Šikovný fotbalový záložník Roman Dobeš se tak vrací do fotbalové Tescomy Zlín až po čtyřech letech jako posila nyní už druholigového celku. Jako satisfakci to však nebere.

„Byli tady tenkrát jiní hráči, tak jsem šel jinam. Teď se můžu vrátit a pomoci mužstvu,“ říká 31letý odchovanec slušovické kopané, který podepsal s Tescomou smlouvu na tři sezony.

Měl jste přehled o situaci ve Zlíně?

Pořád jsem výsledky sledoval, a když jsem byl doma a kluci hráli, tak jsem se šel podívat.

Před dvěma lety vás Tescoma prodala do Bohemians Praha, která se i díky vašim osmi gólům zachránila na úkor Zlína. Neslyšel jste na tohle téma nějaké poznámky?

Nikdo mi nic neříkal. Tehdy to pro nás byl skvělý rok, že jsme jako nováček nespadli. Zlín se na jaře chytl a mohl se také zachránit. Škoda, že se mu to nepovedlo.

Pád vás s Bohemians Praha ale neminul letos. Proč dopadla sezona tak špatně?

Druhý rok bývá vždycky těžší, ale příčin sestupu bylo hodně. Důležité je, aby si to hlavně rozebrali v Bohemce. Myslím, že mužstvo nebylo špatné. V létě ale došlo k výměně trenéra, nepovedl se začátek ligy a po pěti kolech se opět změnil trenér. Pak už se to s námi vezlo.

Jak tedy hodnotíte dvouleté angažmá v Bohemians Praha?

Pro mě bylo dobré. Dva roky jsem hrál mimo republiku a mohl na sebe upozornit. První rok mi vyšel, škoda druhé sezony, tam se toho hodně pokazilo. Sestup je nepříjemná věc.

Zažil jste ve Střížkově spoustu bizarních situací. Třeba neodehraný dubnový zápas s Bohemians 1905, ke kterému vám vedení zakázalo nastoupit. Zažil jste někdy něco takového?

Mužstvo chtělo hrát, na utkání jsme se normálně chystali, ale vedení takto rozhodlo a nám nezbylo, než to akceptovat. Něco takového se mi ještě nestalo.

Klubu za to disciplinárka napařila tvrdý trest, po němž jste se dostali v tabulce dokonce do minusu. Bylo těžké se pak soustředit na fotbal, když už jste věděli, že sestup je zpečetěn?

Je fakt, že před zápasem v Ďolíčku jsme naději ještě měli. Tím, že jsme nenastoupili a pak nám ještě odečetli body, se sezona jenom dohrávala.

Další nepříjemností byla kauza údajného uplácení Sigmy Olomouc v duelu s Bohemians Praha v posledním kole předminulého ročníku. Vy v ní vystupujete jako jeden ze čtyř svědků Bohemians. Můžete prozradit, co je v téhle záležitosti nového?

Ono se nedá vyloženě říci, že to bylo nepříjemné. Tím, že to má policie pořád v šetření, tak se k tomu nechci nijak vyjadřovat.

Podle notářsky ověřených výpovědí vás tehdy kontaktoval s nabídkou úplatku telefonicky brankář Drobisz. Měli jste spolu blízký vztah?

Nikdy dřív jsme se moc nebavili, akorát jsme byli spolu půl roku ve Slovácku. Že bychom byli velcí kamarádi a chodili spolu na kafe, to rozhodně ne. Ani potom jsme nebyli v kontaktu.

Vypovídali jste i na detektorech lži. Neměl jste obavy?

Strach jsem neměl. Byla to pro mě ale novinka. Seznámili nás s tím, co to obnáší, a že to potvrdí naše výpovědi.

Po dvou letech jste opustil Bohemians. Tušil jste, že odejdete?

Ne. Původně nás měli nalosovat do druhé ligy, protože licenci jsme dostali s výhradou. Až těsně před losem nám ji vzali. Vedení nikoho uvolňovat nehodlalo, protože chtělo hned postoupit zpátky. Teď to vypadá, že se bude hrát ve Střížkově třetí liga. Kromě mě, Pavla Devátého a hostujících hráčů všichni kluci zůstali.

Mohl jste zůstat v první lize. Chtěl vás nováček z Hradce Králové, dokonce jste s ním už trénoval. Proč přestup padl?

Nedomluvili jsme se na podmínkách. Naše představy se rozcházely.

Hrála v tom roli i rodina?

Kdybych šel do Hradce, vzal bych ji sebou. I tohle jsme řešili, že bych chtěl v Hradci bydlet. Když se naskytla možnost vrátit do Zlína, tak jsem to uvítal i skrz rodinu, protože děti půjdou do školy.

Poznal jste to tady?

Co se týče hráčů, tak se kádr změnil hodně. Většinu kluků musím teprve poznat. Jinak jsem průběžně do Zlína jezdil, takže z prostředí jsem nevypadl.

Jak odhadujete kvalitu a ambice mužstva?

Vůbec nevím, je to pro mě otazník, protože kluky neznám, neviděl jsem je hrát. Ukáže se až podle mistráků.

Co od vás čeká trenér Kalivoda?

Moje role je daná. Patřím ke zkušenějším hráčům. O svém místě v sestavě jsem se ale s trenérem detailně ještě nebavil.

Váš bratr hrál minulou sezonu druhou ligu za Hlučín, jenže teď je zpět v Kroměříži. Nemrzí vás, že asi sejde ze vzájemného duelu?

(Smích.) Tak jsem to nebral. Lepší by bylo, kdybychom hráli spolu.

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!