Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Euforie a občerstvení od slávistů. David Hubáček zažil senzační výhru na Spartě

Zlín –/ROZHOVOR/ Když se psal 17. listopad 2002, necinkaly klíče jako v roce 1989, ale skleničky. Ovšem jen v rukou fotbalistů Zlína a jejich fanoušků. Právě tento den je spojen s šokující výhrou prvoligového nováčka 1:0 na Spartě Praha.

7.8.2015
SDÍLEJ:

David Hubáček, fotbal Zlín. Foto: PRO DENÍK/Dalibor Michalčík

Pamětníkem slavného úspěchu je ze současného kádru Tomáš Janíček a také David Hubáček, jenž v dresu ševců a Slavie Praha absolvoval celkem 21 bitev proti držiteli 36 ligových titulů. Z toho jich bylo šest vítězných.

„Zažili jsme tehdy obrovskou euforii. Společně s výhrou 4:1 se Slavií na Letné a ještě jednou 1:0, kdy se mi utkání povedlo, vzpomínám na tento duel proti Spartě nejvíc," přiznal 38letý obránce.

V těchto dnech je počin ševců v roce 2002 mezi příznivci aktuálním tématem. Po dvou vítězstvích a první pozici Fastavu v tabulce je zlínská obec naladěná na zopakování historie.

„Nic není nemožné. Ale Sparta bude po vyřazení z Ligy mistrů pod tlakem a v rámci ligy si po ztrátě s Jihlavou další nemůže dovolit. Nemůže být řeč o tom, že by nás podcenila," očekává David Hubáček náročné nedělní utkání.

Před necelými třinácti lety vás Sparta podcenila?

Měli jsme hodně štěstí. První poločas se hrál jen na naši branku, ve druhé už to bylo lepší, ale gól jsme dali z ojedinělého brejku zásluhou Peti Novosada. Pak jsme výsledek udrželi.

Byli jste po utkání sami překvapení tím, co jste dokázali?

Hlavně jsme cítili obrovské nadšení a úlevu z toho, že jsme porazili Spartu na jejím stadionu. A také únavu, zápas byl hodně náročný.

Oslavili jste úspěch patřičně?

(smích) Za vítězství nad Spartou jsme měli od slávistů slíbené pohoštění. A opravdu se tak událo. Domlouval to Eda Lasota (tehdejší záložník Zlína – pozn. aut.), kluci nám pak přinesli nějaké jídlo a zejména pití do autobusu. Cesta nazpět byla veselá. (úsměv)

To lze takto motivovat mužstvo proti rivalovi?

Šlo spíš o plácnutí. Ale když to vyšlo, nebylo zbytí, než aby nám Slavia občerstvení přinesla. (smích)

A nahecovalo vás to?

Sparta je motivací sama o sobě. Možnost pohoštění je třešničkou. (úsměv)

Patnáct utkání proti Spartě jste odehrál za Slavii a stejně jako se Zlínem jste zažil tři výhry. Jsou prožitky ještě silnější, když ji porazíte v derby?

Stoprocentně. Pro každého hráče jsou tyto duely na vyšší úrovni. Jsou vyhecované, doprovází je bouřlivá divácká kulisa, mediální tlak je silný. O derby se píše čtyři dny před ním a čtyři dny po něm. Fotbalista musí ze sebe vydat absolutní maximum.

Nabourávají média koncentraci hráče?

Člověk si musí najít to svoje, aby jej toto prostředí nenarušovalo. Kdyby měl číst noviny, internetové besedy apod., moc by mu to na klidu asi nepřidalo. Nejlepší je nevnímat to a jen se soustředit na zápas. Mně to tak vždy bylo ku prospěchu.

Jste stále „nakažený" bitvami v Praze a je teď pro vás i se Zlínem utkání na Spartě ostřejší a prestižnější?

To bych neřekl. Co bylo, bylo. Nyní pojedu se Zlínem pokusit se zopakovat výsledek, který jsme tam uhráli před lety. Každopádně duely na Spartě jsou svátkem pro každý tým.

V čem spočívá specifikum souboje se Spartou z pohledu hráče?

Je to díky její historii a dlouhodobé kvalitě. Proto ji chce každý porazit.

Dlouho se tradovalo, že kdo jede na pražskou Letnou, už v Průhonicích prohrává 0:2. Budí Sparta pořád takový respekt?

Respekt si zasluhuje, nicméně liga už se hodně vyrovnala a není to jak před dvaceti lety, kdy pořekadlo opravdu platilo. Nemyslím si však, že by to bylo v hlavách hráčů, spíš rčení bylo míněné jinak. (úsměv)

Jak vám zní skutečnost, že Zlín míří na Spartu jako lídr tabulky?

(smích) No, je to docela sranda dívat se teď na pořadí. (úsměv)

Zarchivoval jste si tabulku?

Známí mi ji poslali za doprovodu vtípků. (smích) Někde ji mám v telefonu. Beru to jako zpestření, že je Zlín na vedoucí pozici. Jsme za to všichni rádi, bylo by dobré, kdybychom ji udrželi co nejdéle, ale víme, že to bude hodně těžké. (úsměv)

Mužstvo zároveň ještě ani jednou neinkasovalo. Překvapila vás pevná obrana?

Celkově musím před kluky jen smeknout. Bohemka s Jihlavou si téměř nic nevytvořily a když už něco jo, tak Holas (brankář Tomáš Holý – pozn. aut.) to chytl. Výsledky jsou zasloužené.

Jak si vlastně užíváte opět první ligy ve Zlíně? Před dvěma lety jste se vracel s cílem postupu.

Ano, stalo se tak a jsem rád. Nejen my hráči si ji vychutnáváme. Jen mi trochu chybí to, že jsme si ligu neuhráli sami. Jinak pohled na tabulku je fantastický, ale pořád je v první řadě pro Zlín prioritou, aby uhrál body potřebné k záchraně.

Je pro vás kaňkou na působení skutečnost, že máte nyní roli náhradníka?

Pozici beru, jak je. Kluci jsou v nejlepších letech, tak by měli hrávat, navíc do jednoho předvádějí opravdu výborné výkony. Kryji jim záda a ve svém věku už to tolik neřeším, nejsem nevrlý. Naopak se klukům snažím pomoct a fandím jim.

Na stoperovi, kde jste hrál v minulé sezoně, mají místo třiadvacetiletí hráči Jakub Jugas a Tomáš Hájek. Předvídáte jim angažmá v nejlepších českých klubech, potažmo v zahraničí?

Na jejich mládí jsou už relativně zkušení. Když nastoupí, nerozsypou se. Jde to vidět, mají sebevědomí a zatím klobouk dolů, jak se předvedli. Jugy byl v české jednadvacítce, což už je náznak nesporné kvality, Hája také ukazuje, že to bude velmi dobrý hráč. Nicméně jde o dlouhodobý proces, standard si musí držet stále. Zatím se tak jeví.

Vaši spoluhráči říkají, že si i na vás dovolí fórky. Neberete to jako drzost?

(smích) Ne, protože oni jsou stejně drzí. (smích) Ale ne. Je to sranda. Oni si šťouchnou, já si rýpnu také. Vědí, že nedám kůži zadarmo. (smích)

Máte nejsilnější slovo v kabině, nebo už to necháváte na kapitánovi Lukáši Železníkovi?

Nic podstatného neřešíme a případné poznatky řekne kdokoliv.

Ale z pozice nejzkušenějšího člena týmu mužstvo přinejmenším krotíte, je to tak?

To je hlavně na trenérovi. Já po vyhraném zápase klukům jen říkám, aby si to jeden dva dny užili, ovšem pak se jede dál. Člověk nemůže nikde létat, to je začátek konce. Hráči to vědí.

Kde jsou kořeny momentální zlínské týmovosti?

Většinu mužstva tvoří odchovanci, kluci se znají. A kdo přišel, okamžitě zapadl. Kdyby chtěl někdo vyčnívat, neuspěl by u nás.

Je o vás známo, že jste i hokejový fanoušek a kamarád s Petrem Čajánkem. Podporuje vás v kariéře?

Potkáváme se docela často a po vítězném utkání mi pokaždé napíše. Stejně tak nezapomenou nikdy pogratulovat Jirka Marušák, Jirka Ondráček či Patrik Hučko. Esemesky chodí hodně. (úsměv)

A srandu si Petr Čajánek někdy nedělá, abyste pověsil kopačky na hřebík, že budete spolu chodit na golf?

(smích) On to zná z vlastní zkušenosti, že dokud sportovec chce hrát a má na to, tak nemá cenu nic rozmlouvat. Každý musí učinit rozhodnutí sám. (úsměv)

Přemýšlíte už nad tím, čemu se budete věnovat, až kariéru skutečně ukončíte?

Přihlasil jsem se na studium trenérské licence B, ovšem co bude za rok, to se uvidí. Dokud hraju, tak se tím nezaobírám. U fotbalu bych chtěl zůstat, konkrétní pozici ale zatím opravdu nevím.

BILANCE DAVIDA HUBÁČKA PROTI SPARTĚ PRAHA

Celkem:

21 6–5–10 19:26, 1741 odehraných minut, 1 vlastní gól, 3 ŽK, 1 ČK

V dresu Zlína:

6 3–1–2 6:7, 540 odehraných minut, 2 ŽK

V dresu Slavie Praha:

15 3–4–8 13:19, 1201 odehraných minut, 1 vlastní gól, 1 ŽK, 1 ČK

Autor: Jan Šmíd

7.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení