Zlínského odchovance v létě přibrzdilo zranění achilovky. Člen reprezentační jednadvacítky marodil tři měsíce, na trávník se dostal až v prosinci.

„Soutěž ve Švýcarsku začíná až začátkem února. Doufám, že po tomhle nepříjemném zranění už bude všechno v pořádku. Na jaře nás čeká osmnáct ligových kol plus nějaké utkání v poháru. Doufám, že padesát šedesát zápasů odehraji v základní sestavě. Chci začít dávat góly a nahrávat na ně,“ uvedl v rozhovoru pro Deník jednadvacetiletý Macek, který o vánočních svátcích v rodném Zlíně absolvoval tradiční štěpánský turnaj a nenechal si ujít ani domácí duel volejbalistů Fatry s Příbramí.

Jak hodnotíte poslední půlrok?
Pocity jsou smíšené. Začátek sezony byl hodně úspěšný. Šel jsem do přípravy s áčkem Juventusu, což vždycky je úžasný pocit. Od začátku se mi dařilo, tréninky mi vycházely. V prvním přípravném utkání jsem odehrál dvacet minut proti Bayernu. Pak ovšem přišlo nečekané zranění. Zničehonic jsem dostal zánět do chodidla i do achilovky. Bylo to nepříjemné. Všechno se zbrzdilo. Stalo se to v momentu, kdy jsem v Juventusu prodlužoval smlouvu. O to víc mě to pak mrzelo. Bylo to hodně náročné, ale po třech měsících jsem se dostal do plného tréninku a před Vánoci jsem nastupoval do zápasů z lavičky.

Posílal vás trenér Lugana Fabio Celestini na křídlo, nebo jste hrál i na jiných pozicích?
Trenér se mnou normálně počítá na můj tradiční post, což je krajní střední záložník. Jenom v posledním utkání jsem naskočil na pozici podhrotového hráče.

Co je vaším cílem pro jarní část?
Očekávám, že budu víc vytížený. Chci hlavně hrávat a být produktivní. Rád bych konečně vstřelil i nějaké góly a na branky také přihrál.

Jakou úroveň má švýcarská liga třeba v porovnání s nejvyšší českou soutěží?
Už v létě jsem hodně chtěl jít do Lugana. Jsem rád, že to nakonec vyšlo, protože jsem měl i jiné nabídky a ve hře bylo víc klubů. Vše se řešilo s lidmi z Juventusu, kteří měli také svoji představu. Nakonec došlo ke shodě. Musím říct, že jsem byl překvapený z toho, jak velkou úroveň švýcarská liga má. Je také hodně sledovaná.

První miminko Zlína se narodilo 2. 1.  2019 ve 12:36. Holčička Natálie Bartošová z městské části Štípa vážila 3710 gramů a měřila 50 centimetrů. Poblahopřát jí přišli primátor Zlína Jiří Korec a člen představenstva KNTB Vlastimil Vajdák.
Holčička Natálie. Zlín na ni čekal více než 36 hodinJaký tým má Lugano?
Je tam hodně zahraničních hráčů. Ve vedení klubu jsou téměř samí Italové, takže je to spíše italský klub. Mají tam velkou vizi. Chtějí postavit nový stadion a pravidelně hrát evropské poháry. V sezoně se nám zatím nedaří, ale ve švýcarské lize se taky rozhoduje až ve druhé polovině sezony, takže věřím, že se z průběžného osmého místa dostaneme výš. Jsme v poháru, takže doufám, že druhý půlrok bude pozitivnější.

Po sezoně se vracíte zpátky do Juventusu?
Mělo by to tak být. Do Lugana jsem přišel na roční hostování. Uvidíme, co bude po sezoně. Já se nyní soustředím na nejbližší půlrok. Doufám, že se dostanu do formy a chytnu zápasový rytmus. Pokud to zvládnu a prosadím se, bude to velký krok v mé kariéře.

Co říkáte na výsledky Juventusu?
Asi se to dalo očekávat. V italské lize je Juventus hodně suverénní. Uvidíme, co bude v Lize mistrů. Letos je tam spousta týmů, které jsou připraveny dojít až do finále. Tato sezona bude hodně náročná, ale věřím, že se to Juventusu povede a Ligu mistrů konečně vyhraje.

Jak hodnotíte výkony hvězdného Cristiana Ronalda?
Podle mě hraje výborně. Gólů dal taky dost. Není jednoduché se v italské lize prosadit. Navíc se musel sžít v novém klubu a sehrát s novým týmem. Zvládl to skvěle. Podle mě bude na jaře ještě lepší. Zatím plní očekávání.

Vraťme se od hvězdného Portugalce k vám. Jak jste si užil vánoční svátky?
Užil jsem si je hodně. Po čtyřech pěti letech je mám hodně dlouhé. Tím, že jsem na ročním hostování ve Švýcarsku, mám dva týdny volno.

Dům ve Zlíně-Kudlově, kde ve středu večer zahynuli při požáru dva lidé.
Hrůza na Kudlově. Dva muži uhořeli v chatrčiMusel jste se třeba v jídle omezovat?
Ne. Naopak, na české jídlo jsem se těšil. Na Vánoce jsem měl tradičního kapra. Všechno bylo tak, jak má být.

Vím, že jste o svátcích jenom nezahálel, ale absolvoval jste také tradiční halový turnaj. Jak jste s kamarády na Štěpána dopadli?
Na Novestě jsme měli takový sváteční turnaj. Byl jsem tam s kamarády a dobře si zahrál. V týmu se mnou byli kluci ze zlínského Fastavu nebo kteří se mnou dřív hrávali v mládeži a nyní působí ve třetí lize. Docela se nám dařilo a turnaj jsme vyhráli. (úsměv)

Musíte plnit i tréninkový plán?
Ze začátku jsme měli volno, ale od šestadvacátého prosince už se udržuji ve formě tak, abych do Lugana dorazil připravený.