fryšara, 19letý útočník hokejistů Aukro Berani Zlín, který v nedělním zápase s Plzní svou premiérovou trefou stáhl náskok na 3:4 a zařídil parádní infarktovou koncovkou bod za porážku 4:5 po samostatných nájezdech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení