Nejlepší výchozí pozici pro jarní boje mají Vlachovice. Vedoucí příčku drží s devětadvaceti body o skóre před Slušovicemi. „I tak se ale mezi favority nepočítáme," říká předseda klubu Ladislav Obadal.

Důvod? O první příčce ve Vlachovicích vůbec neuvažovali. „Na začátku sezony jsme si říkali, že bychom chtěli hrát klidný střed tabulky. Vedeme si překvapivě mnohem lépe," vysvětluje Obadal.

Jestli lídrovi soutěže něco funguje, tak je to ofenziva. Vlachovice soupeřům nasázely 36 gólů a chlubí se nejlepším útokem. „Naše hra nestojí na jednom nebo dvou hráčích. Hrajeme kolektivně, v podstatě u nás může dát branku každý," pochvaluje si šéf Vlachovic.

Nad postupem do krajského přeboru moc neuvažuje. „Pokud to přijde, budeme to řešit. Ale není to pro nás priorita. Taky je pravděpodobné, že odejde náš klíčový hráč Dominik Plšek, což nám situaci na jaře hodně zkomplikuje," ví Obdal.

To ve Slušovicích mají jasno. Chceme o soutěž výš, zaznívá od někdejšího účastníka druhé ligy.

Moc přitom nescházelo a Slušovice slavily titul půlmistra. Stačilo, aby zvládly dohrávku v Podlesí. „Bohužel jsme prohráli 2:3. 
Je to velká škoda, protože ještě deset minut před koncem jsme vedli 2:1, ale pak jsme udělali velké chyby," mrzí kouče Vladimíra Ďurďu.

Zápas se podle něj vůbec neměl hrát. „Byl hodně špatný terén. Nešlo nám to na něm. Domácí asi moc dobře věděli, co dělají, když utkání nechtěli odložit. Věřím, že na kvalitním terénu bychom vyhráli," míní Ďurďa.

Velkou zbraní Slušovic je Roman Dobeš, někdejší hráč Zlína. Se sedmi góly patří k nejlepším střelcům soutěže. „Jeho přínos je obrovský, má velkou kvalitu. Mladí hráči se od něj navíc učí. I díky němu jsme tam, kde jsme," chválí bývalou oporu ševců.

Věří, že Slušovice navážou na jaře na podzimní formu a urvou postup. „Postupovat jsme mohli už loni. Ale bylo by to ze sedmého místa, což jsem odmítl. Neužili bychom si tu radost, že jsme to dokázali vlastními silami. Což, doufám, tentokrát zvládneme. Chceme do budoucna hrát nejen kraj, ale zároveň se probojovat do divize. Slušovicím by tato soutěž slušela, máme skvělé zázemí i fanoušky," nepochybuje Ďurďa.

O vstupence o patro výše naopak nechtějí nic slyšet ve Štítné nad Vláří. „Máme radost z toho, kolik jsme získali bodů. Jsme nahoře, což nás těší, ale o postupu se nebavíme, není to moc reálné," tuší trenér Pavel Vaculík.

Dlouhodobě má totiž starosti se složením kádru. „Byla utkání, kdy nám chybělo i devět hráčů. Ve většině zápasů podzimu jsme měli třeba sedm absencí. Někdo byl zraněný, další hráči měli zase pracovní povinnosti. Je možné, že podobné starosti budeme mít i na jaře," přemýšlí Vaculík.

Zisk šestadvaceti bodů tak považuje za vynikající výsledek. „Doslova jsme to ubojovali. Nijak jsme soupeře nepřehrávali, ale vždycky jsme se rvali," těší Vaculíka. „Ale máme velké rezervy v útoku. Hlavně ve venkovních utkáních se nedokážeme prosadit, vstřelili jsme tam jen pět branek, to je málo," uvědomuje si.

Zimní příprava bude ve Štítné tentokrát odlišná. „Nebude nijak náročná, zaměříme se hlavně na protahovací cviky a strečink. Hned šest hráčů marodilo se svalem, musíme tomu do budoucna předejít," má jasno Vaculík.

Mnohem větší starosti mají po podzimu v Nedašově. Předsezonní cíl v podobě klidného středu tabulky se zatím naplnit nedaří. Tým je po čtrnácti kolech na samotném chvostu tabulky.

„Bohužel máme hodně mladý tým. I když hrajeme solidně a máme na to získat body, tak nás sráží hloupé chyby. Na druhou stranu máme velkou perspektivu," zůstává i přes kritickou situaci pozitivní kouč Tomáš Kolínek.

Neškodný je Nedašov hlavně mimo své hřiště. Z venkovních trávníků si nepřivezl byť jediný bod. „Venku je to hodně špatné. Sám pořádně nevím, čím to je. Jistou roli hrálo asi i to, že se nám zranili někteří zkušenější hráči a naše hra neměla takový řád," přemítá Kolínek.

V příštích dnech ho čeká velký úkol. S Brumovem bude jednat o setrvání ofenzivního záložníka Aloise Fojtíka. „Byl u nás na půlročním hostování, pokusíme se ho prodloužit. Bez něj bychom to měli určitě těžší," je přesvědčený Kolínek.

Ani s ním v sestavě ale nemůže Nedašov v prvním jarním kole přemýšlet nad tím, že si připíše po tragickém podzimu tolik potřebné tři body. Představí se totiž na půdě ambiciózních Slušovic. „Neříkám, že tam jedeme prohrát. Máme určitě svou kvalitu. Ale samozřejmě i bod by byl pro nás velký úspěch," dodává trenér Nedašova.

1. Vlachovice 14 9 1 0 4 36:17 29
2. Slušovice 14 8 2 1 3 31:16 29
3. Štítná n/Vl. 14 7 2 1 4 22:14 26
4. Brumov B 14 7 2 1 4 31:24 26
5. Podlesí 14 5 5 1 3 27:25 26
8. Val. Příkazy 14 7 1 1 5 31:23 24
7. Val. Klobouky 14 6 1 3 4 21:25 23
6. Podkop. Lhota 13 6 1 2 4 25:19 22
10. Val. Meziříčí B 14 6 1 1 6 27:25 21
9. Zubří 14 5 1 3 5 25:16 20
11. Juřinka 14 4 0 1 9 15:35 13
12. Hrachovec 14 4 0 0 10 15:39 12
13. Vidče 13 2 1 3 7 15:31 11
14. Nedašov 14 3 0 0 11 18:30 9

MARTIN VRBAS