Derby juniorek patřilo Zlínu. Ševci udeřili po trestném kopu a rohu

FOTOGALERIE / Dvě standardní situace zahrané v prvním poločase rozhodly nedělní duel 14. kola Juniorské ligy ve Starém Městě. Hosté ze Zlína v bojovných podmínkách zdolali domácí Slovácko 2:0 a bodově se dotáhli na regionálního rivala. Oba týmy po nedělní deštivé bitvě zůstávající v elitní čtyřce moravské části.

19.11.2017

Juniorka Slovácka (v bílých dresech) prohrála na Širůchu v derby se Zlínem 0:2. Oba krajští rivalové v moravské části patří mezi čtveřici elitních týmů.Foto: Jaroslav Kicl

Fastavu k zaslouženému triumfu v krajském derby pomohly standardky. Nejprve se díky šťastné teči ve zdi z trestného kopu prosadil útočník Matěj Votava, pojistku pak po rohovém kopu přidal hlavičkující Ukrajinec Dmytro Zhykol.

„Standardky netrénujeme, protože nemáme s kým. I když je máme napsané, tohle byla věc samotných kluků,“ říká asistent zlínského kouče Jan Jelínek.

Bývalý ligový fotbalista vedoucí trefu sám přivolal. „Těsně před prvním gólem jsem si říkal, že bychom si stejně jako v sobotu Plzeň mohla pomoci standardkou. Nakonec to tam se štěstím padlo,“ usmíval se Jelínek.

Proti tečované ráně Votavy neměl zkoprnělý domácí brankář Daněk šanci zasáhnout. Ševci byli v první půli herně lepší, žádnou z akcí ovšem nedotáhli do gólového konce. I ve druhém případě jim pomohla standardní situace.

Po rohu Podia nebezpečně hlavičkoval Holík. Zkušený gólman Daněk skvěle zasáhl, ale dorážka Ukrajince Zhykola skončila pod břevnem v síti. „Není možná nechat volného hráče v pokutovém území,“ zlobil se na svěřence kouč Slovácka Jiří Dekař.

Ratíškovický rodák však měl oprávněné výhrady i k dalším situacím, jenž se odehrály na podmáčeném terénu. „Zlín byl v prvním poločase lepší. Vypracoval si více gólových příležitostí,“ uznal Dekař.

Bývalý asistent trenéra Levého u áčka Slovácka převzal juniorku v osmém kole. V sedmi zápasech získal pouze čtyři body a bídnou bilanci nevylepšil ani v derby se Zlínem.

Slovácko i s několika ligovými posilami nijak nezářilo. V úvodní části zahrozilo pouze hlavičkou Korejce Yu a dalekonosnou ránou stopera Tkáče, kterou brankář Šiška vyrazil na roh. Jinak měli navrch borci v tradičních žlutých dresech. „Chtěli jsme hrát fotbal. Byli jsme aktivní, důrazní a nabízeli se,“ oceňuje Jelínek.

Domácí tým se po přestávce zlepšil, ale mnoho šancí ke snížení neměl. Nejblíže kontaktní brance byl Rezek, který ale po Ťokově vtipném vysunutí nepřehodil vyběhnutého Šišku.

Ťok následně po přihrávce Yu zakončoval vedle. „Ve druhé půli jsme hru vyrovnali, místy jsme byli i lepší, ale žádnou tutovku jsme neměli. Zlín už hrozil pouze z brejků, náskok si pohlídal,“ řekl Dekař.

Hráči Fastavu ve druhé půli už nebyli tak aktivní a důrazní jako před přestávkou, přesto mohli náskok ještě navýšit. Votavu ale vychytal Daněk a rána Zhyhola skončila na tyči. „Spokojený jsem hlavně s výsledkem. I výkonem v určitých pasážích hry byl slušný. Určitě jsme ale celý zápas nehráli dobře,“ říká Jelínek. „Hlavně ve druhém poločase jsme místy byli hodně pasivní a po zisku míče zbrkle řešili situace,“ přidává zlínský asistent.

Mladí ševci se po výhře 2:0 dotáhli v moravské skupině Juniorské ligy na druhé Slovácko. Před zimní přestávkou odehrají ještě dva duely. „Tabulka je vyrovnaná, pořád je o co hrát,“ tvrdí Jelínek.

Cílem obou krajských rivalů je pozice v elitní čtyřce, která mužstvům na jaře zaručuje účast mezi deseti nejlepší týmy republiky.