Marek Sedlák měl v úmyslu rezignovat, ovšem vedení se za něj postavilo a záměr mu rozmluvilo. Navíc se za něj veřejně přimluvili i hráči.

„Vážím si toho. Zároveň je to pro mě velký morální závazek. Končila mi v Otrokovicích smlouva, kdybych necítil podporu vedení ze strany hráčů, asi bych nepokračoval," přiznal Sedlák, který uhrál s týmem slabých 12 bodů.

O šéfovi Viktorie Janu Ševčíkovi si můžete myslet ledasco, ale nyní prokázal úžasný cit pro situaci. Usoudil, že zásadní vina není v trenérovi, nýbrž jinde. Právě Sedlák je totiž nejen kouč, ale také velký psycholog, který si umí hráče získat. A do psychologické války v boji o záchranu se budou jeho zkušenosti hodit. Vždyť Viktorii na jaře vytáhl z podpalubí až na šesté místo skupiny D.

Viktoria však byla v létě přeřazena do neznáma, tedy „moravskoslezské" skupiny E. „Neměli jsme na výběr. Byli jsme postaveni před hotovou věc. Nezbývalo nám než to akceptovat. Pokud by byla možnost výběru, upřednostnili bychom zůstat v déčku, kde prostředí známe," tvrdil Sedlák.

Tomu přitom už v létě komplikovala situaci zranění klíčových hráčů a lépe nebylo ani během podzimu. Na marodce se vystřídali Vavruša, Foltýn, Zábojník, Dujka, navíc Bělaška s Vavrušou hráli divizi bez tréninku. Brankář Juřík chyběl z rodinných důvodů. A formu po návratu na trávník nechytili okamžitě. „Tohle je osa, na které mužstvo stojí. Pokud není ve formě, má problémy," vypozoroval Sedlák.

Čekání na výhru trvalo sedm zápasů, kdy otrokovický celek porazil Brumov 3:0. Do té doby měl na kontě jen dva body za remízy. „Když jsme nedělali výsledky, padala sebedůvěra. Trvalo nám, než jsme se nastartovali," nehledal výmluvy Sedlák.

Přitom on sám prožíval krušné týdny, nejhorší ve své trenérské kariéře. „Nikdy jsem nic horšího nezažil. To jsou situace, které ani nemůžete ovlivnit. Vždyť jsme neodehráli jediné utkání ve stejné sestavě. Sestava pořád rotovala, neustále se něco měnilo. Hráči byli zranění, netrénovali a nedělali jsme výsledky. Bylo to mimořádně psychicky náročné a už bych si nikdy nepřál ve fotbale něco podobného zažít," doufá někdejší kouč Kroměříže, Kvasic a Bystřice pod Hostýnem.

Přesto prý s věkem dokáže fotbalové starosti ukočírovat, aby mu nezasahovaly do osobního života. „Ale samozřejmě nejste úplně v klidu. V noci přemýšlíte nad fotbalem, místo toho abyste spal a nabíral energii. A ve volných chvílích myslíte také na fotbal. Pro člověka, který se mu věnuje, je to na dvacet čtyři hodin. Když se nedaří, v té hlavě to je a nevytěsníte to," přiznává Sedlák.

Hned sedm z 23 vstřelených branek trefil útočník Marek Vavruša a stal se nejlepším střelcem týmu. „Naše produktivita byla na něm závislá. Marek hrál celý podzim absolutně bez tréninku. Za celý půlrok absolvoval možná tři tréninky. To u klíčového hráče, byť má velkou kvalitu, musí jít někde poznat. Kdyby odtrénoval to, co minulý rok v zimě, takové problémy bychom neměli," myslí si Sedlák.

Odrazovým můstkem do jarních odvet může být posledních pět zápasů, kdy Viktoria neprohrála. Jenže také hned čtyřikrát remizovala. Z mizerné produktivity se pak vymyká demolice Opavy B 8:0. Právě zde zazářil třemi trefami teprve 18letý forvard Jan Silný, který vstřelil dva hattricky po sobě. Týden předtím totiž pálil i za béčko v I. B třídě. Na podzim v divizi nasázel celkem pět branek. „Je to super, že se rozstřílel. Ale my svou hru nemůžeme stavět v těžkých zápasech na osmnáctiletém chlapci. Ty musí odehrát klíčoví hráči," uvažuje Sedlák.

A právě dva důležité články základní sestavy může ztratit. Podle informací Deníku totiž Vavruša uvažuje nad odchodem do Rakouska, do rodné Veselé míří i Tomáš Dujka, za kterou bude kopat už jen zlínský okresní přebor. „Je vytížený pracovně a za druhé staví dům. V klubu byl domluvený na setrvání, které nyní vypršelo. Je vyslyšeno jeho přání, chtěl si odpočinout od fotbalu, uvolnit si ruce pro jiné věci, než je fotbal," vysvětluje Marek Sedlák.

Jenže nahradit dlouholetého vůdce, který kopal nejen první ligu, ale třeba i pohár Intertoto na Atleticu Madrid, bude složité především v kabině. „Dokázal mužstvo strhnout, seřvat i řídit. Navíc měl stoprocentní tréninkovou účast. Pokud bývalý ligový fotbalista maká naplno, ostatní to vidí. Navíc má stále ještě výkonnost, která je na divizi vysoká. Ale tady může přijít nějaká náhrada. V kabině bude muset vyrůst někdo místo Dujky," zdůrazňuje Sedlák, který přípravu na jaro zahájí se svými svěřenci 7. ledna.