Kapitán ševců strávil v zelenobílém drese střížkovských klokanů v letech 2008 až 2010 obě prvoligové sezony.

„Mužstvo zůstalo až na pár kluků stejné. Většinu hráčů znám, s některými jsem byl v kontaktu,“ podotkl Dobeš, kterého postavení svého někdejšího zaměstnavatele na čele soutěže zase tolik nepřekvapuje. „Čekal jsem, že budou hrát v horních patrech, i když na první místo jsem je netipoval.“

Dobeš dobře zná i kontroverzního majitele střížkovského klubu Karla Kapra. Jeho vyhlášení před startem sezony, že nechce zpět do Gambrinus ligy, proto bere s rezervou.

„Postupu by se nevzdal a hledal cestu, jak ligu hrát. V těchto věcech je zarputilý. Pro něj by bylo zadostiučinění, že po vynuceném pádu do ČFL se okamžitě vrátili do první,“ narážel Dobeš na závěr sezony 2009/10.

Tehdy se o Bohemiams Praha mluvilo a psalo více než o mistrovi. Kaprův klub nenastoupil k zápasu s Bohemians 1905 a kromě toho ještě obvinil brankáře Sigmy Olomouc Petra Drobisze z korupce. Jenže nedodal důkazy a od disciplinárky odešel s tvrdými tresty včetně odpočtu 20 bodů.

V kauze Sigma figuroval jako svědek i Roman Dobeš, jemuž měl bývalý spoluhráč ze Synotu Drobisz zavolat s nabídkou úplatku 300 tisíc korun. „Dřív se mě na to ptalo dost lidí, teď už to nikdo neřeší,“ řekl Dobeš týden poté, co byli všichni obžalovaní v případu zproštěním viny pro nedostatek důkazů.

Teď myslí především na blížící se utkání s lídrem, na něhož ševci ztrácí šest bodů. „Očekávám vyrovnaný zápas, který může rozhodnout standardní situace,“ předpokládá Dobeš, který je při absenci Polácha jejich exekutorem.

I proto je na čtvrtečním dopoledním tréninku zkoušel dlouho poté, co většina jeho spoluhráčů smývala pot ve sprchách. „Takhle si ale přidávám normálně,“ přiznal fotbalista se šikovnou levačkou, který se však na podzim trefil zatím jen dvakrát. V prvním kole do třinecké sítě a ve třetím do znojemské.

„Moje góly chybí. Po nadějném začátku jsem čekal, že budu na jiném čísle,“ povzdechl si Roman Dobeš. Stejně jako celý zlínský tým se ale střelecky trápí. Zatímco v úvodních šesti duelech dala Tescoma devět branek, v následujících sedmi jen tři. Hlavně proto spadli ševci z prvního na šesté místo.

„Chybí nám dlouhodobě Tomáš Polách. Hlavně ale přišlo období, kdy nám vypadlo několik zraněných hráčů včetně mě. Rozhodilo nás to,“ vysvětluje slabší periodu Dobeš.

„Teď už jsme ale v pohodě. Věřím, že se co nejdříve srovnáme a zase vrátíme ke vstřílení branek,“ přeje si kapitán Tescomy, který jako každou sezonu svádí interní střelecké klání se svým bratrem Jiřím. Stav je zatím nerozhodný 2:2. „Je jedno, kdo dá třetí gól, hlavně toho druhého nehecuje,“ dodal Roman Dobeš.